ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ВРЯТУВАЛАСЯ ВІД ГВАЛТІВНИКА

Захиститися від вуличних бандитів можна і газовим балончиком, і пістолетом, але кращий засіб самозахисту – руки, ноги і кмітлива голова. Та все ж зазирнемо до збройових магазинів!

Американці захищаються від бандитів електрошокерами і яскравим світлом, німці – послаблюючим газом, а австралійці – запахом скунса. У свою чергу таїландці відбиваються від злих собак піною, англійці – ультразвуковими пристроями. А в Україні, окрім балончиків і газових пістолетів, нічого не купиш. У магазині продаються традиційні газові балончики – «Терени» і «Кобри», газові пістолети і револьвери – тільки з дозволу.

– Найпопулярніші – балончики: жінки охоче купують, чоловіки беруть для дружин, дочок і тещ, – розповідає продавець–консультант. – Балончики діляться на два види: струменеві і хмарні. Перші набагато зручніші: струмінь не розпилюється, а «вистрілює» прямо в нападника. Їх можна застосовувати і в закритих приміщеннях, наприклад, ліфтах, під'їздах, на відміну від хмарних, від дії яких можете постраждати і ви самі.

Як варіант – пневматична зброя: пістолети, рушниці. Але вони призначені в першу чергу для спортивних тренувань, а не для самозахисту.

Кажуть, що толку від такого «захисника» замало: він тільки розсердить супротивника, але не заподіє  відчутної шкоди. До того ж без дозволу можна купувати тільки пістолети з маленьким калібром ствола до 4,5 мм.

Можна купити і «привіт із заходу» – ліхтарики–палиці. На перший погляд – звичайний ліхтар, тільки вже занадто довгий, – близько півметра. Але мало хто знає, що ці ліхтарі можна використовувати, як палиці. У США жоден поліцейський не вийде на зміну без такого пристосування. Правда, там воно дозволене законом як засіб захисту, у нас – ні. Світити – будь–ласка,  на більше і не розраховуйте. У цьому ж магазині ми виявили засліплюючі ліхтарики. Подібні мають великий попит за кордоном. А у нас їх дико беруть як звичайні освітлювальні прилади.

Що по чому?

Коштують «приборкувачі» нападників по–різному:

Балончики – 20–35 грн.

Газові пістолети – 400–700 грн.

Пневматичні рушниці – від 400 до 9000 грн.

Пістолети – 300–700.

Зброя з гумовими кулями – 700–3000 грн.

Засліплюючі ліхтарики: – зовсім крихітні – за 190 грн, великі – 800–900 грн

Самозахист «по–їх»

Допомогти розібратися, наскільки добрі ті або інші закордонні «рятувальники», ми попросили інструктора з самозахисту клубу «Граніт» Дмитра Тараненка:

1. Балони з піною – захист від собак

Знайомі туристи бачили подібні пристрої в Таїланді. Балончик (розміром зі звичний нам газовий) містить піну, що вмить застигає під час розпилювання. Досить направити її розлюченій тварині в морду – і піна заліпить очі, дихальні шляхи.

– Якщо це їдка піна, що діє за принципом сльозогінного  газу, то цілком імовірно, що вона «обеззброїть» собаку, – каже Дмитро. – Проте просто заліплююча речовина може виявитися даремною. Впродовж 2–3 секунд, потрібних для застигання досить, щоб укусити. Потрапити прямо в морду дуже складно, адже собака постійно в русі. Мені здається, що подібна піна – це, скоріше, щось експериментальне.

2. «Духи» для скунса

Джерело їдкого запаху поміщене в крихітну капсулу, яку можна носити на шиї. Знайома, що побувала у відрядженні в Австралії, розповідала, що бачила такий пристрій на місцевій мешканці. Під час загрози нападу досить стиснути капсулу, щоб в радіусі декількох метрів розповсюдився різкий сморід. Не факт, що це відлякає досвідченого бандита, а ось випадкового хулігана, що роздумує, нападати або не нападати, – цілком може.

– Це, можливо,  засіб для мисливців? – зазначає Дмитро. – Дуже нагадує речовини, які відлякують або навпаки, – заманюють певних тварин. А ось захиститися від людини воно навряд чи допоможе: якщо у грабіжника, насильника або злодія є чітка мотивація, то ніякий запах його не зупинить.

3. Тазер: кусюча п'явка

Підвид электрошокера, улюблена зброя американської поліції. У спеціальному пістолеті розміщені електроди. Якщо вистрілити з цього пістолета і електроди впиваються в тіло супротивника – подається електророзряд до 50 тис. вольт.

– У нас тазери суворо заборонені, втім, як і інші электрошокери. Але їхня перевага  в тому, що можна уразити ворога на відстані декількох метрів, не контактуючи з ним. Потрібно тільки гарненько прицілитися. У більшості штатів ці пристрої дозволені законом для звичайних громадян.

4. Газ  з послаблюючим ефектом

– Чув, що в Німеччині для розгону демонстрацій застосовується особливий газ – від нього практично миттєво виникає послаблюючий ефект. Вельми вдала ідея: ніхто не постраждає, зате небезпечний натовп миттю розійдеться. Точніше сказати – кулею розбіжиться! Не заперечую, що такий же газ продається масово.

5. Телескопічна палиця

На вигляд – сталева трубка діаметром близько 5 см. Всередині за принципом антени складено ще дві рівновеликі ланки. Їх легко витягнути, змахнувши рукою.

– Портативні палиці дуже поширені в Чехії, там їх вільно може носити будь–хто. У нас же різноманітні палиці – табу. А дарма, засіб серйозний. Якщо правильно завдати удару супротивникові, можна зламати кістки. Правда, ті «палиці», які нечесним шляхом опинялися в Україні, – частіше всього китайського виробництва – ламалися після першого ж удару.

6. Ультразвуковий відлякувач собак

За кордоном мініатюрні коробочки з ультразвуком набагато популярніші, ніж в Україні. Натискаєте на кнопку – і посилаєте ультразвуковий сигнал у бік нападу. Частоти відлякувачів собак (24–25 кілогерц) підібрані так, щоб максимально ефективно впливати на тварин, не викликаючи у людини відчуття дискомфорту.

Але в стані афекту тварина може просто не звернути уваги на звук і все одно укусити. Ще менше надії на відлякувач, якщо на вас накинулася ціла зграя.

– А українські відлякувачі на багатьох собак просто не діють. Зазвичай тварина повинна злякатися і втекти, але практика показує, що це далеко не завжди так. Можливо, причина криється в приладах.

7. Засліплюючі ліхтарі

Основна їхня «фішка» – дуже велика потужність. Якщо в темноті різко направити світло в очі супротивникові, то на 4–5 секунд той стане абсолютно безпорадний. У полі його зору залишиться лише яскрава пляма.

Західні поліцейські давно освоїли цей винахід і з його допомогою ловлять злочинців. Та і прості громадяни частенько кладуть в кишеню такий ліхтарик. У Росії і Україні теж можна придбати подібні, правда, часто замість них продають звичайні ліхтарики 100–ватів.

Засліплюючий ліхтар випромінює зелене світло в діапазоні 555 нанометрів – саме ця довжина хвилі найбільш впливає на зір. У світлочутливих клітинах ока за сприйняття світла відповідає особливий білок – родопсин. Поглинувши світло, молекула білка на якийсь час міняє форму, а потім відновлюється. Але це стосується саме зеленого променя. А ось червоний або синій можуть незворотно пошкодити зір.

ДО РЕЧІ

Небезпеку краще обійти

В Україні вкрай мізерний перелік дозволених засобів самозахисту, а ще вони неодмінно маютьі бути вироблені в нашій країні. До них належать:

1. Газові балони сльозогінної дратівливої дії.

2. Пристрій для стрільби гумовими кулями (тільки для правоохоронців, дружинників, журналістів, офіцерів і членів їхніх  сімей).

3. Газова зброя (необхідний дозвіл).

– У критичній ситуації «всі засоби гарні», – каже Дмитро Тараненко. – Тобто, якщо ви вдарите насильника пляшкою, палицею або ще чимось – це вважатиметься законним самозахистом. Хоча іноді наші закони дають осічку, і винуватою може стати якраз жертва, а не бандит. Кращий засіб захисту – руки, ноги, а головне – голова. Розумний завжди обійде небезпеку.

Для захисту від людей і собак можна використовувати і пневматичну зброю, зброю з патронами Флобера (патрон – свинцева кулька, запресована в капсулу) і кинджали, що не вважаються холодною зброєю (довжина леза – не більше 9 см, товщина – до 2 мм; плюс обов'язковий сертифікат, який підтверджує, що це не холодна зброя). А ось мисливські рушниці не призначені для самозахисту, їх не можна носити з собою. Але зберігати удома – будь–ласка. І якщо бандити увірвуться в квартиру, то рушницю ви можете використовувати з повним правом.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ

«Закордон» нам не допоможе.

Багато українців не знають, що можна ввозити на територію України з–за кордону, а що – ні. Те ж саме стосується і вивозу наших засобів самозахисту закордон. Дмитро Тараненко розповів нам, як уникнути неприємних ситуацій.

Які засоби самозахисту можна ввозити з–за кордону?

За великим рахунком, ввозити не можна практично нічого. Электрошокеры під забороною, оскільки у нас вони ніяк не закріплені законодавчо. Газова зброя в Україні допускається тільки вітчизняне. То ж – і для зброї з гумовими кулями. Якщо митника збентежить склад, вказаний на етикетці балончика, – конфіскує. Ножі, клинки, кинджали можна провезти тільки з сертифікатом.

Що можна вивозити зак ордон?

На митниці тієї країни, куди ви їдете, цілком можуть вилучити незаконне, за  їхніми правилами. Наприклад, в Росії суворо заборонені викидні ножі і ножі на кшталт «метелик». У нас же їх може купити кожен. У Чехії – навпаки – вільно носять ножики, за які наша міліція відразу б затримала. Те ж саме стосується газових балончиків. Не виключено, що в «чужому монастирі» їх наповнювач – табу. Набагато простіше купити самозахист вже після приїзду, в збройовому магазині.

Був випадок

Вікторія Ожеледь, бухгалтер:

– У минулому році  мені вдалося врятуватися від насильника неймовірним способом – я на нього сама напала. Сталося таке: близько півночі я поверталася від куми додому. Від її квартири до моєї – три хвилини ходьби. Проте, до мене пристав якийсь маніяк. Все було, як у фільмах: він приставив до горла ніж, зажадав, щоб я роздяглася. А сам нервово озирався по сторонах і одночасно палив. Спочатку я дуже злякалася, спробувала закричати – він злегка різнув по шиї, пішла кров.

І тут мене немов підмінили. Пригадавши, що насильників спонукає саме перелякана жертва, я пішла в насуп. Кинулася йому на шию зі словами «Ну давай же, скоріше, не зволікай!».  ошелешений чоловік, позадкував. Я – на нього, з дикими очима. Загалом, мій маніяк, що не відбувся, ретирувався. Тільки після цього я з ревом впала на землю. Якщо чесно, не вірила до останнього, що цей хід спрацює. До речі, я геть забула, що в кишені лежав газовий балончик.

 

Наталія ВЕЛИКА


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика