ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ВЛАДА І БІЗНЕС

Спроба дІалогу. ПІдприЄмцІ та державнІ службовцІ шукають спІльну мову

У сучасному світі бізнес і державна влада тісно пов'язані між собою. Вони постійно перебувають у пошуках рівноваги. В цивілізованих суспільствах шлях до цієї рівноваги лежить через діалог між владою та бізнесом. Партнерство між громадянами і владою – нині модна тема, яка багато в чому замінила державну ідеологію й надала можливість чиновникам усіх рівнів відійти від реального діалогу у бік віртуальних взаємин. Проте спілкування має бути й повинно відбуватися саме у формі діалогу – рівноправного обміну думками двох сторін, а не у формі диктату, як це зазвичай буває.

ЕгоЇзм державних службовцІв І бІзнесменІв

Головне управління Державної служби України спільно з Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва провели круглий стіл «Державна служба і бізнес: відповідальність і взаємодія». Круглий стіл, за словами його ініціаторів, було організовано з метою пошуку та визначення конкретних кроків на зближення державної служби і бізнесу задля підвищення конкурентоспроможності країни у глобальному вимірі. Активну участь у дискусії взяли представники бізнесу, влади, державної служби, громадських інституцій.

«Там, де бюрократія непрозора й незрозуміла для людей, і виникає корупція, – зазначив, відкриваючи круглий стіл, начальник Головного управління Державної служби України Тимофій Мокренко. – Бізнес сплачує податки, створює робочі місця, за рахунок чого існують суспільство й держава. Безперечно, це дає право бізнесу порушувати питання про взаємодію з органами влади та відповідальність влади перед суспільством і законом». Питання відповідальності, на думку високопосадовця, має дві складові: формування державної політики з цього питання та спільне управління цим процесом. У світі загальноприйнятою є практика створення об'єднань підприємців, яким делегуються повноваження з реалізації державних функцій. Це питання ліцензування і кваліфікації. Контроль над підприємцем, таким чином, здійснює не так бюрократ, як його ж колеги, зацікавлені в тому, щоб існувала довіра до відповідної сфери підприємницької діяльності.

В Україні протягом останніх років теж створено багато об'єднань підприємців, ухвалено багато законів. Але система самоконтролю бізнесу, на жаль, існує тільки на папері. На думку Тимофія Мокренка, у цьому винні як егоїзм державних службовців, корупція серед яких уже набула ознак загрози національній безпеці держави, так і егоїзм бізнесу, який досі продовжує використовувати «сірі схеми» та практику видачі зарплат «у конвертах». Багато питань, на думку пана Мокренка, можна вирішити, прийнявши кодекс поведінки державного службовця і ведучи постійний діалог бізнесу та влади.

Союзники Чи опоненти?

«Слід дотримуватися принципів симетричної відповідальності за виконання законів як підприємцями, так і чиновниками, – наголосив Костянтин Ващенко, голова Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва. – На жаль, поняття «дух закону» більшості чиновників незрозуміле. Тому в нашій країні виникає потреба в докладному регламентуванні діяльності чиновника. Його обов'язки слід максимально уточнити й законодавчо закріпити, щоб унеможливити будь–яке свавілля з боку державного службовця», – констатував голова Держкомпідприємництва.

Заступник голови комітету Верховної Ради з питань промислової і регуляторної політики та підприємництва Ксенія Ляпіна зауважила, що відомі непоодинокі випадки маніпуляцій чиновництва в межах законодавства через його неточності. «Ми спокійно обговорюємо, «на скільки відсотків» виконується закон про регуляторну політику та інші нормативні акти, – обурюється народний депутат. – Особливість дискусії – це питання підвищення стандартів для держслужбовця під час контактів із бізнесом та принципи їхньої співпраці. Можливо, це і є правильний шлях, бо поки що ситуація скидається на замкнене коло».

«Підприємницький талант – таке ж багатство нації, як земля та робочі руки», – нагадав присутнім слова з «Доктрини приватної ініціативи» Дмитро Ляпін, голова Інституту власності і свободи. Цю доктрину було затверджено на раді Координаційно–експертного центру об'єднань підприємців України у 2003 році. На думку Дмитра Ляпіна, підприємці повинні не просити, а вимагати від держави відповідного ставлення до своїх проблем. «Слугувати й захищати» – ось основні принципи поведінки чиновників, якими вони мусять керуватися.

Під час роботи круглого столу відбулися також дискусії з питань: «Чиновники та підприємці: союзники чи опоненти?», «Реформування державної служби як інструмент поліпшення бізнес–клімату в Україні», «Вплив бізнес–асоціацій на прийняття управлінських рішень. Чи готова бюрократія делегувати повноваження неурядовим організаціям?»

КруглІ столи – кожних шІсть мІсЯцІв

Участь в обговоренні взяли заступник голови Київської міської державної адміністрації Людмила Денисюк, перший віце–президент Асоціації суднобудівників України, член Ради підприємців при Кабінеті міністрів України Віктор Лисицький, Голова Національної експертної комісії України з питань захисту суспільної моралі Василь Костицький, радник прем'єр–міністра України Олександр Шнипко, президент Української асоціації якості Петро Калита, начальник інформаційно–аналітичного управління Вінницької міськради Андрій Мисливський, а також представники бізнес–асоціацій. Учасники круглого столу виступили зі своїм баченням взаємин державних управлінців, бізнесу та громадськості. У процесі дискусії внесено пропозиції щодо подальшої співпраці з метою підвищення конкурентоспроможності України.

Голова Держкомпідприємництва Костянтин Ващенко та начальник Головдержслужби Тимофій Мокренко взяли на себе зобов'язання доносити до керівництва уряду потреби бізнесу і технологічно супроводжувати їх нормативно–правове врегулювання.

Проблемним залишається питання правової необізнаності, адже тисячі чинних нормативно–правових актів, які регулюють діяльність підприємців, опанувати не просто. Тему навчання як державних службовців, так і представників громадських організацій підприємців учасники зібрання порушували неодноразово. З огляду на актуальність порушеної теми і з метою контролю за виконанням сформованих рекомендацій вирішили проводити такі круглі столи кожних шість місяців. Але питання «Чи вдасться налагодити постійний діалог між владою та бізнесом?» і «Чи потрібен цей діалог владі?» так і залишилися, на нашу думку, не розв'язаними.

 

Артур ФЕДОРЧУК


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика