ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ЖИТИ, ЩОБ НЕ СТАРІТИ

Що таке здоров’я?. Поль Брегг – вчитель довголіття і здорового життя писав, що здоров’я – найбільше багатство. Порфирій Корнійович Іванов називав себе мільйонером здоров’я.

Для більшості людей здоров’я асоціюється з фізичним здоров’ям. Якщо людина може вести активний спосіб життя, і у нього не болять життєво важливі органи, то він цілком може вважати себе практично здоровою людиною.

Існує поняття «Здоровий спосіб життя», яке, зазвичай, припускає ранкову зарядку, біг, певний спосіб харчування, обливання холодною водою тощо.

Але я сам і, напевно, багато хто з читачів ставили перед собою запитанням: чому різні люди, які ведуть, так званий здоровий спосіб життя, зазвичай виглядають бадьорими бабусями і дідусями, а не молодими красенями.

Так, безумовно, серед таких людей зустрічаються і молоді люди різного віку, але й вони часто виглядають напруженими і похмурими.

Є й протилежні приклади людей, що не дотримують ніяких режимів, харчуються як доведеться, або тим, що подобається, що навіть палять, і виглядають бадьорими, веселими, життєрадісними. Нерідко літні люди виглядають молодше за ровесників з шанувальників здорового способу життя. Коли спілкуєшся з такими людьми, від них часто можна почути, як треба правильно харчуватися, треба правильно дихати, треба правильно загартовуватися тощо. Також їхньою відмітною особливістю є невпинна критика оточуючих, тих, хто все робить неправильно: харчується, спить, ходить, лежить тощо.

Є інша категорія людей, які глузують з них, іронізують і вважають, що поки нічого не болить і не турбує в тілі, то про режими, дієти і інші правила не варто і думати.

Хто здоровіший з цих категорій людей – запитання, яке особисто для мене залишається відкритим. Слова треба і правильно, на мій погляд, символізують жорсткі рамки, в яких живуть багато прихильників здорового способу життя. І навряд чи людини з жорсткими рамками можна назвати щасливою людиною. Коли така людина радіє життю, то часто незрозуміло, чи справді отримує задоволення від життя або так треба і так правильно.

Інша категорія людей, тих, хто дозволяє собі «брати від життя все», нерідко просто бунтують по відношенню до будь-яких рамок, обмежень, режимів. Певний період життя деякі з таких людей, справді, отримують задоволення від свого життя, а коли їх наздоганяють недуги, задоволення закінчуються, і вони або переходять в першу категорію, або, що набагато частіше, активно приймають ліки і інші лікувальні процедури.

Звідки беруться ці категорії людей, ми детально розбираємо. З погляду триєдності, я хочу розділити здоров’я на фізичне, емоційне і ментальне.

Фізичне здоров’я можна пов’язати зі станом фізичного тіла.

Фізичне тіло – це унікальний механізм, що дарував нам природою, багатофункціональний, оснащений поряд необхідних для повноцінного існування систем. Всі системи взаємозв’язані між собою і доповнюють один одного. Кожен орган, кожна частина тіла має своє призначення. Це природні закони. У нас немає зайвих або непотрібних органів і ділянок тіла. На мій погляд, фізичне здоров’я полягає в тому, що всі органи і системи функціонують не менше ніж на 80-90 % своєї максимальної потужності.

Фізичне тіло – це унікальний механізм, який працює за певними чіткими законами. Чим більше ми знайомі з цими законами, тим більше у нас можливостей підтримувати і удосконалювати фізичне здоров’я. Але знання законів і їхнє практичне використання – різні поняття. Загальновідомо, що більшість медиків, лікарів, знаючи закони функціонування тіла, далекі від використання своїх знань відносно себе. Багато лікарів палять, ведуть нездоровий спосіб життя, який, не є прикладами зміцнення здоров’я.

Зі свого досвіду, я сформулював низку аспектів, які важливо враховувати для побудови фізичного здоров’я.

Зараз розберемо їх докладніше:

1. Навантаження кожного органу і кожної системи.

Усвідомлюючи те, що всі органи і системи мають своє призначення, необхідно давати можливість всім органам і системам виконувати навантаження відповідно до їхньої природи. Відомо, що м’язи слабнуть за відсутності м’язового навантаження, а разом з ними слабнуть кістки, суглоби, сухожилля. І, навпаки, треновані м’язи знаходять тонус, кістки стають міцнішими, м’язи витриваліші і сильніші, а разом з тим поліпшується кровообіг, шкіри, робота серця.

Одного разу проводився такий експеримент. Групу молодих людей, практично здорових, фізично активних, на 40 днів поклали в ліжко. Їх годували, вони ходили в туалет, а решту часу підтримували постільний режим. До початку цього процесу були зняті показники стану різних органів, а також деякі спортивні результати випробовуваних. Серед випробовуваних була невелика група спортсменів. Після закінчення 40 днів, були зроблені повторні дослідження. Встановили значне зменшення витривалості, фізичної сили, тонусу м’язів, почалися зміни кісткових тканин, у більшості випробовуваних почалися деструктивні зміни в печінці, деякі мали зайву вагу, мляво почав працювати кишечник. У всіх без винятку, включаючи спортсменів, знизилися спортивні результати.

Результати експерименту вказують на необхідність активного рухомого способу життя, на те, як нерухомість позначається на роботі різних органів і систем, і, перш за все, кістково-м’язової системи.

Аналогічно, щоб були міцними зуби, вони повинні випробовувати навантаження і виконувати призначену природою роботу. Їхнє призначення розгризати, розкушувати, подрібнювати їжу. Таким чином, вживання напіврідкої, м’якої, подрібненої їжі позбавляє зуби і ясна необхідного навантаження. Тобто, якщо пити молоко і їсти супи, але не вживати свіжі овочі, фрукти, горіхи, то зуби залишаються без роботи. В результаті ясна і зуби слабшають, отримують менше поживних речовин і поступово руйнуються. Є стійке уявлення, що зуби руйнуються від недоліку кальцію і порятунком є споживання сиру. Але я зустрічав багатьох таких теоретиків, які регулярно вживають сир, але вже у 40-45 років не мають половини зубів. На мою думку, більшість людей з’їдають набагато більше їжі, ніж це необхідно. Проблема руйнування органів частіше лежить не в нестачі вітамінів або мікроелементів, а в недовантаженні хворих органів і систем. Спробуйте щодня вживати сиру моркву, просто згризаючи її на сніданок, не змінюючи звичного раціону. Тільки від цього ви відмітите через декілька місяців, що ваші зуби і ясна стали міцнішими. Спершу, якщо ви раніше мало вживали жорстку їжу, ваші ясна втомлюватимуться, а зуби можуть нібито нити, але незабаром, через тиждень ці симптоми минуться, а зуби, якщо вони ще у вас є, стануть міцніші.

Є і вторинний ефект від ретельного пережовування – це посилення вироблення ферментів, шлункового соку, жовчі, слини. А також в 2-3 рази підвищення перистальтики товстого кишечника і тонусу жовчного міхура. Як результат, їжа краще засвоюється, шлаки і надлишки краще виводяться.

Серце і легені також потребують навантаження. Навіть 5-7 км. за день пішки – це хороше тренування для серцевого м’яза і провітрювання легенів. А якщо додати до цього біг або фізичні вправи, спортивні ігри або періодичні походи в гори, то разом з серцем і легенями поліпшується стан судин, на їхніх стінках менше скупчується холестерину й інших відкладень, а кровообіг і обмін речовин помітно посилюються, що покращує взаємодію всіх органів і систем.

Можливо, тут буде доречним такий приклад. Одного разу мені розповіли історію про немолодого чоловіка, який у віці близько 60 років переніс інфаркт. Незабаром він вийшов на пенсію, змінив квартиру і переїхав на 5-й поверх п’ятиповерхового будинку без ліфта. Щодня він ходив у магазин і на прогулянку і, відповідно, йому доводилося мінімум один раз на день спускатися і підніматися на п’ятий поверх. Його родичі стверджували, що він рідко просив про допомогу, а також, що він нічого значно не змінював у своєму житті, крім того, що перестав їздити на роботу і щодня спускався і піднімався сходами на п’ятий поверх, частенько більше ніж раз за день. Так от, ця людина прожила 85 років, тобто після інфаркту жив ще 25 років.

Вживання жорсткої їжі тренує не тільки зуби, але й шлунок. Також для шлунку і травної системи важлива різноманітна і натуральна їжа. Чим різноманітніше їжа, тим більше можливостей у травлення, шлунку, кишечника, якщо, зрозуміло, немає значних патологій.

Легені, голосові зв’язки, дихальна система чудово тренуються співом і гучною мовою, читанням лекцій, розповіддю історій гучним голосом.

Статеві органи, безумовно, мають головне призначення відтворення роду. Але, окрім цього, їх спектр впливу на фізичне тіло набагато ширший. В результаті сексуального контакту відкриваються певні енергетичні канали, посилюється кровообіг, відбувається активізація виділення гормонів, що підсилюють імунітет. Не всім відомо, що статевий орган чоловіка має рефлекторні зони, стимуляція яких підсилює роботу деяких внутрішніх органів, також такі зони мають вуха, руки, ноги, хребет. Ці зони можуть піддаватися стимуляції під час масажу і під час кохання. Після сексу нерідко виникає глибоке фізичне розслаблення, яке важко досягти для багатьох людей навіть під час сну.

Необхідність тренування очей, зору, слуху, я думаю, детально описувати немає необхідності. Усвідомлений напрям уваги на слух, нюх, смак тренує і розвиває ці функції. Навантаження очей необхідне для підтримки хорошого зору.

Важливо з’ясувати, що будь-які ділянки тіла, органи, системи, які ми не використовуємо для своєї життєдіяльності, слабшають і поступово можуть відмирати. Оскільки всі системи взаємозв’язані, руйнування одних систем спричиняє за собою ослаблення інших. Тому проаналізуйте своє життя, уважно проскануйте своє тіло, відповідайте на запитання, які органи і системи у вас не функціонують, або ви про них забуваєте або не використовуєте. Дізнайтеся про ці місця якомога більше і знайдіть їм застосування.

Відомо, що якщо оргтехніка, побутова техніка, автомобіль довго не використовуються, то прилад виходить з ладу. Деякі люди кажуть, що він образився, що про нього забули. Так само і наші органи.

2. Відпочинок органів і систем.

Погляньте на свої руки, праву й ліву, відчуєте їх. Відзначте, чи є візуальні відмінності між ними, чи відрізняються відчуття в руках на різних ділянках правої та лівої рук.

Уявіть собі, що ви з цієї миті почнете виконувати всі дії тільки правою рукою, ліва буде просто висіти розслаблена, правою ви носитимете сумки, підніматимете важкі предмети, натискатимете кнопки, відкриватимете і закриватимете двері, робитимете все те, що зазвичай робите руками, але тільки з допомогою правої. Що відбуватиметься далі? Безумовно, права рука стане міцнішою, м’язи сильнішими, підвищиться витривалість, спритність. Але ліва рука поступово почне слабшати, м’язи стануть млявими, слабкими, і якщо вести такий спосіб життя далі, з роками ліва рука просто атрофується і почне всихати. Навіть при бажанні щось робити лівою рукою вже нічого не вийде. Права ж рука якийсь час буде міцною і сильною, але оскільки вона постійно працює за двох, що не призначене природою, то поступово вона стане відчувати перевантаження, іншими словами, зношуватися. В результаті, або почнуться травми, або проблеми, пов’язані з перенапруженням.

Підсумок, я сподіваюся, зрозумілий. Ліва рука руйнується в результаті бездіяльності, права – в результаті перевантаження.

Давайте поглянемо, чи далеко ми пішли від описаної ситуації. Мені відомо багато людей, які не в змозі лівою рукою чистити зуби або тримати в ній виделку. Закономірний парадокс полягає в тому, що я описав процес старіння й смерті. Якщо розглянути наше тіло великомасштабно, то в процесі життя одні органи і частини тіла ми постійно перенавантажуємо, інші – не використовуваний або взагалі про них забуваємо. В результаті і ті, й інші руйнуються, тут лише питання часу.

Зараз ми розглядаємо цей закон відносно фізичного тіла і здоров’я, але аналогічно це діє і на тонших рівнях, що ми розглянемо в інших розділах.

Отже, дуже важливо, щоб органи і частини тіла мали природне навантаження, згідно своєму призначенню, але не менш важливий давати їм достатній відпочинок. Напруга повинна змінятися розслабленням, розслаблення – напругою.

Природним відпочинком є сон. Під час сну відпочивають і відновлюються м’язи, відпочиває серце, очі, може відбуватися низка цілющих, самовідновних процесів. Тому не можна недооцінювати важливість сну, тим більше що фізичний відпочинок – це частина того, що відбувається уві сні.

Також необхідний відпочинок очам від комп’ютера і телевізора, надмірної напруги. Дуже важливий відпочинок травної системи, особливо після того, коли переїдають. Навіть коли 1-2 дні в місяць людина утримується від вживання їжі, таким чином вона дає прекрасний відпочинок для шлунку, кишечника і зубів. В результаті всі ці органи з вдячністю відгукуються на нашу до них увага і далі працюють з подвоєною силою.

Вживання важкої, жирної, синтетичної їжі, з достатком консервантів, перенавантажує печінку, нирки, кишечник, серце. Тому важливі перерви у вигляді одноденних голодувань або переходів на натуральну їжу.

Хорошим відпочинком для голосу є короткочасні періоди мовчання. Після них мова і голос звучать по-новому.

Хочу повернутися до опису того експерименту, коли група досліджуваних людей знаходилися в постільному режимі. Окрім тих, хто лежав 40 днів, була група, яка знаходилася в такому стані 10 днів, серед них також була частина спортсменів. Після 10 днів їхнього обстеження встановили, що деякі ослаблені органи відновилися, спортивні результати, або не змінилися, або покращали, а у спортсменів покращились майже у всіх. Загальновідомо, що професійні спортсмени зазнають перевантаження під час регулярних тренувань. Дослідження показало, що десятиденний відпочинок допоміг їм відновитися від перевантажень, і спортивні результати зросли, а багато органів стали працювати краще. В той же час я нагадаю, що вже після 40 днів безперервного лежання почалися деструктивні процеси абсолютно у всіх.

Я мав подібний досвід, коли активно займався спортом, грав у футбол, баскетбол, піднімав важке. Не раз помічав, що регулярні тренування, навантаження призводять до поліпшення результатів, поліпшення витривалості і фізичної сили. Але потім, виникає момент, коли навантаження підвищуються, а результати падають. І якщо в такий момент дати собі відпочинок, наприклад, на тиждень, а потім повернутися до тренувань або спортивної гри, то практично завжди виникає колосальний ефект. У футболі і баскетболі я завжди відчував неймовірну легкість, а також зростала точність в ударах і кидках у кільце. У атлетизмі м’язи починали активно розвиватися, а фізична сила інтенсивно прогресувала. Я зробив висновок, що в результаті регулярних навантажень, м’язи перенапружуються і стискаються, і починають чинити опір, якщо у цей момент не дати їм відпочинок, то і до травм недалеко. Коли ж тіло отримує відпочинок, то з вдячністю відгукується.

Аналогічні спостереження, я мав, коли займався вправами для розвитку гнучкості. Спочатку тіло піддається, стає гнучкішим, а потім починає чинити опір. І якщо не примушувати його гнутися, а дати відпочинок від навантажень, то після нього тіло набагато гнучкіше, готове до нових вправ і розвитку.

Отже – резюме. Увага до тіла, до різних органів і його частин, виражається, з одного боку, у вигляді активності і виконання їхнього призначення, з іншого боку, в наданні їм відпочинку і розслаблення для кожного місця тіла без виключення.

3. Очищення тіла

Більшість людей вважають природним правилом прибирання свого будинку, місця, в якому живуть. Хтось з вас прибирає будинок щонеділі, хтось – раз на місяць, хтось – раз на півроку. Але навряд чи знайдеться людина, яка цього не робить роками в своєму будинку.

Більшість людей щодня приймають душ або ванну, деякі роблять це по кілька разів в день.

Ті, у кого є автомобіль, регулярно його чистять, миють, роблять профілактику.

Всі перераховані заходи вважаються природними. І, справді, уявіть, що ви перестали витирати пил на робочому столі. Вже через декілька тижнів вона лежатиме помітним шаром, можете поекспериментувати. Якщо не мити в квартирі підлогу, то вже через місяць-два пил літатиме лахміттям. Якщо не мити і не вибілювати раковину на кухні або ванну, то вона поступово вкриється нальотом. Кожен це знає. Якщо не стежити за автомобілем, то він буде брудним, а незабаром у ньому щось зламається. Будь-якому водієві це відомо.

Ми всі робимо ці дії, незалежно хочемо цим займатися чи ні. Оскільки уявляємо або бачимо наслідки.

Але мало хто уявляє, що подібні процеси відбуваються в нашому тілі, в різних органах. Навіть, якщо ми не кидаємо сміття на підлогу в будинку, проте, прибирання необхідне. Аналогічно й усередині нас. Навіть, якщо ми не засмічуємо себе зсередини, поступово на стінках судин, у кишечнику, в суглобах, у дихальних шляхах з’являються різні відкладення, шлаки. Яка причина виникнення, динаміка виникнення, місця накопичення, ми розглянемо далі. Зараз важливо визнати, що різний «пил» скупчується усередині нас. Але більшість людей очищення тіла обмежують душем, умиванням і чищенням зубів. Це чудово, якщо навіть так відбувається чищення тіла, але для міцного здоров’я цього, на жаль, виявляється недостатньо.

Про очищення фізичного тіла мова детально піде в IV розділі. Якщо нехтувати очищенням тіла зсередини, то це аналогічно тому, щоб витирати пил на найвидніших місцях квартири, а в інші місця не дивитися. Інша аналогія: важливо періодично позбавлятись від старих, непотрібних речей. Якщо цього не робити, поступово у квартирі стане тісне, а місця для нового не буде.

Резюме. Для фізичного здоров’я важливо використовувати всі внутрішні системи за призначенням і регулярно.

Даючи їм навантаження, знаходити час і можливість для відпочинку кожної системи.

Періодично необхідно очищати тіло, органи.

4. Не засмічувати тіло.

Відоме гасло: «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять».

Це гасло використовували за радянських часів стосовно міських вулиць.

Але цей принцип також застосовний і до нашого будинку, і до нашого тіла. Уявіть, що ви прийшли додому з вулиці у брудних черевиках і пройшли до квартири, не знімаючи їх. В результаті на підлозі залишилися сліди, пісок, бруд. Якщо це відразу не прибрати, то пісок і бруд поступово рознесуться квартирою, а сліди засохнуть. Щоб відмити свіжі сліди, необхідно витратити час і сили. Але якщо роззутися біля входу, то ніякого бруду і піску в квартиру не потрапить, чистота якийсь час збережеться.

Ті ж процеси відбуваються усередині нас.

Давайте подумаємо, які відомі способи засмічення себе:

 куріння;

харчування консервантами і несвіжою їжею;

 переїдання;

 вживання неочищеної води, води з фарбниками, солодкої води, кока-коли і подібних напоїв;

 будь-які види наркотиків;

 перебування в забруднених, запилених, загазованих місцях;

 вживання алкоголю;

 їжа поспіхом;

 секс з різними партнерами у великій кількості;

 прийом лікарських препаратів;

Якщо звести до мінімуму всі ці способи засмічення свого тіла, можливо, очищенням доведеться займатися набагато рідше, а ефективність роботи всіх органів буде набагато кращою.

 

Андрій КУЧЕРЕНКО


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика