ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    МІЖ «МОЛОТОМ І КУВАЛДОЮ»

Генпрокурора Медведька недолюблюють політики. НУНС звинувачує його в «підзвітності» Секретаріату і Балозі зокрема. БЮТ вказує на сліди «донецьких» замовлень. «Регіонали» так і не визнали його «своїм». Пукшин складає Президентові тематичні кляузи, Ющенко, у свою чергу, постійно критикує ГПУ за нерозважливість.

Сам Медведько те, що відбувається, сприймає з гумором. Іншого йому, власне, не залишається. Стверджуючи, що за крісло не тримається, він нагадує Володимира Шаповала. Тільки голова ЦВК вже на крайній стадії – він буквально марить відставкою, в яку його поки не пускають. Медведько до такого ступеня відвертості поки не дійшов, проте у «Обозу» склалося стійке враження: якщо Піскун в черговий раз відсудить собі генпрокурорство, Медведько не дуже турбуватиметься.

Адже зараз для Олександра Івановича зовсім суворі часи настали. Справа «про отруєння» «затиснула» його між «молотом і кувалдою». З одного боку – Банкова з її непрозорими натяками на «правильне» розкриття справи, від чого безпосередньо залежить успіх операції під назвою «другий термін». З іншого – об’єктивна реальність, що не дозволяє на чорне сказати «біле».

Як тільки мова йде про діоксин, добродушний і усміхливий Медведько враз стає похмурим – акуратно підбирає слова. Зате про допити Тимошенко, виявлення Пукача, поточну діяльність ГПУ розповідає багато і охоче. Внаслідок його інтерв’ю маємо чимало сенсаційних заяв.

– Останнім часом Генпрокуратуру часто залучають до політичних скандалів. Свіжий приклад – приватні поїздки Віктора Балоги. «Народна самооборона» попросила вас з’ясувати: чи здійснював він їх за свій рахунок чи за рахунок платників податків. ГПУ вже приступила до справи?

– Так, два депутатські звернення, що надійшли до нас напередодні, зараз у роботі. Розпочато перевірки.

– Пред’явлення аналогічних претензій Рудьковському і Луценку мало вельми негативні наслідки. Особливо для Миколи Миколайовича. Балогу чекає те ж саме?

– Не можна казати, що його чекає, поки не отримані результати перевірки.

– Його допитуватимуть у справі?

– (киває) Проведення перевірки в повному обсязі – це надання пояснень ключовими її суб’єктами.

– Хто незаконно користується послугами ГАП «Україна», так це Катерина Ющенко. ЗМІ неодноразово на це вказували. Чому ви не реагуєте?

– Тому що з офіційним тематичним запитом до нас ніхто не звертався.

– «Самооборона» вважає, що ви підконтрольні СП. Підстава для звинувачень – епопея з громадянством Жванії. Тематичне звернення Пукшина ГПУ розглянула оперативного. Історія давня, але раніше до Давида Важаєвича ніяких питань не було. Чому вони виникли саме зараз? Це виглядає як спроба розправи з неугодним.

– Справді, докори в «підзвітності» ГПУ Секретаріату звучать досить часто. Але, це абсолютно не відповідає дійсності – ні відносно відомства загалом, ні мене зокрема. Адже особисто я перевірок не проводжу. Цим займаються наші співробітники.

– Виявивши в ході досудового розгляду, що порушення закону, на їхню думку, мало місце, вони відверто про це заявляють. Або Генеральний прокурор, або хтось із його заступників підписує відповідні документи. Так справа отримує продовження. У випадку з Давидом Жванією це – апеляція.

– Чесно кажучи, про те, що процедура отримання ним громадянства була спірною, я вперше дізнався з листа Пукшина.

– Позбувшись громадянства, він майже гарантовано втратить депутатську недоторканність. Так його досить просто буде зробити «крайнім» у «справі про отруєння». Банкова цих намірів не приховує.

– Ні. Судова справа про громадянство Жванії і «справа про отруєння» ніяк не пов’язані.

– Останнє зараз у центрі уваги. Відверто йде мова про обгрунтування самого факту отруєння.

– Факт отруєння кандидата у президенти доведений сукупністю матеріалів кримінальної справи. Зокрема висновками судових експертиз, до проведення яких притягувалися фахівці з різних країн. Висновки незалежних експертів практично ідентичні: це було діоксинове отруєння. Крім того, у нас є свідчення людей, що побічно свідчать про те, що мав місце факт отруєння.

– Побічно?!

– Звичайно, а як ще? Немає ж того, хто бачив, як цей діоксин підсипали або підмішували в їжу.

– Особисто ви вірите, що Ющенка отруїли?

– Не просто вірю – абсолютно переконаний. Більш того, це думка не тільки моя, але й слідчих групи, що безпосередньо працюють зі справою. Очолює групу Галина Климович. На рівні заступників Генпрокурора справою займається Микола Голомша.

– І скільки ще чекати результатів?

– Складно назвати конкретні терміни. Хотілося б, звичайно, швидше, але, повірте, розкривати злочини, ретельно продумані і підготовлені, дуже непросто. 12 років пропрацювавши слідчим, з упевненістю можу сказати: тут важливі не тільки професіоналізм, злагодженість в роботі команди, але ще й успіх, везіння.

– Про замовників щось відомо?

– Як у громадянина у мене, звичайно, є певні підозри. Але як Генпрокуророві дозвольте мені їх поки не озвучувати.

– Замовники живі, знаходяться на території України?

– Живі. Про місце перебування говорити не будемо.

– Звідки привезли діоксин, де його виготовили, з’ясовано?

– Ні, однозначної відповіді поки що немає.

– Головна версія, як і раніше, – «російський слід»?

– Ми її відпрацьовуємо. Зокрема – по фігурантах справи, що знаходяться на території Росії.

– Маєте на увазі Сацюка?

– Сацюк оголошений у розшук за іншими кримінальними справами. Є ухвала про його притягнення  до кримінальної відповідальності як обвинуваченого.

– Навіщо його розшукувати? Депутати парламенту знають, де саме в Росії він перебуває. Було б бажання – ви б вже давно його затримали.

– Бажання-то є, але затримувати його власними силами закон нам не дозволяє. Це справа оперативних служб, які займаються розшуком. У СБУ і МВС всі відповідні документи ми давно направили.

– Завжди чомусь у всьому звинувачують прокуратуру! У суспільстві склався певний стереотип. Але прокуратура працює на давальницькій сировині. Виконуючи наглядові функції, визначені нам законом, ми сприяємо розкриттю злочинів, встановленню осіб, що їх скоїли. Якщо людина вчинила протиправну дію, в розшук ми його оголосимо, проте подальший успіх залежить від оперативників. Я у жодному випадку не перекладаю вантаж відповідальності на СБУ або МВС – вони багато трудяться в межах своїх повноважень. Але не можна ж все звалювати на прокуратуру! А у нас саме так чомусь і відбувається. Більш того, нас називають політично заангажованим органом.

– Так більшість ваших замовлянь – донецькі.

– Неправда! Я спеціально з’ясовував. Хто у нас донецький? Віктор Кудрявцев, який народився там і вчився? Так він потім все життя у Закарпатті і у Києві працював.

– А Кузьмін з Пшонкою?!

– Останні роки їхня кар’єра розвивалася у столиці. Я народився у Запорізькій області, працював на Луганщині, вчився у Харкові, потім 21 рік на Донбасі пропрацював, невже це гріх?

– Для Тимошенко – так.

– Чому ніхто не помічає, скільки всього корисного ми робимо для Кабміну, сформованого з представників демкоаліції? Точніше кажучи – для держави в персоні Кабміну.

– Ось я спеціально підготував (перебирає документи на столі). Зачитую: « ГПУ пред’явлений позов на користь держави, в персоні КМУ, до окружного адміністративного суду міста Києва. Позовна заява про визнання недійсними договорів сесії, з метою ухилення від сплати податків із заборгованості на суму півтора мільярди гривень». І таких прикладів дуже багато! А скільки позовів до суду передано?! Тільки за цей рік – 31. Між іншим, сукупна сума збитку у цих справах – 286 мільйонів гривень. У справах про хабарництво, що знаходиться зараз у роботі, ще 32 мільйони гривень. Порахуйте тепер, скільки грошей до бюджету повернеться.

– Ще актуальна тема із земельними порушеннями.

– Особливо – у Києві і в Криму. Прокуратурі приписують  «кришування» тіньових схем.

– За минулий рік «по землі» у нас було 565 тисяч кримінальних справ, більшість яких пішли до суду. Опротестовано п’ять незаконних рішень органів виконавчої влади. За прокурорськими реагуваннями притягнуто до відповідальності понад чотирьох з половиною тисяч осіб. Країні відшкодовано 52 мільйони гривень збитків. Пред’явлено понад 12 тисяч позовів. Завдяки такій злагодженій роботі державі повернулося 20 тисяч гектарів землі!

– До речі, чому на сумнівне, з погляду законності, відчуження Кабміном Януковича 350 гектарів в районі закарпатської гори Синяк на користь структур Балоги ви не зреагували?

– Тому що офіційно з такими запитами до нас ніхто не звертався.

– Гаразд, давайте продовжимо розмову про отруєння. Кількість свідків, що проходять у справі зросла. Незрозуміло, чому допитують і журналістів, і політологів. Тримають по 6-8 годин, ставлять абсолютно безглузді запитання. Так було з Костею Бондаренком, з Оленою Громницькою та багатьма іншими. Як ви це поясните?

– Винятково позицією керівника слідчої групи. Климович сама вирішує – кого, коли і скільки допитувати. Я в цей процес не втручаюся. І ніхто інший такого права не має. Тобто, про хід справи мені, звичайно, звітують, я знаю, як проходить розслідування, можу, як Генеральний прокурор, дати якісь вказівки, але не більш того. Остаточне рішення завжди за головою слідчої групи.

– А відповідальність, зокрема – політична, за вами! Адже ви знаєте, що Тимошенко теж допитували.

– Знаю. Двічі, якщо не помиляюся.

– І про що йшла мова?

– Не знаю.

– За однією із версій, долю «крайнього» у справі про отруєння вона повинна розділити з Жванією. Мовляв, усунення Ющенка у 2004-му році було вигідне їй з погляду політичної перспективи. Так Банкова намагається дискредитувати прем’єра напередодні виборів 2009-го року. Для «повноти ефекту» – «приплести» сюди поплічника в особі Медведчука і Сацюка.

– Ну, це політичні інтриги, я не можу їх коментувати.

– До речі, чи залишилися у ГПУ запитання до Медведчука?

– Ні, немає.

– Ви ж розумієте, що «правильне» розкриття справи для Ющенка принципово. Він, між іншим, навіть на Майдані про це казав.

– Звичайно, принципово. По-перше, він постраждав як людина. По-друге, хіба нормально, коли у країні роблять замах на перших осіб?

– Президент давав вам які-небудь вказівки по справі?

– Ні. Просто просив, щоб працювали чесно.

– Йому важливо це і в контексті прагнення переобратися на другий термін.

– Це ви краще у Віктора Андрійовича запитаєте.


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика