ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    СЛІДИ, ЯКІ МИ ЗАЛИШАЄМО

Всі гучні злочини останнім часом розслідувалися за допомогою біллінгу – системи, що відстежує дзвінки з мобільних телефонів. За словами оперативників, з її допомогою сьогодні можна розкрити практично будь–яке лиходійство.

Сьогодні мобільник – це не тільки засіб зв'язку, фотоапарат або відеокамера, але ще і радіомаяк (Сучасна людина, сама того деколи не підозрюючи, всюди залишає сліди – і йдеться не тільки про відбитки пальців. Ми чи не щохвилини залишаємо електронні сліди – коли дзвонимо з мобільного телефону, входимо в Інтернет або вставляємо квиток в турнікет метро. І сліди ці можуть бути виявлені за допомогою різних технічних засобів. Експерти відзначають, що всі гучні злочини останнім часом, включаючи вбивство першого замголови Центробанку Росії  Андрія Козлова, розслідувалися за допомогою біллінгу – системи, що фіксує дзвінки з мобільних телефонів.  Отже, що ж таке цей самий біллінг і чи не стане його повсюдне використання втручанням в особисте життя громадян?

АБОНЕНТ ЗАВЖДИ ДОСТУПНИЙ

Стільниковий телефон – один з найбільших винаходів людства, що подарувало людині свободу спілкування і пересування. Але в той же час мобільник є прекрасним радіомаяком, що дозволяє відстежувати будь–які переміщення абонента в просторі. Річ у тому, що вся територія, що покривається мобільним зв'язком, поділена на соти, обладнані власними вежами або базовими станціями. Як розповів співробітник технічної служби однієї з компаній всі вежі мають чітку адресу. В результаті в технічній інформації про конкретне з'єднання міститься не тільки телефонний номер абонента, з яким зв'язався власник «трубки«, але і адреса вежі, через яку здійснювалася комутація. Крім того, фіксується і так званий сектор – тобто інформація про те, де перебував той, що дзвонив щодо вежі (на північ, південь, захід або схід). До того ж технічні можливості апаратури стільникових компаній дозволяють визначити потужність сигналу, що у свою чергу вказує на те, де перебував  абонент у  момент розмови – на вулиці, в машині або в будівлі.

Відстежуючи переміщення того, що дзвонив від однієї вежі до іншої, можна скласти маршрут його проходження з погрішністю до 300–500 метрів. Останній приклад успішного використання системи біллінгу – затримання передбачуваних вбивць першого заступника голови Центробанку Росії Андрія Козлова. Співробітники міліції, залагодивши процесуальні формальності, зв'язалися зі всіма стільниковими операторами і запитали в них дані про те, в зоні яких базових станцій знаходиться місце злочину. Потім були отримані всі номери телефонів, абоненти яких виходили на зв'язок з цього місця. Робота із встановлення тих, що  дзвонили, зайняла б декілька місяців, проте оперативникам повезло – один з кілерів, побоюючись, що його уб'ють замовники злочину, з'явився з повинною. Правда, до цього часу сищики вже мали інформацію, що один з абонентів, який виходив на зв'язок з місця вбивства, раніше засвітився біля офісу Центрального банку Росії. Тобто злочинець зі своїм щиросердим зізнанням випередив міліціонерів буквально на декілька днів.

ЕЛЕКТРОННИЙ ШУКАЧ

Професіонали стверджують, що достатньо одного дзвінка, щоб кваліфіковані оперативники і «технарі» отримали інформацію, необхідну для початку розслідування. При цьому процес вже не зупинити – електронний шукач узяв слід. Навіть якщо підозрюваний зробить всього один дзвінок, а потім вимкне телефон і позбавиться від нього, буде встановлено місце останнього з'єднання, номер, по якому воно здійснювалося. Це означає, що оперативники все одно зможуть відшукати свідків розмови, встановити, кому був дзвінок, і отримати ще масу важливої інформації, яка наблизить їх до встановлення особи того, що дзвонив. До речі, кажучи про деякі позитивні зрушення в розслідуванні вбивства журналістки Ганни Політковської, один з високопоставлених прокурорських працівників, за даними «Підсумків», мав  технічні дані стільникового зв'язку.

Вежі стільникового зв'язку є своєрідними буями, що обмежують зони, усередині яких знаходяться користувачі. Технічні співробітники стільникових компаній можуть  визначити місцезнаходження абонентів з точністю до декількох сотень метрів.

Правда, самі сищики визнають, що таку оперативність демонструють виключно при розслідуванні особливо резонансних злочинів. У всіх інших випадках бюрократична машина буксує, пожираючи дорогоцінний час. Для того, щоб оператор стільникового зв'язку надав дані про власника того або іншого телефону і інформацію про його контакти і переміщення, необхідна санкція слідчого прокуратури. «В рамках виконання Федерального закону «Про зв'язок» стільникові оператори зобов'язані надавати інформацію виключно суб'єктові оперативно–розшукової діяльності, органам попереднього слідства, дізнання і прокуратури за письмовим запитом, оформленим, згідно встановленими законом нормами, – каже представник компанії «Вимпелком» Катерина Осадча. – Інформація передається тільки особисто уповноваженому співробітникові правоохоронних органів, адже ми працюємо з персональними даними абонентів і іншою конфіденційною інформацією, тому питанню захисту від внутрішніх і зовнішніх інформаційних погроз компанія надає серйозну увагу». За словами представника «Вимпелкому», доступ до білінгової системи строго обмежений, всі звернення до бази фіксуються і контролюються підрозділами безпеки.

За деякими даними, сьогодні у виробництві у одного  слідчого перебуває до 80 (!) кримінальних справ одночасно. За такої завантаженості співробітники прокуратури просто фізично не встигають підписувати всі подані їм на розгляд папірці. Але навіть якщо санкція отримана, оперативникові іноді доводиться чекати кілька днів, поки його запит буде узятий в роботу співробітниками служби безпеці стільникової компанії. Добре, якщо треба «пробити» один номер, а якщо їх, наприклад, десяток... На все це витрачається час. За сприятливого збігу обставин один запит опрацьовується протягом трьох днів. А далі починається найцікавіше.

Оперативник отримує на руки декілька десятків дрібно списаних сторінок, які необхідно опрацювати з метою встановлення найбільш близьких контактів абонента, його переміщень і так далі. У багатьох випадках сищики беруться за аналіз деталізації абонента, що цікавить їхю Хто з різноколірними маркерами, олівцем і калькулятором, а найбільш технічно просунуті – за допомогою спеціальної комп'ютерної програми «Крос». Вона, до речі, встановлена і створена спеціально для аналізу телефонних роздруків. За словами фахівців, це поки що вельми сирий програмний продукт, що робить масу помилок. Ось в цьому і полягає проблема –  оперативники намагаються щось робити самі, а це не завжди виходить.

Існує, щоправда, спеціальна програма, яка якісно і швидко аналізує роздруки телефонних переговорів. Її із задоволенням використовують в своїй роботі Інтерпол, Європол і ФБР. Є тільки один нюанс – установка такого програмного забезпечення на один комп'ютер обходиться в 7 тисяч євро. Калькулятори, маркери і олівці, навіть разом узяті, коштують істотно дешевше...

ПРИВАТНИЙ БІЛЛІНГ

Нині інформацію, що знімається з мобільних телефонів, активніше за інших використовують приватні детективи. Саме вони першими і почали освоювати цей сегмент розшуку. Безумовно, тут цілий букет порушень статей Кримінального кодексу, а тому інформація добре оплачується. Як розповів «Підсумкам» один з приватних детективів, сьогодні придбати роздрук контактів абонента, що цікавить, можна двома способами. Перший – безпосередньо купити її у «своїх» людей в стільниковій компанії. Втім, зробити це досить проблематично – служби безпеки операторів стільникового зв'язку постійно борються з такими витоками. Тут доречно буде пригадати одну забавну історію. Як відомо, дані біллінгу – це основний інструмент при зборі інформації про подружні зради. Так от, добувши неспростовні докази невірності чоловіка, одна жінка в сльозах шпурнула  в обличчя отриманий у детектива роздрук телефонних розмов і хлопнула дверима. Викритий ловелас узяв деталізацію, відправився в свою стільникову компанію і влаштував страшний скандал. В результаті служба безпеки компанії дуже швидко вирахувала «крота», і канал отримання роздруків для цілого детективного агентства був закритий. Відтоді детективи нікому не дають на руки плоди своєї праці... В середньому сьогодні отримання деталізації одного телефонного номера (на професійному сленгу – «деталь») обходиться в 500 доларів. Її аналіз – встановлення контактів абонента, його переміщення і інше – мінімум в 1,5 тисячі доларів. Проте, для того, щоб зацікавити людину в стільниковій компанії, детектив повинен постійно запрошувати великий об'єм номерів, а це буває не завжди.

Саме за допомогою біллінгу сищики МУРу встановили маршрут, по якому втекли з місця події вбивці першого заступника голови Центробанку Росії Андрія Козлова. Ці зачіпки виявилося достатньо для того, щоб розкрити один з найгучніших злочинів останнім часом.

Тому є інший шлях – попросити знайомих оперативників включити в список номерів мобільних телефонів, що подаються на пробивку, і номери, що цікавлять приватного детектива. Правда, зі згаданих вище причин цей процес може затягнутися, а отже, детектив втратить час і, можливо, упустить прибуток. Втім, детективи відзначають, що отримувати інформацію з кожним днем стає важчим. Стільникові компанії все більше уваги приділяють захисту інформації про своїх клієнтів. «Питання захисту персональних даних наших клієнтів є одним з пріоритетних напрямів в рамках діяльності з обслуговування наших абонентів», – наголосив офіційний представник компанії МТС Кирило Алявдін. Крім того, за словами представника компанії, захист клієнтів від несанкціонованого прослуховування під час розмов забезпечується в рамках самого стандарту стільникового зв'язку GSM, який здійснює потокове кодування голосу і даних при їх передачі.

БУЛО Б БАЖАННЯ

На жаль, як це часто буває, сучасні технічні засоби використовують не тільки сищики, але йті, кого вони ловлять. Правоохоронні органи мають в своєму розпорядженні дані про те, що система біллінгу використовується зловмисниками при підготовці серйозних злочинів – вбивств, викрадань або великих пограбувань. До речі, як правило, займаються цим колишні співробітники спецслужб, що мають навики оперативно–розшукової діяльності. При розслідуванні деяких гучних замовлених вбивств співробітники правоохоронних органів знаходили у виконавців і замовників злочинів роздруки деталізацій стільникових телефонів жертв.

На питання кореспондента, чи можна якось захиститися від білінгового стеження, співробітник крупної стільникової компанії на повному серйозі відповів: «Можна. Ніколи не користуватися мобільним телефоном». Цікаво, скільки людей сьогодні зможуть слідувати цій пораді? Є, правда, і ще один спосіб – спілкуватися винятково за допомогою SМS–повідомлень або стежити за тим, щоб розмова не перевищувала двох секунд. Велике значення має також вибір оператора стільникового зв'язку. Деякі з них користуються базовими станціями, що покривають чималу територію, що істотно ускладнює виявлення абонента.

Втім, співробітники стільникових компаній і оперативники визнають, що описаними вище способами список сучасних технічних засобів стеження далеко не вичерпується. Головне, щоб технічні можливості підкріплювалися бажанням і професійною мотивацією оперативників і слідчих розкривати злочини. І не тільки резонансні.

 

Григорій СанІн, Олександр Захаров


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика