ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    В ОБІЙМИ «БІЛОЇ СМЕРТІ»

Серед проблем сьогодення, які мають кримінальне забарвлення і найбільше дошкуляють Україні, незаконний обіг наркотиків посідає одне з «почесних» перших місць. Зважаючи на злободенність цієї проблеми, я зустрівся з начальником департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків МВС України генерал–майором міліції Миколою Андрєєвим і попросив його розповісти про ситуацію, що склалася.

– Вона не може не викликати занепокоєння як у нас, правоохоронців, так і в усього суспільства, – розповідає Микола Миколайович. – Якщо, наприклад, у 1991 році на відповідному обліку перебувала 31 тисяча осіб, які вживали це зілля, то минулого року їхня кількість зросла до 173 тисяч. У тому ж 1991 році ми мали 23 420 осіб, які перебували на обліку як хворі на наркоманію, а сьогодні  їхня  кількість становить близько 100 тисяч.

– Рідко який випуск вечірніх теленовин обходиться без сюжетів про викриття правоохоронними органами каналів постачання і збуту в Україні наркотиків. Чи багато наркоділків потрапляє в поле зору ваших колег?

– Україна не межує з країнами, які вважаються найбільшими експортерами наркотиків і наркотичної сировини. В цьому сенсі нам, як мовиться, поталанило. Натомість територію України – в силу її геополітичного розташування – часто намагаються використовувати для транзитного перевезення наркотиків. Звісно, що при цьому дехто намагається налагодити «бізнес» і на теренах країни. Не так давно наші співробітники отримали оперативну інформацію про те, що в Україні діє глибоко законспіроване міжнародне злочинне угруповання, яке, отримуючи з Польщі психотропні речовини в особливо великих розмірах, збувало її українцям. Насамперед в розважальних закладах великих міст, які так полюбляє відвідувати наша молодь. Наші співробітники встановили, що до його складу входять жителі Києва, Донецької та Хмельницької областей. Щоб не потрапити в поле зору правоохоронців, «комерсанти» спілкувалися між собою через мережу Інтернету, а територією України, інших країн, що входили до їхньої сфери впливу, пересувалися різними видами транспорту, часто змінюючи місця проживання. Про їхню обережність свідчить і те, що вони, побоюючись потрапити в тенета правоохоронців, довго вивчали своїх клієнтів і лише переконавшись, що у тих «не підмочена репутація», збували їм свій товар. Одне слово, діяльність цієї компанії могла би слугувати сюжетом для написання детектива. Та, попри їхню глибоку законспірованість, ми їх викрили. Зокрема, наші працівники провели оперативну закупівлю невеличкої партії психотропної речовини і, провівши відповідні лабораторні аналізи, визначили, що вона завезена з Польщі. Не переповідатиму всіх подробиць проведення операції, а скажу лише, що при черговій спробі збути 10 тисяч таблеток «екстазі»  ми затримали трьох членів цього злочинного угруповання.  А з часом і решту.

На Волині затримали також 5 членів аналогічного угруповання, які протягом тривалого часу розповсюджували психотропні речовини на території Київської, Одеської, Кіровоградської, Львівської та Івано – Франківської областей. Товар вони теж отримували від польських «колег». Але, як гласить народне прислів'я, скільки ниточці не витися, а кінець все одно буде: при перетині українсько – польського кордону в їхньому автомобілі було знайдено близько 7 тисяч таблеток екстазі та більше одного  кілограма амфетаміну, які зловмисники заховали в телевізори та монітори.

– Останнім часом на «споживчому» ринку побільшало лікарських препаратів, які містять наркотичні речовини. Придбати їх досить легко...

– Лише минулого року ми задокументували  майже 5 тисяч фактів порушення встановлених правил обігу цих засобів, порушили близько 1,5 тисячі кримінальних справ. Під час проведення відповідних заходів співробітники департаменту боротьби з незаконним обігом наркотиків вилучили з незаконного обігу 1,8 мільйона доз отруйних та сильнодіючих лікарських засобів, серед яких кетамін, клофелін, димедрол, зопіклон,  в тому числі і 730 тисяч доз трамадолу.

– А які регіони утримують «пальму першості» щодо незаконного розповсюдження сильнодіючих і отруйних речовин?

 – Це, зокрема, Донецька, Запорізька, Луганська та Харківська області. А також столиця. Наприклад, в Києві  ми задокументували  злочинну діяльність одного із заступників директора комерційної фірми, який, використовуючи своє службове становище, оформляв документи щодо реалізації великих партій отруйних і сильнодіючих лікарських засобів на фірми, яких не існувало в природі!.. Під час оперативних закупівель та санкціонованих обшуків у нього було вилучено 200 тисяч доз лікарських засобів. А ще – документи та печатки  фіктивних комерційних структур, яким начебто і реалізовувалася продукція.

В Донецьку директор приватного підприємства  здійснювала оптові закупівлі такого товару і реалізовувала його за допомоги вуличних торгівців. Подібним «бізнесом» досить часто займаються і громадяни інших країн, які проживають в Україні. Наприклад, громадянин Непалу займався розповсюдженням сильнодіючих лікарських засобів на території Дніпропетровської, Сумської та Харківської областей. Під час чергової «операції» його затримали, вилучивши майже 27 тисяч доз трамадолу на суму 120 тисяч гривень.

– А чи не сприяє наркотизації населення ситуація, що склалася з реалізацією сильнодіючих і отруйних лікарських засобів? Навіть підлітки вільно купують в наших аптеках той же трамадол...

– Я цілком згоден з вами. На підтвердження сказаного наведу відповідну статистику. Так ось, минулого року українські фармацевтичні підприємства виробили і реалізували близько 177 мільйонів доз трамадолу. А потреба в ньому, згідно з даними міністерства охорони здоров'я, становила 3,5 – 4 мільйони...

Сьогодні найбільш поширеним способом замовлення й оплати, а також і розповсюдження сильнодіючих та отруйних речовин є їх продаж через мережу Інтернету із замовленням по мобільному зв'язку через СМС – повідомлення. А ще – на електронну адресу з подальшим розрахунком за отриманий товар через банківські установи, а також шляхом переведення грошей на телефонний рахунок. В таких випадках передача здійснюється через авто –перевізників, оминаючи будь-які контакти замовника і відправника товару.

Враховуючи вигідне географічне розташування України, наявність розвиненої транспортної інфраструктури та морських портів, транснаціональні злочинні угруповання організовують контрабандні канали переміщення наркотиків. Зокрема, героїн з Афганістану вони транспортують до Західної Європи через територію нашої країни. Наприклад, лише минулого року виявили 55 випадків контрабанди наркотиків, викривши 238 міжнародних каналів, по яких вони поступали в Україну.  Останнім часом кокаїн до України надходить  з Литви, Польщі, Угорщини, а також країн Скандинавії та Центральної Америки. А ось психотропні речовини, наприклад, амфетамін, метамфетамін, екстазі у 2005 – 2007 роках поставляли до нашої держави з Білорусі, Литви, Росії. Втім, не лише з країн ближнього зарубіжжя, а й далекого: Нідерландів, Німеччини, Сербії, Лівану. З кожним роком їхня кількість зростає. Якщо, приміром, у 2005 році наші співробітники вилучили 10 кілограмів цього «добра», то у 2007 – му – майже 19 кілограмів. Минулий рік видався найбільш «урожайним»: ми конфіскували понад 30 кілограмів цих психотропних речовин.

Зусиллями нашого департаменту минулого року виявлено понад 8 тисяч осіб, які незаконно збували наркотики, викрито 30 організованих злочинних угрупувань, діяльність яких була пов'язана з незаконним обігом наркотиків.  Вони не лише «експортуються» із–за кордону, а й виготовляються в Україні. Масштаби виробництва цього зілля «білої смерті» вражають: якщо у 2006 році ми викрили 225 підпільних лабораторій, в яких вона виготовлялася, то у 2007–му – 256. При цьому виявлено і 885 осередків виготовлення наркотиків. Правоохоронці минулого року конфіскували понад 13 тонн макової соломки, майже 12 тонн марихуани, а також близько 40  кілограмів героїну, кокаїну та метамфетаміну. Їх вартість становить понад 146 мільйонів гривень. А ще – майже 2 мільйони доз сильнодіючих та отруйних лікарських доз на загальну суму 9 мільйонів гривень.

Проблема боротьби з незаконним обігом наркотиків є загальнодержавною проблемою. І вона всіляко намагається її вирішувати. Наприклад, Україна першою з пострадянських держав у 1995 році приєдналася до конвенцій ООН щодо боротьби з незаконним розповсюдженням наркотиків, психотропних речовин та прекурсорів, парламент прийняв закони, спрямовані на протидію подібному «бізнесу», а Кримінальний кодекс налічує 16 статей, які передбачають кримінальну відповідальність за злочини у сфері обігу наркотичних засобів.

Сьогодні незаконному обігу наркотиків протидіють, окрім МВС, СБУ, Державна прикордонна служба, Державна митна служба. МВС України співпрацює з 45 країнами світу щодо протидії незаконному розповсюдженню наркотиків, маючи своїх представників у восьми з них. У нас акредитовані представники правоохоронних органів 18 країн світу. Словом, відповідна робота проводиться. І, як свідчить вищенаведена статистика, вона дає відповідні результати.

Чи можна покінчити з незаконним обігом наркотиків? На жаль, ні: жодна цивілізована країна світу не може позбутись цього лиха. Навіть ті, де за подібні злочини передбачена смертна кара, не в змозі покінчити з цим злом! Пояснюється це досить просто – торгівля наркотиками приносить шалені кошти. Тому завжди знаходяться люди, які бажаюють  збагатитись подібним чином. Але, незважаючи на те, що ще нікому не вдалося викорінити наркоманію – принаймні в Європі, потрібно докладати всіх зусиль, щоб ті, хто займається незаконним продажем наркотиків, не почувалися як риба у воді: під ними, як мовиться, повинна земля горіти. І хоча ситуація залишається досить складною, ми зуміли дещо зробити в цьому напрямку. Наприклад, за нашою ініціативою парламент вніс певні зміни до кримінального кодексу, які сприятимуть проведенню оперативно – розшукових заходів  щодо викриття джерел, з яких надходять на споживчий ринок отруйні і сильнодіючі лікарські засоби. Зважаючи на реальні потреби населення в трамадолі, про які я казав вище, а також за наполяганням МВС України,  уряд в 10 разів зменшив обсяги його виробництва. Але трамадол становить лише 42 відсотки від загальної кількості препаратів, які є предметами зловживання і залишаються поза увагою МОЗ. Окрім них, ринок все більше насичується новими комбінованими  лікарськими засобами іноземного виробництва. Зокрема, флюколдом, колдаком, ефектом, трайфедом, зестрою. Деякі спритники використовують їх для отримання – в домашніх умовах – особливо небезпечних психотропних речовин амфетамінового ряду, використання яких в Україні заборонено. Якщо, наприклад, у 2002 році ми зафіксували 1,6 тисячі випадків придбання «ліків», що містили ефедрин, то у 2007 – му – понад 7 тисяч. Ситуація, що склалася, певним чином обумовлена і тим, що при реєстрації того чи іншого лікарського препарату та визначенні заходів контролю за його обігом не проводиться оцінка його суб'єктивної небезпеки. Я маю на увазі трансформаційну можливість певного лікарського препарату трансформуватися в наркотичний засіб або ж у психотропну речовину. Тому МВС внесло до  Верховної Ради  законопроект, яким передбачається внесення до тих законів України, які, в разі їх прийняття, визначатимуть порядок ліцензування різних видів господарської діяльності та виробництво лікарських засобів.

Вважаємо доцільним і внесення змін до тих нормативно – правових документів, які регламентують обіг сильнодіючих та отруйних лікарських засобів.

 

Розмовляв Сергій ЗЯТЬЄВ


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика