ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    БУЛА ВАША – СТАЛА НАША

Автор: Юрiй САХНО

Нерухомiсть надзвичайно приваблює шахраїв. ЗМІ неодноразово повiдомляли про затримання кримiнальних груп, якi захоплювали i насильно утримували власникiв квартир (зазвичай самотнiх людей похилого вiку), вимагаючи вiд них переоформлення житла. Нерiдко такi випадки закiнчувалися вбивствами заручникiв. Торiк у державi виявлено понад 18 тисяч фактiв шахрайства, що на 20 вiдсоткiв бiльше, нiж у 2004 роцi.

ОБЕРЕЖНО: «ЖУЧКИ»!

Аби увiйти в довiру до жертви, викликати її прихильнiсть, зацiкавити матерiально, шахраї вдаються не лише до психологiчних прийомiв, а й до рiзноманiтних вивертiв. Найпоширенiший нинi полягає в пропозицiї вiдкрити особовий рахунок в якомусь банку. Зрозумiло, за певну винагороду.

– Якось звертається до мене пристойно вдягнена жiнка середнiх рокiв i просить допомогти їй в однiй справi, – зi сльозами на очах розповiдає киянка – пенсiонерка Наталiя Петрiвна (iм’я змiнено), яка i припустити не могла, наскiльки злощасним виявиться це знайомство. – Жiнка назвалася Надiєю Михайлiвною i розказала, що вона iз сестрою приїхала з Москви, щоб облаштуватися в Києвi i вiдкрити швейне та кондитерське пiдприємства. Мовляв, примiщення та необхiдне устаткування вже є. Ось-ось їм вишлють iз Росiї значнi кошти. Та бiда – немає українського громадянства, та й деякi проблеми з податковою з’явились i так далi. От вона мене й питає, чи не зможу я вiдкрити на своє iм’я валютний рахунок у банку. Звичайно, пiсля отримання переказу менi обiцяли вiддячити – аж тисячею гривень! А яке воно життя в пенсiонерiв самi знаєте. До того ж, мiй чоловiк iнвалiд вiйни першої групи. В однокiмнатнiй квартирi з нами мешкає ще й донька та двоє її неповнолiтнiх дiтей...

Недовго роздумуючи, жiнка погодилася на пропозицiю благовидної дами, яка потiм неодноразово вiдвiдувала оселю Наталiї Петрiвни, бiдкаючись, що в неї зламалася мобiлка i необхiдно зателефонувати. Втiм, як з’ясують згодом працiвники карного розшуку, шахрайка лише iмiтувала телефоннi розмови. Насправдi ж вона прицiнювалася до квартири...

Якось Надiя Михайлiвна тремтячим вiд хвилювання голосом заспiвала про «звiрства» податкiвцiв. Мовляв, тi не реєструють її пiдприємства, оскiльки потрiбно довести, що засновниця має житло i прописку. То чи не могла б Наталiя Петрiвна зробити таку послугу i звiльнити з родиною квартиру на кiлька годин, а в цей час прийде прискiпливий iнспектор i на власнi очi переконається, що «iнвесторка» має i квартиру, i прописку. Звiсно, всi завданi незручностi обiцяли компенсувати пiд час остаточного розрахунку. Тим часом шахрайка неодноразово залишалася одна в квартирi i... демонструвала її запрошеним покупцям.

Врештi, коли був знайдений «клiєнт», настала пора завершального етапу шахрайського плану. Аферистка урочисто повiдомила Наталiї Петрiвнi про надходження грошового переказу: 41 тисячу доларiв передадуть власницi валютного рахунку в присутностi нотарiуса, який орендує кiмнату у вiддiленнi банку. Звiсно, аби їх одержати, необхiдно пiдписати вiдповiднi папери. Для бiльшої переконливостi, пояснювали пенсiонерцi, вони будуть iдентичнi документацiї на квартиру — буцiмто так потрiбно, щоб обдурити податкiвцiв. Разом з тим Надiя Михайлiвна сповiстила про головну умову операцiї: все вiдбуватиметься в цiлковитiй тишi, без жодного промовленого слова, оскiльки податкова не дрiмає, примiщення прослуховується, воно буквально нашпиговане «жучками»!

У призначений день зiбралися: нотарiус, двi жiнки i якийсь чоловiк. В умовах суворої конспiрацiї останнiй вiддав грошi шахрайцi, та їх перерахувала, сховала в сумочку i передала її бабусi. Затим, не читаючи, оборудниця пiдписала папери, якi завiрив нотарiус. Дiйовi особи пiсля завершення церемонiї також залишили кiмнату. Наталiя Петрiвна i «комерсантка» поїхали на таксi. Коли авто пiд’їжджало до Хрещатика, пролунав телефонний дзвiнок, що дуже засмутив пiдприємницю, — знову виникли проблеми з податкiвцями. Тож «дiлова жiнка», забравши грошi, пообiцяла незабаром сплатити Петрiвнi аж 3 тисячi доларiв та щезла. Як з’ясувалося — назавжди.

Ледь старенька переступила порiг оселi, як незнайомий чоловiчий голос у слухавцi телефону поцiкавився, коли звiльнять житло. Жiнка вiдразу не второпала, що пiдписала договiр купiвлi-продажу власної квартири й «отримала» за неї купу доларiв!

Дивно, але в цiй жахливiй ситуацiї вихiд не знайдено i донинi. Пiсля звернення потерпiлих у мiлiцiю порушили кримiнальну справу за фактом шахрайства. Виявилося, що «пiдприємницi-москвички» вже давно розшукуються за скоєння десяти аналогiчних злочинiв. За ухвалою слiдчого на продану квартиру наклали арешт. Це неймовiрно, але арештовану квартиру продали вдруге i вже останнiй покупець звернувся до суду з вимогою звiльнити придбану ним житлову площу! Суд визнав цi вимоги законними.

Наведена iсторiя породжує ряд питань до рiзних iнстанцiй. Як вiдзначають правоохоронцi, майновi вiдносини мають врегулювати перший i другий покупцi, а вже потiм дiйде черга до справжнiх власникiв квартири. Проте для суду вирiшальним є той факт, що перший договiр купiвлi-продажу справжнiй i пiдписаний особисто господинею. До того ж, є свiдки, якi пiдтвердили факт отримання нею грошей.

ПIШОВ ВИНОСИТИ СМIТТЯ I ЗАЛИШИВСЯ БЕЗ КВАРТИРИ

Нещодавно до Департаменту карного розшуку МВС звернувся киянин поважного вiку, у минулому депутат Верховної Ради УРСР останнього скликання, i розповiв не менш жахливу iсторiю.

Вiн розлучився з дружиною. Колишнє подружжя планувало продати трикiмнатну квартиру в одному з елiтних будинкiв Печерська i роздiлити грошi. Але поки цього не вiдбулося, жiнка попросила екс-чоловiка прийняти квартирантiв на її частку житлової площi. Той не заперечував i впустив двох постояльцiв, чеченцiв за нацiональнiстю. Минув тиждень. Якось, прибравши квартиру, господар пiшов виносити вiдро зi смiттям. Дбайливi ж квартиранти поклопоталися: «На вулицi холодно, вдягни пальто i шапку». Теплий одяг дiйсно став йому в нагодi, адже в своє «гнiздо» вiн вже не потрапив. Через замкненi дверi квартиронаймачi пояснили, що вiдтепер є повноправними власниками житла, оскiльки нещодавно його придбали.

Приголомшений вигнанець пiшов до мiлiцiї, написав заяву i повернувся в супроводi дiльничного. Новоспеченi хазяї пiдкорилися вимозi правоохоронця i вiдчинили. Однак бiдолашний ледь не знепритомнiв, коли пройдисвiти пред’явили справжнi документи на квартиру i нотарiально завiрене доручення власника, згiдно з яким колишня дружина продала не лише свою частку житла, а й «куток» чоловiка. Потерпiлий спробував зiбрати документи, якi пiдтвердили б його власнiсть, та марно. Вся документацiя в тому ж БТi вже була переоформлена на нових господарiв.

Однак ця ситуацiя не видається зовсiм безнадiйною, оскiльки встановлено, що пiдпис на дорученнi пiдроблений. Але поки що «вiз i нинi там».

– Досягти справедливостi в таких ситуацiях надзвичайно складно, – зазначає полковник мiлiцiї Микола Рощин, працiвник вiддiлу з розкриття майнових злочинiв ДКР МВС. – Якщо в iнших країнах зiбраний полiцiєю матерiал про шахрайства є пiдставою для проведення судами власних розслiдувань, то в нас це не практикується. Органи внутрiшнiх справ за таким фактом порушують кримiнальну справу, яка може розслiдуватися тривалий час. Водночас ухвала в цивiльно-правових справах виноситься впродовж кiлькох днiв пiсля надання позову. Це призводить до того, що вiдновлення справедливостi чекають роками – допоки не закiнчиться розслiдування кримiнальної справи.

Щодня до МВС надходять скарги вiд ошуканих власникiв нерухомостi. Особисто я розглянув минулого року приблизно 200 таких заяв. Уявiть, скiльки їх нараховується по всiй країнi. На мою думку, до захисту майнових iнтересiв лiтнiх людей доцiльно залучити опiкунськi ради. Наприклад, щоб нерухомiсть пенсiонерiв продавалася лише з дозволу таких органiзацiй.

«ЛОХАМИ» СТАЮТЬ I СТАРI, I МОЛОДI...

Навiть досвiдченi розшуковцi дивуються витонченостi аферистiв i легковiрностi деяких громадян. За пiдрахунками оперативникiв, iснує 108 рiзновидiв такої дiяльностi, спрямованої на заволодiння квартирами, автомобiлями, грошима тощо. Можливо, хтось заперечить: людей похилого віку обдурити простiше, нехай спробують утнути те ж з молодими. Проте на шахрайськi гачки потрапляють не лише пенсiонери. Пiдтвердження тому – нещодавнiй випадок з практики майнового вiддiлу Департаменту карного розшуку.

Тридцятирiчний киянин, власник двокiмнатної квартири на Подолi, за оголошенням у газетi знайшов високооплачувану роботу. Коли вiн прийшов влаштовуватися, йому повiдомили, що службова дiяльнiсть пов’язана з матерiальною вiдповiдальнiстю, тому необхiдно оформити деякi зобов’язання. У визначеному мiсцi молодику похапцем пiдсунули пiдписати якийсь папiрець. Тексту той не бачив, оскiльки мiсце для автографа знайшлося на зворотньому боцi. Затим новоспеченого працiвника хутко вiдрядили до Криму укладати угоди про поставки будiвельних блокiв. Лише за кiлька днiв, пiсля поневiрянь рiзними пiдприємствами, вiн нарештi усвiдомив усю абсурднiсть цього доручення. Адже «експедитора» забезпечили не документами з повноваженнями, а якимись недiйсними розписками.

Тим часом «роботодавцi» розгорнули бурхливу дiяльнiсть, що загрожувала iнтересам власника квартири. Все полягало в необачно поставленому пiдписi на паперi, що виявився борговою розпискою. Тобто чоловiк пiдтвердив те, що зобов’язується в певний термiн повернути позиченi 50 тисяч доларiв, якi i в очi не бачив.

З цим документом шахраї звернулися до суду, який винiс ухвалу про стягнення грошей з «боржника». Яким чином можна вiдшкодувати таку суму? Звичайно, продавши житло. За вiдсутностi господаря квартири (!) зловмисники розпочали оформляти її продаж. Афера не вдалась лише тому, що пройдисвiти не роздобули необхiднi документи. Але вони не вiдмовилися вiд намiру поживитися. Власнику, що повернувся з вiдрядження, погрожували розправою, якщо вiн не вiддасть «боргу». Лише втручання мiлiцiї приборкало знахабнiлих вимагачiв.

Можна закликати громадян до пильностi, розбiрливостi у знайомствах тощо. Та вiд таких застережень користi замало. Як вiдзначають фахiвцi, змiнити ситуацiю на краще нескладно. Питання лише в тому, наскiльки переймаються турботами простих громадян народнi депутати. Адже розв’язання цiєї проблеми залежить вiд удосконалення захисту прав та iнтересiв першовласникiв.


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика