ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    СЕКРЕТИ ЛІТНЬОГО ХАРЧУВАННЯ

Автор: Тетяна ОЛІЙНИК

Хоч і літо надворі, та багато хто за продуктами  до магазину поспішає. Копчену рибу купує, ковбасу, тістечка, врешті – морозиво, цукерки… «Що тут дивного?», – хтось перепитає. А дивне те, що люди не використовують великих можливостей літа для того, щоб стати здоровішими. Якщо ви живете у місті,  звісно, треба йти не в супермаркет, а на базар, де селянки торгують зеленню, городиною та садовиною. Якщо ж живете у селі, то взагалі не треба нікуди йти, – ви ж навесні все зробили для того, щоб усього вистачало на власному городі: і петрушка з кропом, і огірки з помідорами, і капуста з буряками… А ще у вас є чарівний садок, де нині смпавжній рай: і вішні дозріли, і малина, й аґрус, а скоро уже й яблука з грушами достигнуть. Дбайливі господині варитиуть із фруктів джеми та варення. Власне, саме заготівля й переробка овочів та фруктів у них літньої пори забирає  багато часу, бо ж хочеться, щоб повною була комора. Проте не всі з нас, на жаль, знають, що консервування є не таким корисним, та й з’явилося воно не так давно. Моя співрозмовниця Марія Грицай, яка впродовж тривалого часу досліджує давні українські звичаї, зауважує:

– Найкращими для здоров’я є не консервовані овочі й фрукти, а сушені. Саме так було у давні часи – наші бабуні сушили фрукти на печі. Нині багато хто з господинь для консервування використовує лимонну кислоту, а не оцет і при цьому господині заспокоюють себе, що цей консервант, мовляв, не шкідливий для здоров’я. Якби ж так! Лимонна кислота також сприяє тому, щоб в організмі розмножувалися грибки, зокрема такий їхній вид, як кандиди. Треба усвідомлювати, що на даному етапі розвитку людства саме паразитарні захворювання виходять на передній край боротьби за існування людини.

– Чому ж так наполегливо наступають нині паразити?

– Думаю, що  це пов’язане найперше з тим, що ми відступили від давніх заповітів наших пращурів, фактично знехтували ними.  Ми почали невірно жити: невчасно їмо, невчасно лягаємо спати, невірно поводимося із землею – не так, як нам заповідали, обробляємо її… Якби кожна господиня знала, що для кожної рослини, аби зібрати якомога більший урожай із неї, є сприятливий день для посіву…Якщо, наприклад,   у день кореня висіваємо зелень, наприклад, петрушку,  з того листя нічого не виросте, вся рослинка піде в корінь…Аналогічно, якщо плід збирати в день кореня, а корінь завжди отримує багато сили від землі і води, то плід ще швидше гнистиме і псуватиметься. Згадую німкеню Марію Тун, яка живе під Штудгартом у Німеччині. Разом з родиною ця жінка уже понад 50 років проводить дослідження за системою біодинамічного землеробства – це напрямок у науці, що базується на розумінні сил-енергій у природі. Якби наші люди взяли собі на озброєння ці ідеї, як не парадоксально, то був би перший крок до розуміння наших трипільських календарів і давніх звичаїв нашого народу. Декілька слів хочеться сказати про історію виникнення цього напрямку. Так от, коли після першої світової війни у всій Західній Європі грунти були забруднені хімією, рештками зброї, хімічнимим речовинами,  Рудольф Штайнер разом з іншими  фахівцями розробив методи, які виявилися  наближеними до наших відичних, тобто давньоукраїнських. Саме вони й були тоді впроваджені у Німеччині. Вони також торкаються дуже важливого антропософського аспекту, за яким  людина – мудра, вона вивчає, розуміє і свідомо втілює через своє буття дію сил-енергій у природі і в собі.

– Очевидно, наші предки мали знання й щодо правильного харчування.

– Обов’язково. Сьогодні хочеться говорити саме про літнє харчування, адже воно є специфічним. Отож як влітку не вдягаємо кожуха, так само влітку  організм потребує зовсім іншої їжі, ніж узимку. Вона має бути не тільки насиченою вітамінами й мінеральними речовинами,  ми мусимо враховувати ще й дію стихій природи. Отож саме влітку діють інші сили-енергії, ніж взимку, навесні чи восени. Отож влітку домінують енергії вогню. Недаремно ж ми так любимо сонце!.. Звичайно ці-сили енергії доповнюються іншими, вони перебувають у гармонії поміж собою. Тільки сонце дає приріст на землі, можливість внутрішній вогонь. Влітку бажано, щоб для гармонізації організму не відчували надлишку цього вогню. До речі, в Україні дуже багато вогнистих людей,

– Маєте на увазі імпульсивних і  нетерплячих?

– Трішки інше маю на увазі – наші  конституційні відмінності. Зокрема є люди, які у своїй конституційній будові мають домінанту сил-енергій ефіру і повітря. Вони швидкі, рухливі, худорляві, швидко все сприймають і швидко забувають. Є люди, які у своїй конституційній будові мають домінанту сил-енергій вогню і води.  Ці люди, зрозуміло, надзвичайно енергійні й активні. Третій тип людей – це ті, які у своїй структурі мають домінанту сил-енергій води і землі. Вони повні, завжди діють поволі, сприймають все поступово, але  запам’ятовують надовго. На даний час ми маємо домінанту саме цих двох конституційних типів. Дуже часто теперішні діти водночас дуже складні й дуже талановиті, звичайно, якщо батьки зачали їх у гармонії. Ці діти, народжуючись, можуть мати одночасно дві конституційних складові: і ефіру ( це простір і повітря),  і вогню і води, або води і землі. Також  можуть мати домінанту вогню і води, землі. Дуже важливо, щоб батьки знали: в дитинстві у всіх дітей домінують енергії води і землі. Діти кругленькі, мають повненькі щічки. Такі особливості якраз дає земля і вода. Ці енергії дають надлишок слизу. У цей період ми діток прагнемо харчувати так, щоб у них було достатньо імбирю, різної зелені, а особливо – фенхелю. Це рослина, з якою дитина розпочинає перші дні на землі. Взяти б укропну воду. Вона ж насправді виготовляється саме з фенхелю. Інша назва цієї рослини – італійський кріп. Так от,  фенхель має супроводжувати людину все життя, тому що він одночасно оздоровлює травну, дихальну і, як це не парадоксально, крім якостей детоксиканту, він є ще дуже сильним лікувальним засобом –  має навіть протипухлину дію. Фенхель є листовий і кореневий. Важливо, щоб ми, українці, активно розширювали свій  харчовий діапазон, саме це сприятиме тому,  щоб наші люди ставали міцними.

– Як відомо, овочі і фрукти прекрасно очищують організм. А як найраціональніше проводити літнє очищення?

–  Кожен – і доросла людина, і дитина – швидко відчули б покращення самопочуття, якби щоденно випивала бодай по півсклянки соку, вичавленого наприклад, з добре помитого і неочищеного кабачка Як відомо, в оболонці овочів і фруктів дуже багато калію, який тримає воду в клітині.

– Скільки кабачків поспіло, ними в українських селах корів годують…

– Отож… Люди не знають, що кабачки одночасно оздоровлюють сечо-статеву, серцево-судинну системи, допомагають нормалізувати вагу. Вони містять дуже багато калію, кальцію, магнію, вітаміну С, натрію. Коли готуємо сік з неочищеного кабачка, там є і каротин.

– Чим сік із кабачка відрізняється від гарбузового?

– У гарбузах більше цукрів. У кабачках трішки менше каротину, зате кабачки є  незамінним  джерелом вітаміну РР, який зміцнює стінки судин.

– Якої тривалості має бути курс?

– Бажано пити цей сік впродовж усього літа. Можна на дрібненькій тертці натерти кабачок, дві морквинки, вичавити сік. А  той жмих разом з цибулькою додати до каші. Це дуже важливо, адже тільки термічно оброблені овочі стають клітковиною, яка очищає наш організм і робить нас активними. До речі,  молоді і спритні жінки, які поїхали до Італії, навчилися там готувати суп не з картоплі, а з кабачків. Та хіба потрібно було їхати так далеко,  щоб навчитися , як потрібно поратися у своєму господарстві?

– То як же готувати  той суп?

– Досить просто: у киплячу воду кладуть  різні види капусти, нарізані кубиками кабачки. Я б  додала б іще і пшоно. Ця крупа влітку – як бальзам. Козаки недаремно брали його з собою в походи. Пшоно одночасно зміцнює серцево-судинну систему, є протипухлинним, дозволяє усунути усі пошкодження, які є в організмі. А ще сприяє відновленню суглобів. Пшона ніколи не буває забагато. Козакам забороняли їсти картоплю, бо ця їжа дає млявість мозку. Особливо розуміли  це характерники. Характерницький рух і його коріння залишилося і в нинішній Україні. Воно живе не тільки в чоловічій, а і в жіночій статі. Отож за козацьким давнім знанням, ми маємо відкинути їжу руйнації.

– Маєте на увазі картоплю?

– Так, бо цей овоч сприяє  розмноженню грибків. На другому місці стоїть рафіноване біле борошно. Тим більше, якщо до нього додати спиртові дріжджі. Сюди відноситься рафінований цукор, всі рафіновані олії, червоне м’ясо й риба, усе, що пройшло смаження або копчення. Ми маємо усунути всі солодкі напої. До речі, пес ніколи не питиме газовану воду, оскільки вона шкідлива для здоров’я, а особливо солодке не питиме, як би він не хотів пити.

– Людина має вчитися у тварин?

– Як не дивно. Цей світ вважажится нижчим, але він ближче наближений до природи. Ми так віддалилися від природи, що не відчуваємо, що шкодить нам, а що є корисним. Отже, 5-7 років живемо так, щоб у нашому харчуванні домінували овочі, зелень, Звичайно, може бути біла морська риба. Це для тих, хто не збирається йти духовним шляхом. Ті, що йдуть по відичнолму характерницькому шляху, виключають усе м’ясо, рибу і яйця. Є ще шляїх характерництва – як для чоловіків, так і для дівчат та жінок. Це окремі системи, але ми їх сьогодні не торкаємося, тому що наше суспільство ще не підготовлене. Підготовлені знаходять тих, до кого їм потрібно звернутися, щоб навчитися. Отже, ми говоримо про середню нашу загальну громадськість, яка потребує системного підходу до харчування – найважливішої ланки нашого здоров’я . Навіть онкологи стверджують, що саме харчування є найважливішою ланкою в системі здоров’я людини. У Голандії є клініка, де лише харчуванням виліковується понад 70 відсотків людей, завдяки жорсткому виключенню з організму картоплі, білого борошна, цукру, рафінованої олії, всього смаженого й копченого, м’яса й риби, яйця. В невеликій кількості дається безцінне насіння гарбуза, тому що воно одночасно є і протипаразитарним і джерелом цинку для організму. Звичайно, невелика кількість замочених горіхів, особливо наших волоських.

– Навіщо їх замочувати?

– Тоді вони легші для травлення. Інакше вони дуже сухі. Якщо не замочувати, то дуже довго треба замочувати слиною.

– Влітку безцінною є гичка з буряка – вона цінніша за сам буряк. Усі східні народи, якщо  маленький бурячок в Японії коштує понад п’ять доларів. Японці дослідили, що гичка буряка корисніша за самого буряка. Наші господині, яких бабуні навчили, завжди варять борщ з гичкою буряка. До речі, як цукрового, так і столового червоного. ЇЇ додають до борщів та інших страв

–  У салаті також…

– Ні, бо її треба термічно обробляти, оскільки там дуже жорстка кліттковина. Якщо вона буде оброблена, тоді вона буде безцінним протипухлинним природним засобом.

Якщо поглянемо на інші, то яглиця є родичкою селери, вона з цієї родини. Селера надзвичайно потрібна для того, щоб ми могли надлишок нерозчинних солей полдрібнити  у ниркахі вивестьи з організму. Спільно з інститутом екології людини і кафедрою ботаніки Національного педагогічного інституту було проведене дослідження, в результаті якого ми побачили, що практично на всі патогенні мікроорганізми дуже ефективно діють рослини, які нас оточують. Проти золотистого стафілококка ефективно діє петрушка, куркума, фенхель. На кандиду надзвичайно ефективно діє чорний перець, куркума, петрушка кучерява, корінь аїру. На синьогнійну паличку найефективніше діє куркума, що з родини імбирних, імбир, корінь лепехи, а далі – чорний перець, петрушка кучерява. Ми споглядаємо, наскільки оточуючий світ може одночасно допомогти відновити дію організму, підсилити його і захистити.

– Багато людей, особливо жінки та діти, люблять солодощі. Це й зрозуміло – організмові потрібні  вуглеводи… Але ж рафінований цукор, що використовується для їхнього приготування, як відомо, приносить шкоду. То як же з-адовольнити потребу організму у «солоденькому»? Якщо цекурки не їсти, тоді, напевно, треба їсти мед.

– На перехідний період дуже добре було б самому виготовляти цукерки. Для цього з моркви витисють сік, а той жмих, що залишився, поєднуємо з насінням соняшника, гарбуза. Для того, щоб було смачніше, додають трохи родзинок. Але завважу: за такого грибкового захворювання, як кандидоз, солодкі фрукти усуваються. На перехідний період, для того, щоб діти не вживали рафінованого цукру, є дуже багато рецептів прекрасних цукерок. Один з них – беруться сухофрукти груші, яблука, замочуються, перемелюються на м’ясорубці, додають туди цілі родзинки, попередньо замочені, а потім перемелені абрикоси без кісточок (курага). Все це перемелюється на м’ясорубці, з’єднується з насінням соняшника, робляться маленькі кульки. Дитячий організм потребує кальцію. Його найбільше у насінні кунжуту. Кунжут можна покласти всередину, а можна й обкачати цукерки в кунжуті. Можна – і в мелених горіхах. Це надзвичайно смачно. Ніхто не буде їсти шоколадні цукерки, коли поряд є такі –цілющі та смачні-пресмачні…


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика