ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ЯК НАС ОШУКУЮТЬ

Якщо вас раптово хочуть облагодіяти, обов'язково задумайтеся, чи немає тут каверзи: може, вас просто хочуть ошукати.

Особливо пильно слід поводитися, якщо з вас починають вимагати гроші, хоча спочатку обіцяли роздачу безкоштовних подарунків. І взагалі, якщо вам пропонують заплатити (неважливо за що, будь це вступний внесок в якесь товариство або щось інше), а вже потім отримати якісь блага, знайте — майже із стовідсотковою упевненістю можна стверджувати, що перед вами шахраї. Не піддайтеся на їхні прийоми.

Мораль тут достатньо проста: не піддайтеся на спокусливі домовленості, не платіть вперед за послуги, які нібито хто-небудь коли-небудь вам надасть, перевіряйте якість товарів, лікуйтеся тільки у лікарів (до речі, хто не знає — реклама телефонних консультацій на медичні теми заборонена, хоча на ділі досить часто зустрічається), уважно читайте підписувані вами документи. І тоді ніхто не назве вас телепнем.

Де лежить безкоштовний сир

Поза сумнівом, шахраї існуватимуть стільки, скільки існує саме людство. На цю тему написана безліч книг, монографій, дисертацій. Суть проста: у всіх випадках використовується людська жадність, любов до «дурнички», бажання отримати все і відразу, причому на «порожньому місці». І народна мудрість про те, що, мовляв, безкоштовний сир буває тільки в мишоловці, мало кого зупиняє. Про неї згадують лише тоді, коли вже пізно і ошукана людина намагається знайти управу на кривдників в міліції, прокуратурі та ін.

Отже, розкажемо про основні види шахрайства, що існують в Україні. Звичайно, насправді їх значно більше, але, якщо придивитися, всі вони є варіаціями на згадані нами основні теми. Можливо, комусь наша публікація допоможе уникнути крупних розчарувань і неприємностей, застереже від необдуманих кроків, завжди пов'язаних з втратою ваших грошей, а то і здоров'я — адже для шахраїв нічого святого немає. Для них головне — нажива.

Іграшковий комбайн і гнуті ножі за 500 гривень

Розповідає провідний фахівець Департаменту карного розшуку МВС України з боротьби з шахрайством Микола Рощин:

— Ось перед нами так званий «кухонний комбайн». По суті, це дитяча іграшка, вся з хисткої пластмаси, коштує копійки. З цією бутафорією ходять коробейники по квартирах, переважно літніх людей, і пропонують: ви ветеран, тому наша фірма така-то (часто називають відомий телеканал), що якраз відзначає ювілей, робить вам подарунок — цей дивний комбайн, його ціна 800 гривень.

Насправді цей комбайн – звичайна копійчана «іграшка»

Плюс даруємо, теж безкоштовно, ще і масажну щітку. Вона подає електросигнали, можете робити нею масаж, взагалі, лікує від всього — від облисіння, ОРВ та ін. При цьому вона коштує 300 гривень, а ми вам її даруємо. І ще безкоштовно вам — набір класних терток (насправді там три хисткі залозки, інше – тоненька пластмаса). А ось чудові німецькі суперножі з особливої сталі в гарній упаковці — 5 штук. За них просимо символічну суму — всього 500 гривень, адже ножі не можна дарувати безкоштовно. Взагалі-то, вони дуже дорогі, набагато дорожче 500 гривень коштують, але для вас… Ви тільки прикиньте загальну вартість комбайна, щітки, до речі, ось вам ще прилад «метелик», що укріплює м'язи, це все на 2 тисячі потягне, а ми просимо всього 500. І люди погоджуються — спрацьовує любов до дурнички. Чому просять за ножі 500 гривень — щоб була менше суми, за якою настає кримінальна відповідальність. Насправді все разом коштує від сили 40—50 гривень (ножі і зовсім трояк, вони легко гнуться від щонайменшого зусилля).

Лікуємося… звичайним пультом від кондиціонера

— Ще один вид шахрайства — «лікувальний прилад». Його нібито зробили китайці з росіянами. Насправді ж це звичайний пульт управління кондиціонером, до якого підключено два дроти, так звані «лапки» на присосках. Причому коштує 300 доларів сам прилад і 30 доларів — «лапки». І книжка ще — 10 доларів. Прилад треба приєднувати до певних точок для лікування різних захворювань. Лектори приїжджають з Росії, збирають аудиторії, розповідають, як, припустимо, зняти порчу або що інше. «Родзинка» полягає ще і в тому, що ви залучаєте інших людей. У вас, скажімо, є прилад. Ви розповіли сусідам, дали покористуватися. Але не безкоштовно. Тобто «відбиваєте» витрати, а сусідам захочеться купити собі прилад. У результаті — звичайна піраміда.

Хочете кредит? Спочатку самі заплатіть

— Ще проблема — псевдокредити, — розповіли в МВС України. — В чому шахрайство? Ви приходите на фірму (деякі з них навіть банками себе називають) і говорите: хочу взяти у вас кредит під 1,5% річних (!), як в рекламі. Вам говорять, що, звичайно, можете узяти, але ви повинні спочатку вступити в наше товариство, заплатити внесок. Це небагато: 3,5 тисячі грн., якщо хочете узяти 50 тисяч кредиту, і 7 тисяч — якщо берете 100 000. Зате який відсоток мізерний, ви можете просто покласти гроші на депозит і будете в солідному виграші. Згодні — підписуємо договір, гроші прийдуть на ваш рахунок.

Ви чекаєте — тиждень, місяць. Грошей немає. На фірмі вам кажуть, мовляв, у нас центральний офіс в іншому місті, там гальмують, але гроші скоро прийдуть. Чекаєте знову. Замість грошей приходить повідомлення, що вже ви повинні заплатити перший внесок в погашення боргу, тобто грошей, яких ви не отримували! Внесок невеликий, наприклад, 300 гривень, але все таки. На фірмі радять: та заплатите цю дрібницю, зате який кредит! Але потім приходить вимога на другий внесок і так далі. Ви обурюєтеся. Нарешті вам кажуть: знаєте, за наших дуже хороших умов охочих отримати кредит багато. Конкуренція — хто більше внесків заплатить. Звичайно, є невеликий шанс, що ви і після першого внеску отримаєте кредит, але якщо хтось теж на кредит претендує і заплатить, скажімо, десять внесків, то у нього шанс в 10 разів більше. Отже, вирішуйте самі, але ми вам радимо заплатити внесків 10-15, тоді напевно будете першими в черзі. Ви рахуєте вигоду і погоджуєтеся, платите відразу 20 внесків і чекаєте кредит. Але його немає. На ваші скарги відповідають, мовляв, даруйте, але такий-то вніс відразу 48 ставок і отримав кредит.

Лжеліки: панацея від усіх… бад

— Ось БАД (біоактивна добавка), яку видають за сильні ліки, — говорить полковник міліції запасу Микола Рощин. — Цю упаковку принесла до нас літня людина (причому, уявляєте, пенсіонер заплатив за неї 1700 гривень). Його багато років мучить така «чоловіча» хвороба, як простатит. Він написав заяву про шахрайство і розповів, вибачте за подробиці, що раніше ходив в туалет двічі на ніч. Незручно було, але терпимо. А зараз, мовляв, полікувався цими «ліками», віддав за нього і йому подібні близько 20 000 (!) гривень і вимушений ходити з пляшкою. Тобто купив він спочатку один «комплекс», потім інший, третій. Шахраї від лжемедицини продають під виглядом панацеї будь-які БАД: і від простатиту продадуть, і від виразки, і від серцево-судинних захворювань. Дідусь побачив рекламу в газеті, подзвонив, йому привезли один комплекс, інший. Минув час, не допомагає, йому кажуть: все ясно, у вас просто закриті клітини організму, треба їх відкрити! Привезли, заплатив. Потім — треба відшліфувати клітини! Заплатив. Підсумок плачевний — грошей немає, хвороба посилилася.

У шахраїв не виграти, навіть якщо у вас мільйон

— Звичайний і звичний вже так званий у народі «лохотрон», на зразок того, що крутитьнаперстків, теж існує і сьогодні, — говорить Микола Рощин. — Закону вони не дуже бояться, наприклад, наперстників штрафують на 50 грн. за азартні ігри в громадському місці. І все. Правда, відразу вони знову не зберуться, бо їх затримають, поки папери складуть. Але за добу-дві «верстат» може знову запрацювати.

Є йінші види подібного шахрайства. Якось в районі Лісового ринку поставили намет, а в ньому комп'ютер з монітором, запустили гру. Скачуть коні, один відстає, але у результаті виграє. Приймаються ставки, приз — знижка на низку товарів. Грають, звичайно, підставні і ошукані. Але ведучий може запустити будь-якого коня першим. І телепень, не дивлячись на всю свою уважність, обов'язково програє. Ще відома афера — лотерея із співпадаючими номерами. Там нібито виграє той, хто більше дасть. Але навіть якщо у вас є мільйон, ви програєте, бо у шахраїв гроші ходять по колу, вони ніколи не закінчуються. Суми там дуже пристойні, скажімо, в Запоріжжі одна пані програла 15 тисяч доларів, в Києві — 9 тисяч. Якщо з собою немає, вам підставлять таксі, мовляв, їдемо до вас додому, дістаньте «заначку», ви вже за кроквід крупного виграшу. Але як тільки побували у вас удома, тон змінюється: вам грублять, гроші відбирають і загрожують. Мовляв, знаємо, де живеш, якщо що, сім'я відповість.

Буває, звичайно, що шахраїв садять. У Києві якось групу з восьми чоловік посадили. У Харкові — відразу 26 шахраїв потрапили за ґрати. Але кримінальні справи відкривають тільки тоді, коли ошукують на крупну суму.

ПОЛЮВАННЯ НА ЖИВЦЯ

На дорогах України застосовується випробуваний витонченіший спосіб спустошення кишень довірливих автоаматорів, що отримав назву «Полювання на живця». Представте типову картину великого міста: караван машин, що ледве повзе по вулиці, і молода людина, яка переходить крізь нього на інший бік. Несподівано вона «випадково» зачіпає дзеркало заднього виду якої-небудь іномарки і з розмаху завалюється на капот автомобіля.

Водій, природно, вискакує дізнатися, як самопочуття необережного пішохода. Той встає, обтрушується, запевняє, що все гаразд, і йде. Водій продовжує свій шлях, щиро вірячи, що інцидент вичерпаний. А молода людина тим часом прямує прямо в міліцію, де пише заяву, що на нього здійснено наїзд, а водій з місця події зник. У доказ демонструє синці і садни на тілі (вони «зроблені» завчасно), а найголовніше –  надає свідка, який «випадково» опинився поряд з місцем лиходійства і «випадково» ж зняв ваш інцидент на мобільний телефон з цифровою фотокамерою. Зрозуміло, що в ролі «випадкового» свідка виступав співучасник «потерпілого».

Правоохоронці, як і належить, відправляють останнього на медекспертизу, яка підтверджує наявність «середніх тілесних ушкоджень», а як речові докази використовують фотознімки, на яких добре видно номери іномарки  «злочинця» і номери машин, що знаходяться поруч (в крайньому випадку і їхні водії підтвердять сам факт, що трапився, а інтерпретація на тему «сама людина впала або на неї наїхали» трактуватиметься на користь потерпілого). Особливо вдалими є знімки, якщо в кадр потрапив знак «пішохідний перехід».

Коли даїшники знаходять за номерами машину водія-лиходія і оголошують йому про необхідність порушення кримінальної справи, «потерпілий» раптом міняє гнів на милість і пропонує домовитися полюбовно. Правоохоронці, звичайно, не заперечують, знаючи, що їм теж дещо перепаде: адже згідно із законом вони можуть порушити справу, незважаючи на прохання постраждалого цього не робити. «Полюбовна» домовленість нині коштує в середньому 5-7 тисяч доларів (буває і до 10 тис. дол.) – залежно від платоспроможності жертви, – а вже інформацію про її фінансовий стан шахраї до цього часу постараються зібрати. В крайньому випадку нещасному водієві м'яко порадять терміново продати своє дороге авто і купити що-небудь простіше, а різницю заплатити аферистам. Не хочеш – йди під суд.

За повідомленнями ЗМІ


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика