ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    БІЛИЙ ТАКИЙ ЛІТАК

«Народна самооборона», коли стало непереливки, викинула на публіку компромат на Віктора Балогу. Мовляв, голова Секретаріату використовує службові літаки державної авіакомпанії в особистих цілях. «Народна самооборона» стверджує, що в такий спосіб лише у Закарпаття Балога за останній рік злітав аж 60 разів.

Треба сказати, що журналіст «Обозу» зацікавився цією темою ще півроку назад.

Вже давно було відомо, що свою родину Віктор Іванович так і не перевіз до Києва і тому майже кожного тижня проводив вихідні з рідними в своєму родовому гнізді – селі Завидово Мукачівського району.

Балога сам в цьому зізнався в інтерв’ю, мовляв, справді подорожує до дружини та дітей кожного тижня.

Оскільки діяльність Державної авіакомпанії «Україна» вкрита завісою таємниці, «Обоз» у березні взявся перевіряти, чи користується при цьому Балога літаками авіакомпанії, яка створена для перевезення вищих посадових осіб держави.

Тим паче, що напередодні у суді Микола Рудьковський якраз у цьому обвинувачував голову Секретаріату.

Для цього, не пошкодувавши своїх вихідних, на 7-9 березня журналіст «Обозу» приїхав в Ужгород, щоб чатувати в аеропорту.

В перший день літовище аеропорту крайнього західного обласного центру України було безжально пусте.

Сиротливо стояв вертоліт МНС та рейсовий літак. «Він мусив відлетіти вчора, але не було пасажирів», – повідомили «Обозу» працівники аеропорту.

А от запитання – на якому літаку літає Балога? – жіночку обурило: «Як ви можете таке питати?!» – захвилювалася вона. Охорона літовища теж була невблаганна – на журналіста дивилася підозрілим, подекуди переляканим поглядом.

Лише один з дядьків, що торгував у кіоску під літовищем, погодився говорити про Балогу. «Так, прилітає майже кожного тижня. Цим аеропортом взагалі користується лише він та Медведчук. У Балоги тут родина, а у Медведчука мисливські угіддя. От і літають».

«А сьогодні прилетить? Як думаєте?» – запитав «Обоз».

«Нє-є. Зазвичай він прилітає о 17-19 годині. Якщо він мусить прилетіти, то вже з обіду в аеропорту починається метушня. А зараз наче все вимерло», – повідомив дядько.

«А коли прилітає, заздалегідь помітно?» – запитав «Обоз».

«Ще й як помітно, якісь люди з’їжджаються, його зустрічати. Охорона приїжджає. Інколи багато машин».

«А що за літак?»

«Не знаю. Білий такий літак, невеликий, гарний. Він на ньому і за кордон літає. От у січні літав у Ліон. З родиною. Сім’ю зібрав, посадив та й полетіли».

Ось така розмова трапилася в п’ятницю. А літак Балоги так і не прилетів. Однак «Обоз» вирішив чатувати і наступного дня.

І тут, як на замовлення Балога вирішив відвідати свою родину.

Вже з чотирьох годин вечора в аеропорту почався рух, точно як розповідав дядько в кіоску. Автомобільчики гасали туди-сюди по злітній смузі, перевіряли, чи в порядку кожний закуток. Як тільки почало сутеніти, на аеродромі ввімкнули освітлення.

 

А під парканами почали збиратися зустрічаючі: охорона, якісь чоловіки та жіночки, схожі на місцевих чиновників. Один дядько з яскравим червоним пакетом дуже нервувався – все бігав до працівників аеропорту і щось розпитував.

«Ну що, прилітає?» – запитав журналіст «Обозу». «Та прилітає, але трохи затримується», – благоговійним шепотом, наче про святого, вимовив якийсь чоловік.

Літак мусив прилетіти о шостій годині. Чим ближче наближалася ця мить, тим більше охоронців збиралося навкруги літовища. Фігура журналіста не залишилась непоміченою.

«Обозом» всерйоз зацікавилось кілька представників СБУ. Коли вони дізналися, що підозріла за їхніми мірками дівчина – журналіст, то почали робити дивні і непотрібні для їхньої професії заяви. Наприклад, звинувачувати журналістку «Обозу» в тому, що вона робить замовний матеріал, та намагатися випровадити з території аеропорту.

Хоча у «Обозу» на рахунок перебування представників СБУ в аеропорту теж було чимало запитань. Наприклад: «Що ви тут робите?». Адже Балога здійснює приватний візит, його зустрічають приватні охоронці, навіщо виставляти ще й кордон з представників Служби безпеки України. У СБУ що немає чим більше займатися в Закарпатській області, ніж кожного тижня зустрічати Балогу? Що в Закарпатті, вже не існує контрабанди, нелегального перетину кордону?

На що представник СБУ не знайшов, що відповісти, крім того, що вони охороняють Балогу від ймовірного замаху на життя. Мимохідь ще й скарга пролунала, мовляв, у представників СБУ дуже мала зарплата.

Працівник СБУ так і не пояснив «Обозу», чому під час приватного візиту Балоги на малу Батьківщину заходи безпеки майже такі, як і під час робочого візиту Президента України.

Поки «Обоз» гризся з СБУ, у небі з’явився літак Балоги. На жаль, він прилетів із запізненням на цілу годину, о 19.00, і вже зовсім стало темно. Літак м’яко прокотився літовищем і зупинився біля самих воріт під прожектором аеродрому. Туди ж, прямо на літовище, під’їхало «Ауді». Пасажири літака сходили з трапу, хвилинку дихали нічним ужгородським повітрям, тиснули руку зустрічаючим та сідали в машину.

Пасажирів було декілька. В темряві та на відстані розгледіти їх було важко, але Балогу не можливо було не впізнати – характерна борідка та постава. Разом з Балогою прилетіла якась жінка та чоловік.

Невдовзі авто від’їхало, а літак знову злетів у небо та зник у східному напрямку.

А «Обозу» залишилась нелегка завдання дізнатися, що це за літак.

Літак – популярний бізнес-джет з назвою Learjet 60. Літаки такого типу призначені для чартерних віп-рейсів на середньомагістральні відстані. Він відрізняється хорошою швидкістю, а також невеликим споживанням пального. Наприклад, відстань від Києва до Ужгорода літак долає лише за 40 хв.

По бортовому номеру літака можна дізнатися, що зроблений він у 2001 році і перші роки свого життя літав над Сполученими Штатами Америки. Прописаний літак в Солк-Лейк-сіті (США), власником вказаний Wells Fargo Bank.

В Україні літак зафрахтований українською авіакомпанією «Аеростар». Відомо, що ця сама авіакомпанія обслуговує власний літак сирійського друга Ющенка Харріса Юсефа, на якому у Штати транспортували дівчинку Настю, що отримала опіки, рятуючи з вогню свою молодшу сестричку.

Також відомо, що президент компанії «Аеростар» Шохраддін Аскеров є членом парламентського клубу Верховної Ради.

І головне, цей літак жодним чином не має відношення до ДАП «Україна». Таким чином, Віктор Балога не користується державним літаком для польотів на Закарпаття.

Тому представники «Народної самооборони» потрапили пальцем в небо, бо ж корупція не в літаку, а в тому, яким чином оплачуються вояжі Балоги на приватному чартері.

Наприклад, свої польоти на приватному літаку Балога може оформляти як службові відрядження й брати на це бюджетні гроші. Саме на цьому погорів Рудьковський.

У такому випадку відповідно маємо справу з корупційною діяльністю.

Інший варіант, Балога подорожуючи на Learjet 60, користується благодійністю якогось бізнесмена. Це не дуже хороший спосіб подорожувати для державного службовця. Адже за будь-яку благодійність треба розплачуватися, і в цьому можна знайти корупційні ознаки.

 

Ще один варіант, найліпший – Балога платить за польоти власні гроші з власної кишені. В компанії «Аеростар» «Обоз» з’ясував, що переліт на цьому літаку в Ужгород та назад в Київ коштує 15 тисяч гривень. Родина Балоги, що задекларувала мільйон гривень доходу за минулий рік, може собі це дозволити. Щоправда, в такому випадку левова частина прибутку сім’ї йде на оплату авіаперельотів чоловіка й тата.

Однак друзі Балоги – Петьовка та Кріль, які зазвичай літають разом з ним, можуть дещо здешевити перельоти.

І нарешті четвертий варіант – це особистий літак Балоги. Мовляв, скільки хочу, стільки й літаю!

«Обоз» намагався виділити одну версію з-поміж інших. Однак замало інформації. Імена справжніх власників літаків це таємниця, яку свято бережуть всі авіакомпанії. Отож, від «Аеростар», що фрахтує літак, нічого дізнатися не вдалося. Хіба що, коли журналіст «Обозу» пішов на хитрість і повідомив менеджерам, що хоче зафрахтувати літак в той самий день, коли в Закарпаття мав летіти Балога, там ввічливо відмовили й пояснили: «З п’ятниці по понеділок цей літак не виконує чартерних рейсів. Зазвичай в ці дні ним у Закарпаття літає власник». Потім менеджер уточнив, що в суботу теоретично можливо орендувати літак на один день. «В суботу ми часто простоюємо в аеропорту Ужгорода. Можна домовитися про політ», – розповів менеджер.

Цікаво звернути увагу на слова менеджера про те, що літаком в Закарпаття літає власник.

Отож цим самим власником цілком може бути сам Балога.

Зокрема, цієї версії дотримується ворог Балоги мер Ужгорода Сергій Ратушняк. «Це літак Балоги. Зовсім не дивно, що він зареєстрований на американську фірму, адже його син кілька останніх років живе в США», – заявив Ратушняк.

«Обоз» чув й інші версії, про те, що літак Балозі чи то подарував, чи дав покористуватися американський мільйонер мукачівського походження Алекс Ровт.

Ровта називають спонсором і навіть покровителем Віктора Балоги. А також він є перемичкою, що єднає Балогу з «донецькими». Ровт контролює Сєверодонецький «Азот» та час від часу делегує своїх людей в список Партії регіонів. До речі, «Азот» був сумнівно приватизований без жодного конкурсу в часи помаранчевого майдану.

Підприємство називали другим претендентом на реприватизацію, але він уникнув долі «Криворіжсталі», і минулого року Президент навіть нагородив Ровта орденом «За заслуги» – нібито за зміцнення зв’язків між Україною і США.

Джерело, що повідомило «Обозу» цю версію, також розповіло, що до Балоги цим літаком певний час користувалася Раїса Богатирьова, яка випадково нині працює пліч-о-пліч з Балогою на Банковій «Це відомий літак. Перед Балогою на ньому літала Богатирьова та інші донецькі», – повідомив «Обозу» фактично «те саме» один з працівників Львівського аеропорту.

Таким чином, питань більше, ніж відповідей. Тому «Обоз» не друкував інформацію про літак Балоги. Але якщо вже «Народна самооборона» підняла цю тему, то й «Обоз» додає свою частинку інформації.

В тому, що знаємо ми, немає нічого корупційного. «Обоз» заперечує інформацію «Самооборони», що Балога літав в Закарпаття літаком Державної авіакомпанії «Україна». Але, можливо, «Народна самооборона» може додати документовані факти, що ці перельоти відбувалися за державні гроші? Чекаємо на нову інформацію.

На жаль, з Геннадієм Москалем, що відповідає за появу цього скандалу, «Обоз» на час виходу матеріалу зв’язатися не зміг.

P.S: Зі спотерських сайтів, де вивішуються фото літаків в різних аеропортах світу, можна дізнатися, в яких країнах у 2007-2008 році побував літачок, на якому часто літає Балога.

Двічі він був сфотографований у французькому місті Басле – 15 липня минулого року та 12 лютого цього року. 27 січня 2007 року він приземлився у Цюриху, 25 лютого в Хельсінкі, а 20 березня у Інсбруку (Австрія).


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика