ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    НЕЛЕТАЛЬНА ЗБРОЯ. НОВІ ЗАСОБИ

Автор: Світлана САМОДЄЛОВА

Російських вартових правопорядку озброюють «сопілками», «рулетами» і «звіробоями». Про те, які спецзасоби узяті на озброєння МВС Росії, розповіли у Московському ГУ НВО «Спеціальна техніка і зв’язок».

– Потреба в нелетальній зброї колосальна, – каже начальник відділу озброєння СТІС Дмитро Федотов. – Нерідко силовики утримуються від відкриття вогню, побоюючись піддати небезпеці третіх осіб.

Гарантовано вивести з ладу порушника, не заподіюючи йому травм і каліцтв, можна за допомогою електрошокерів, травматичних пістолетів і газових балончиків. Нові зразки ми і пропонуємо особовому складу органів внутрішніх справ.

Беру в руки циліндрову трубку, виготовлену з контейнерів, послідовно сполучених між собою. Кручу, нюхаю, мало не пробую на зуб.

На вигляд – звичайна склопластикова палка. Але усередині труби є хитра начинка: джерело електроживлення, пристрій для формування імпульсної напруги. Труба – не що інше, як електрошоковий пристрій ЛЕПЕХА-107У.

Мені пропонують випробувати зразок. У шести метрах розташований стенд з алюмінієвою фольгою. Натискаю кнопку, лунає клацання. З насадженого на трубу картриджа вистрілюють два електроди. За ними тягнуться два тонкі дроти. Чутно шипіння, тріск. Від фольги на всі боки летять іскри. З жахом уявляю, якби замість мішені довелося стріляти в людину.

Присутній при випробуванні старший науковий співробітник Іван Рябов пояснює:

– Електроди гарантовано пробивають одяг завтовшки 12 мм, розряд проникає і через шкіряну куртку, і через шубу. Краще цілитися правопорушникові в стегно, де знаходиться крупна група м’язів. Під впливом струму м’язи розслабляються, відбувається тимчасова їх паралізація, людина падає, неначе її підкосили.

– Розряд електрошоку так само ефективний, якщо порушник знаходиться в стані алкогольного або наркотичного сп’яніння?

– Більше ніж. Медики дозволили використовувати в електрошоковому пристрої ЛЕПЕХА-107У максимально допустиму потужність – 10 ватт, – каже Дмитро Федотов. – Це у п’ять разів більше, ніж у шокерів, призначених для самооборони. Випробування дослідних зразків підтвердили, що розрядник діє на алкоголіків: відбувається прискорене розщеплювання спиртів.

Згадую, що «стрілки», які «літають», несуть електричні розряди, це вже бачила в продовженні тріллера «Мовчання ягнят» – у фільмі «Ганнібал». За допомогою нелетальної зброї там нейтралізували вбивцю-людоїда у виконанні Ентоні Хопкинса.

– У картині використовували знаменитий американський « тайзер» – електрошокер, що стріляє електродами на відстань 5 метрів, – підтверджує Іван Рябов. – Виглядало вражаюче: безшумно, акуратно і дуже ефективно.

Пристрій універсальний: у електрошокера ЛЕПЕХА-107У є змінні картриджі. При необхідності можна користуватися насадкою з сиреною. Пронизливий звуковий сигнал оглушить правопорушника сильніше, ніж розряд грому. За допомогою освітлювального заряду злочинця можна засліпити. Людина «ловить зайчика» і вмить дезорієнтується в просторі.

А ось вихопити розрядник з рук постового не вдасться. У головній його частині знаходиться електропровідна частина, нападаючий тут же ударить струмом.

Такими пристроями вже оснащені чергові у столичному метро.

МІЛІЦІЙНА «ОСА»

Наступний зразок з арсеналу спецзасобів – безствольний пістолет ПБ-4СП. «Не зброя, а іграшка», – міркую я, ховаючи в руці безствольну «Осу», яка важить 370 грамів. Та й габарити – 134х40х116 мм – сміх!

Але коли з 30 метрів цією «половинкою пістолета» я пробиваю фанеру завтовшки 4 мм, то прикушую язика.

На відміну від прототипу цивільного комплексу «Оси» в міліційному його варіанті застосовуються патрони підвищеної потужності, які не купиш в жодному збройовому магазині.

Чотири стовбури ПБ-4ПС споряджено гумовою кулею, сигнальними, освітлювальними і світлозвуковими елементами. Плюс міліційної зброї – лазерний цілепоказчик. У темний час доби вражає правопорушника.

Такі пістолети вже відправили в транспортну міліцію.

І якщо безствольні пістолети призначені для індивідуального захисту на близьких відстанях, то 40–міліметровий постріл «Сопілка» АСЗ-40, випущений з підстовбурного гранатомета, здатний покрити відстань до 100 метрів.

Постріл призначений для надання психофізичної, акустичної дії на правопорушника.

«СКАЧАТИ ВСІХ В РУЛЕТ!»

Ще в давнину китайська армія використовувала як «нелетальну зброю» «смердючі горщики» – червоний перець в киплячому маслі. Від їдкого диму у супротивника опухали очі, починався задушливий кашель. Військо ворога було нейтралізоване.

Нині замість застарілої «Черемхи» і «Бузку» для розсіювання великих груп правопорушників вартові правопорядку пропонують використовувати ручну гранату дратівливої дії підвищеної потужності і безпеки РГР «Рулет-ВВ». При її застосуванні утворюється газодимова хмара з нестерпною концентрацією їдючої речовини. Це «крихта», чий діаметр – 6 см, висота – 17 см, маса – 250 грамів, легко ховається в кишені. Але, не дивлячись на свої малі розміри, граната здатна уразити площу у 200 квадратних метрів. Відкинути «Рулет» не вдасться. При спрацьовуванні граната починає обертатися як дзига.

– При цьому в повітря розпилюється сльозогінний газ у вигляді твердих частинок, за консистенцією того, що нагадує товчений цукор, – каже Дмитро Федотов.

У разі масових безладів рекомендується застосовувати балончик більшого об’єму «Звіробій-10Б». Всередину цього важкого флакона, що нагадує вогнегасник, закачана суміш газу CS і червоного перцю. Їхня концентрація узята за максимально допустимою нормою, дозволеною медиками. Недивно, що при застосуванні «Звіробою–10Б» у правопорушників починається спазм вік, і вони просто не можуть розплющити очі від больового шоку.

Відмінною особливістю спецзасобів, прийнятих на озброєння МВС Росії, є повна оборотність їх дії.

– Всі пристрої пройшли медико-біологічні випробування, – каже Дмитро Федотов. – Організм людини, що випробував на собі дію спецзасобів, через певний час повністю відновлює свої функції.

Цікаво, що засоби дратівливої (сльозогінного газу) дії традиційно випробовують на кроликах, засоби світлозвукової дії – на баранах, а засоби непроникаючої дії, представлені патронами з гумовими кулями, – на свинях.

Потрапите в натовп демонстрантів, що чинять безлад, уболівальників, скінхедів – випробуєте сукупність дії спецзасобів на собі.

А ЯК У НИХ?

Разом з вогнепальною зброєю закордонні поліцейські екіпіруються і нелетальними видами озброєння, вживаного, зокрема, для боротьби з вуличними безладами. До такого спорядження належать як «старі добрі» палиці і гумові кулі (хоча після того, як в 1972 році в Белфасті 11-річний католицький хлопчик був убитий британським солдатом, що потрапив йому гумовою кулею в голову, казати про нелетальний характер якось незручно), так і сучасніші технологічні розробки.

Влітку 2006 року австрійські поліцейські вперше застосували на практиці електрошокер дистанційної дії (Taser), що надійшов на озброєння поліції у лютому позаминулого року. У Лінце при його допомозі затримали професійного квартирного злодія, паралізувавши його пострілом з відстані два метри. Всього на озброєнні австрійської поліції перебуває 200 таких електрошокерів вартістю 1300 євро кожен. Прилад, схожий на невеликий пістолет, вистрілює електроди на тонкому мідному дроті. Taser може діяти на відстані до семи метрів. При зіткненні з тілом жертви (у тому числі і через одяг) заряд електрошокера посилає в центральну нервову систему сигнал, що пригнічує природну здібність людини до руху.

Озброїти поліцейських нелетальними пістолетами-електрошокерами (модель 31 Taser X26) після вдало проведених тестових випробувань вирішили 2005 року і у Фінляндії.

Ще раніше, у 2001 році, про озброєння поліцейських електрошокерами заговорили у Великобританії.

Озброєння поліції в Англії і Уельсі у 2003 році цією нелетальною зброєю викликало критику з боку правозахисних організацій, які порахували, що Taser заподіює «нестерпного болю» і легко може бути використаний помилково. До речі, повідомлялося про низку, правда, непідтверджених випадків загибелі людей у США після застосування електрошокера (поліцейські запевняють, що безпосереднього зв’язку між смертями і використанням Taser немає).

Англійським поліцейським наказано тричі вигукувати попередження «Taser!» перед застосуванням електрошокера проти небезпечних або озброєних злочинців.

У 2001-2007 роках було зафіксовано щонайменше 245 випадків смерті людей після того, як проти них були застосовані електрошокери Taser. Щоправда, лише в семи випадках медичні експерти довели, що електрошокери стали причиною або чинником, що сприяє цьому або не можуть бути виключені як причина смерті. У 16 випадках коронери й інші чиновники заявили, що електрошокер був додатковим або чинником, що сприяє, що призвів до смерті.

Низка інцидентів із застосуванням електрошокера, що призвели до смерті, отримала широкий розголос.

У жовтні 2006 року у США 17-річний хлопець помер після того, як був уражений поліцейським електрошокером.

Восени 2007 року чотири особи померли після застосування проти них електрошокера у Канаді.

Найвідомішим був випадок, коли сорокарічний імігрант-поляк Роберт Дзеканьський, який не розмовляв англійською, помер менш ніж через 2 хвилини після того, як співробітники Королівської канадської кінної поліції застосували проти нього Taser в міжнародному аеропорту Ванкувера. Це трапилося 14 жовтня минулого року.

Після цього було зареєстровано ще три випадки смерті людей після застосування електрошокера у Монреалі, Новій Шотландії і Британській Колумбії, що викликало появу вимоги правозахисників з Amnesty International покласти край використанню Taser в Канаді.


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика