ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ЧАС ПРОБУДЖЕННЯ НАСТАВ

Кожен з нас має право на висновки та застереження щодо сутності та правового забезпечення громадянського суспільства, які можуть ґрунтуватися на власному практичному і теоретичному досвіді, на досвіді інших громадян, та, звичайно, досвіді цивілізованих країн.

Створення реального цивілізованого громадянського суспільства, у тому числі – в Українській державі, слід розпочинати із себе, з власних фундаментальних принципів і засад особистісного громадянського становлення розвитку та процвітання. З цього приводу варто звернутися до думок наших мудрих співвітчизників, зокрема Валерія Семиволоса (В. Семиволос, «Семь пальцев» гражданского общества. – Політика, 22.10.1997):

1. «Для початку слід усвідомити, що громадянське суспільство можуть сформувати лише вільні й незалежні особистості…

2. «Громадянське суспільство – це коли ти з материнським молоком всмоктуєш або дещо пізніше усвідомлюєш: приватна власність – це священна корова. І немає у світі тяжчого злочину, аніж посягання на чиюсь (і твою також) власність. А держава зі всіма інститутами й атрибутами – з армією, з поліцією, з судом, законом, парламентом, президентом та ін. – зобов’язана пильно слідкувати, щоб нічиї брудні руки не тягнулися до твоєї фешенебельної вілли на узбережжі Криму чи на клаптику землі з милою для твого ока халупою в якомусь забутому Богом кутку.

3. «...Будь-яка держава першочерговим завданням вважає якнайглибше і якнайнахабніше залізти громадянину до кишені... Однак, якщо знахабніла держава не тільки виверне кишені лояльного громадянина, але ще й сяде бідоласі на шию, примовляючи при цьому на вухо: «Як працюється? Як поживаєш?», то цей громадянин просто зобов’язаний перестати бути лояльним і, в ліпшому випадку, мусить послати державних бонз у відставку, в гіршому – за ґрати, ну, а в найгіршому – в еміграцію чи з мосту у Фонтанку [у Дніпро].

Це останнє має назву революція, після якої не залишається ні держави, ні громадянського суспільства, якщо воно до початку цієї напасті існувало. Навчені гірким досвідом маратівсько-кромвелівських потрясінь, мудрі держави, а саме… Франція, Великобританія чи Німеччина, до такого стану не доводять. Мудрі суспільства – так само».

4. «…Суспільство, зденервоване зневагою і ошукане передвиборним краснобайством державних мужів, влаштовує своїм обранцям достроковий вселенський прочухан із заморським найменням «імпічмент», після якого народні улюбленці заречуться самі й нащадкам своїм до сьомого коліна закажуть ходіння в батьки нації.

Усе це разоме називається правом і є невід’ємним елементом громадянського суспільства...

...всенародні обранці, незважаючи на жодні декларації, не несуть жодної відповідальності за свої вчинки ні перед виборцями, ні перед суспільством, ні перед державою. Тобто само собою виборче право без ефективного механізму контролю за діяльністю депутатів не вартує й копійки. У всьому цивілізованому світі простий… ефективний… механізм такого контролю ґрунтується на багатопартійності..., яка є складовою громадянського суспільства».

5. «Правова держава головно відрізняється верховенством права – від правил переходу вулиці до контролю за діяльністю такого серйозного інституту, як спецслужба. А за тим, щоб це верховенство ніхто не порушував, слідкує Конституційний Суд, членом якого в деяких країнах стати значно тяжче, ніж президентом. Таким чином, громадянське суспільство – це правове суспільство».

6. «Держава з наймогутнішою в світі армією, з жорстокою політичною системою, з потужним «вовкодавом» КДБ та зі всеконтролюючою КПРС на чолі, щезла з карти світу практично за три доби. Спробуйте розвалити таким чином Францію, Великобританію чи Німеччину. Нічого не вийде, оскільки міць цих держав зумовлена силою громадянського суспільства...

...тут держава вже вимуштрувана суспільством поважати його свободи й навіть охороняти їх.

Але задля досягнення такого стану суспільству необхідно передовсім вибратися з-під гніту державної міці, тобто самому стати силою – створити власні структури, за їх допомоги перехопити ініціативу й тиснути на больові точки влади доти, доки вона не навчиться ні на йоту не виходити за рамки закону. Того закону, зважте, що його продиктувала не держава, а спільнота.

Структурами громадянського суспільства є будь-які незалежні об’єднання громадян. Таким чином, незалежні від держави громадські організації, наукові та навчальні суспільні інституції, опозиційні партії є невід’ємною часткою громадянського суспільства».

7. «...Хто володіє інформацією, той контролює ситуацію. Практичні американці у самій Конституції вдарили державу по руках: «Конгресу заборонено видавати закони, що обмежують свободу слова і преси». Отже, громадянське суспільство може існувати тільки лише за наявності незалежних преси, радіо й телебачення».

Здавалося б, ми у власних і цитованих публікаціях аж надто повторюємося й чи не на кожному кроці нагадуємо про давно відоме. Проте якщо принаймні у трьох авторів думки збігаються, це означає, що час пробудження масової свідомості в Україні настав.

Ми покликані гуртом бити у дзвони правди: народ упевнено йде до влади, незважаючи на державну міць, корумповану згуртованість і тимчасові фінансово-економічні переваги. Вже маємо фору у вигляді української національної, людиноцентричної, прогромадянської філософії, ідеології, стратегії, тактики та практики патріотичного буття й діяння, розбудови України. Коли у світі до нестями чубляться, кожен більш-менш мудрий та освічений українець мусить визначитися, з якою ідеологією і правдою йому безпечніше й комфортніше, з яким правом і обов’язком пов’язати власну долю й долю своїх нащадків задля блага своєї Вітчизни.

Олександр НАГОРНИЙ,
м. Львів


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика