ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ФІНАНСОВІ ДОСЛІДИ МЕРА

Київська влада взялася за реформування ЖКГ. Проте вже перші кроки «реформи» красномовно вказують на те, що ініціатива чиновників відіб'ється тільки на кишені киян, але ніяк не на якості послуг, що надаються.

Коли квартиру матері міністра з питань ЖКГ Олексія Кучеренка затопило, голові цього відомства довелося застосувати адмінресурс. «З приймальні зателефонували до ЖЕКу, попросили викликати інженера, щоб скласти акт, так інженер три дні йшов!» – обурюється Олексій Кучеренко. Але профільному міністрові все ж таки вдалося розв'язати проблему: після особистого дзвінка начальникові ЖЕКу потрібний співробітник знайшовся за годину. Ось тільки не всі кияни можуть похвалитися зв'язками у міністерстві, спілкування із співробітниками ЖЕКу позбавляє надії на поліпшення якості оплачуваних послуг навіть оптимістів.

Однак сповнена оптимізму київська  влада – з реформою ЖКГ вона пов'язує надії на світле майбутнє і «житлово–комунальне щастя» для всіх киян. Коли ж проаналізували проекти рішення київської влади, висновок виявився невтішним: якість послуг, що надаються, не поліпшиться.

ТАРИФНИЙ ДИСБАЛАНС

Реформу столичні градоначальники почали з банального: підвищення тарифів. Причому проект розпорядження Головного управління з питань цінової політики КДМА «Про встановлення і узгодження тарифів на послуги за переліком будинків, споруд і прибудинкових територій» припускає встановлення тарифів для кожного будинку окремо. Логіка в цьому проста: якщо коштів на реформу в місцевому бюджеті не вистачає, а з державної скарбниці не дають – нехай допоможуть забезпечені кияни. Проект передбачає, що мешканцям елітних будинків доведеться платити більше, ніж тим, хто проживає в звичайних будинках.

«У різних людей різні запити, – філософськи зазначає Олександр Пабат, депутат Київради. – Комусь досить мінімальної кількості послуг, а хтось бажає отримати максимум, у нас же досі був однаковий тариф для всіх. Тому київська влада має намір провести перерахунок тарифів, який передбачає три мети. По–перше, щоб зрозуміти, скільки насправді коштує обслуговування будинків і прибудинкових територій. По–друге, щоб визначити, які послуги включати в тариф і яка їхня вартість. І, по–третє, дати право мешканцям вибирати, які послуги вони хотіли б отримувати». Що ж, подібні зачини можна було б тільки вітати, ось тільки перелік послуг з обслуговування будинків і прибудинкових територій затверджений ухвалою Кабміну від 12 липня 2005 року. Але в Міністерстві ЖКГ кажуть, що ніхто з киян нині не отримує навіть 11 послуг з 23, на підставі яких розраховується тариф.

При цьому в КМДА визнають: чітких норм визначення ступеня «елітності» будинку у них немає – вся надія на дані ЖЕКів. Але вже визначені категорії мешканців, які постраждають найбільше. Це ті, хто об'єднав декілька квартир в одну, а також ті, хто здає свої квартири в оренду (для них тариф збільшиться майже в три рази) або використовує житлові приміщення не за призначенням.

Дохід від підвищення тарифів київська влада оцінює у 1,4 млрд грн. (минулого року загальна сума квартплати становила 510 млн. грн.). Збільшення надходжень від квартирної плати влада обіцяє спрямувати на поліпшення якості послуг, які надаються населенню. Ось тільки фахівці оцінюють шанси киян на поліпшення якості послуг ЖКГ вельми скептично. Хоча б тому, що без змін залишається система контролю над якістю послуг, що надаються.

У профільному міністерстві переконані, що тільки сприяння розвитку товариств співвласників багатоквартирних будинків може поліпшити якість послуг ЖКГ. «Економічна ефективність виникає там, де є суворий облік, – каже Олександр Мазурчак, перший заступник міністра з питань ЖКГ, начальник житлово–комунальної інспекції. – Треба кожному мешканцеві  показати, які послуги він отримує і у скільки вони йому обходяться. У Києві проведена паспортизація будинків, теоретично кожен житель може прийти до ЖЕКу і побачити, які саме послуги були сплачені і в якому обсязі були виконані роботи з обслуговування його будинку. Але ЖЕКи таку інформацію дають не завжди».

Підстав вважати, що якість послуг при підвищенні тарифу на обслуговування будинків і прибудинкової території не поліпшиться, додає і система контролю над якістю послуг, що надаються, залишилася без змін, – як і раніше, відповідальними за надання послуг будуть все ті ж ЖЕКи і профільні управління КМДА, жодних нововведень ініціаторами розробки реформи запропоновано так і не було. Ні договорів між мешканцями і муніципальними ЖЕКами, ні інспекцій управлінь КМДА, які могли б контролювати якість послуг. Іншими словами, не маючи на руках гарантованого переліку послуг ЖКГ, мешканцеві як і раніше доведеться телефонувати в ЖЕК, щомісячно сплачуючи збільшені рахунки.

ЗЖЕНИ НАЧИСТО

Аж до останньої сесії Київради на офіційному сайті київської мерії був розміщений заклик до всіх небайдужих до долі ЖКГ взяти участь в обговоренні тарифу. Ось тільки про які–небудь громадські слухання з приводу нових тарифів безпосередні учасники процесу так і не чули, пояснень розрахунків, покладених в основу нового тарифу, не зважаючи  на звернення до влади, не отримували.

Небажання влади допускати до розрахунків тарифів голів ОСМД дає останнім підстави підозрювати, що кінцева сума з обслуговування будинків ОСМД буде затверджена так, щоб скоротити їхню кількість.

«Нас спеціально заганяють в кут, – вважає один з керівників ОСМД, що побажав залишитися неназваним. – Міська влада не зацікавлена в створенні ОСМД, адже на ЖКГ в Києві виділяються мільярди, які дуже зручно закопувати у так звану комунальну власність. І якщо влада продовжуватиме рухатися в цьому напрямку, реформа ЖКГ не зрушить з місця.

У Міністерстві з питань ЖКГ також переконані, що столична влада вирішила піти шляхом підтримки муніципальних ЖЕКів. «ОСМД – це ефективніший інструмент, але, на жаль, столична влада не сприяє їхнім створенням, – каже Олександр Мазурчак. – Всі засоби, які були виручені від оренди приміщень, а це – цільові кошти, можна направити тільки на ремонт будівель і споруд. А київська влада направила на дотації ЖЕКам, у тому числі і на зарплати працівникам, поставивши таким чином ОСМД у нерівні з ЖЕКами умови».

ДИВОВИЖНЕ – ПОРУЧ

Практично у всіх постсоціалістичних країнах реформа ЖКГ закінчена, і київська влада цілком могла б скористатися досвідом однієї з них для впровадження реформи. Наприклад, у Литві від ЖЕКів взагалі відмовилися, і кожен власник квартири, придбавши житло, автоматично стає членом товариства власників житла, отримуючи в користування частину прибудинкової території. У разі відмови займатися її прибиранням недбайливого члена товариства можуть притягати до адміністративної відповідальності. Вартість оплати послуг для власників квартир, які здаються в оренду, сплачується з податку, яким обкладається діяльність.

Поляки також пішли шляхом створення ОСМД, їм навіть надавали пільгові кредити. Як результат, сама реформа тривала п'ять років. За цей час цілком вдалося модернізувати галузь: на ринку з'явилися безліч приватних компаній, які надають послуги з вивозу сміття, обслуговування житла, прибирання територій. Велика кількість приватних компаній на цьому ринку надає широкі можливості для вибору відповідної ціни і сервісу. Замовляє і оплачує надані послуги конкретне товариство, воно ж контролює якість. Випадки з неплатниками там поодинокі, законодавчо максимальний термін несплати – три місяці.

Інакше до мешканця застосовуються штрафні санкції. 1,4 млрд грн., які міська влада має намір зібрати з киян після введення нових тарифів, дають всі підстави вважати, що приватникам столичний ринок ЖКГ також буде дуже цікавий. Проте київських чиновників приклад сусідніх держав не надихає, і, схоже, влада столиці все ж таки вирішила піти шляхом зміцнення позицій на ринку муніципальних операторів. Проте умови, коли ЖЕКи самі від імені мешканців замовляють послуги і самостійно контролюють якість їхнього виконання, створюють замкнуте коло. І розірвати його без приходу приватних компаній навряд чи вдасться. Але поки міська влада в глобальних масштабах продовжує боротися за якість послуг, що надаються населенню, в боротьбі за право створити комфортні умови мешкання в окремо взятому будинку, у програші залишаються кияни.

 ПОСЛУГИ, ЯКІ МАЮТЬ НАДАВАТИ ЖКГ

Прибирання сходової клітки

Прибирання прибудинкової території

Вивіз і утилізація твердих побутових і негабаритів відходів

Дератизація

Дезинсекція

Прибирання підвалів, технічних поверхів і даху

Технічне обслуговування ліфтів

Обслуговування систем диспетчеризації

Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло– і водопостачання, водовідведення і зливної каналізації

Обслуговування димовентиляційних каналів

Технічне обслуговування систем протипожежної автоматики і димовидалення

Техобслуговування побутових електроплит

Ремонт конструктивних елементів, інженерних систем і технічних приладів будинку

Ремонт спортивних, дитячих і господарських майданчиків

Полив дворів, клумб і газонів

Підготовка будинку до експлуатації в осінньо–зимовий період

Прибирання і вивіз снігу

Витрати на експлуатацію номерних знаків на будинках

Очищення дворових туалетів

Освітлення місць загального користування і підвалів

Витрати на оплату споживаної ліфтами електроенергії

Очищення неканалізаційних люків

Періодична перевірка і ремонт лічильників води і теплоенергії

ОСНОВА РОЗРАХУНКУ ТАРИФІВ ДЛЯ КОЖНОГО БУДИНКУ

термін експлуатації будинку

поверховість будівлі

наявність ліфтів

наявність систем диспетчеризації

площа прибудинкової території

площа квартир будинку

кількість жителів, які проживають на загальній площі будинку

середньомісячні витрати на оплату праці працівників

матеріальні витрати

 

Світлана РЯБОВА


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика