ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    СОНЦЕ – НЕ ЗАВЖДИ ДРУГ

Це особливе світило: воно і лікує, воно і шкодить. Але не всі розуміють таку його особливість. Якщо у давні часи у спекотний день було неприйнятно перебувати на сонці без головного убору – приблизно так само, як і в мороз без теплої шапки – то тепер все інакше. Більшість наших сучасників не вважають за потрібне ховатися у затінок, надягати на голову капелюх чи хустинку, коли сонце неймовірно палить. Чим закінчується така легковажність, розповідає завідувачка фізіотерапевтичним відділом Київської міської клінічної лікарні № 12 Алла Тищенко.

– Якщо щастя не буває занадто багато, то сонця, треба визнати, може бути справді забагато, чи не так, пані Алло? Медики стверджують, що найпершою з усіх систем організму на надмірну кількість інфрачервоного опромінення реагує щитовидна залоза…
– Так, тому уже після десятої години ранку сонця треба уникати. А от  у ранкові та вечірні години сонячні промені  дуже необхідні для організму. Для того, щоб ендокринні органи добре працювали, для того, щоб мінеральний обмін нормально відбувався. Для того, щоб підвищувати опірність імунної системи. Без сонця є неможливим обмін групи вітамінів, особливо групи вітаміна Д – того, без якого неможливе здоров’я опорно-рухової системи . Зараз дуже часто виставляють діагноз – остеопороз, тобто дефіцит кальцію в кістках. Отож якщо в організм цей елемент  надходитиме  у вигляді  сирів – твердих або молочного сиру –  цього недостатньо. Для того, щоб він засвоювався, потрібен вітамін Д і  ультрафіолетове опромінення, тобто ранні промені сонця. Та я наголошую: на сонці можна перебувати з ранку до 10 години і з 16 години до вечора.  Сонця у зеніті  краще уникати.
– А що робити, коли в години піку сонячної активності доводиться бути на вулиці? Чи врятує  головний убір?
– Так. У  сонячну погоду  є необхідним. Головний убір має бути таким, щоб його поля відображали тінь на плечовий пояс. Особливо це важливо для тих, хто страждає захворюваннями  серця, гіпертонічною хворобою, вегето-судинною дистонією, ревматоїдними артритами. Всі ці хвороби потребують сонячних променів, але у певній кількості. Період з 12 до 16 години є тяжким для організму,  його потрібно уникати.
– На старовинних знімках, картинах ми бачимо жінок у красивих капелюшках. Сьогодні ця мода зникла.
– Так, капелюх – це захист. Як відомо, в ділянці тім’я розташована шишковидна залоза, яка відіграє важливу роль. За яскравого освітлення ця залоза покращує настрій і поведінку людини у житті, але надмірний тепловий вплив пригнічує її функцію. Тому з цією метою треба захищати шишковидну залозу від сильного сонячного випромінювання. Якщо світла організмові не вистачає або дощова похмура погода, у людини розвивається депресія, тому світлі сонячні дні важливі ще й тому, що лікують депресію організму. В останній час особливо розвиваються суїциди з тієї причини, що розвивається депресія – і у молодому, і у літньому віці. Тобто світла частина доби нам просто необхідна для того, щоб покращити стан нашої психіки.
– Сучасна людина, надто міський житель, може  зауважити, що не має можливості побути на сонці в ті години, коли це є корисним для організму. Що ви порадите? Можливо, потрібно раніше вставати?
– Звичайно, найкраще зробити свій режим життя таким, щоб раніше вставати Це дасть можливість побути на повітрі, порухатися, а вже потім йти на роботу.  Що казати, ритми й умовності сучасного життя погано відображаються на людському організмі. Європейський варіант, який ми переймаємо,  виявився для нас   не дуже прийнятним. Люди ведуть сидячий спосіб життя, якусь частину часу проводять  в автомобілі за кермом, вони майже  не рухаються. Гіподинамія призводить до гіпертонічної хвороби, ожиріння і найстрашніше –  до розвитку цукрового діабету. Ця хвороба  у наш час збільшується не за днями, а за годинами. Є такі є прогнози, що до 2020 року буде пандемія цукрового діабету. Тобто вся земна куля буде страждатиме від цієї патології. Це надзвичайно складне захворювання –   у хворого на цукровий діабет фактично не лишається жодного органа, жодної системи, яка б не страждала. Дуже грізні ускладнення має цукровий діабет. Це – ангіопатія нижніх кінцівок, яка може  закінчуватися гангреною і ампутацією кінцівок. Тому так важливо рухатися. З лікувальною метою навіть. Під час руху спалюються вуглеводи, які сучасна людина споживає  у великій кількості.
– А як хворі на  цукровий діабет повинні дотримуватися  режиму перебування на сонці?
– Як і для інших категорій хворих, прийнятними для них мають бути ранкові та вечірні години.
– Пані Алло, Ви протиставили спосіб життя  західної людини і той, який у нас був раніше? Вам більше подобалось те, що було у нас раніше?
– Так, той режим був куди кращий. Насамперед тому, що в ті часи було менше машин, люди більше рухалися, були ближче до природи. Машини добра не приносять. По-перше, вони забруднюють екологію. Від машин треба переходити на велосипед. Західні люди дуже страждають від ожиріння. По телебаченню показують Німеччину, Австрію, де в моді велосипед. Нам би підтримати той рух! Сьогодні ж неможливо пройти по тротуару, скрізь їдуть машини, їм не вистачає  доріг. Хіба такий спосіб життя додасть здоров’я? Отож треба сідати за велосипед – це буде прекрасною профілактикою гіпертонії, цукрового діабету, ожиріння.
– У наш час збільшилася і кількість інсультів. Чи не впливає на їх збільшення те, що люди легковажно поводять себе із сонцем?
– Так. На пекучому сонці хворим гіпертонією ніяк не можна перебувати! А якщо іще й цукровий діабет... Тут можна говорити про загрозу або інсульту, або інфаркту міокарда.  Тому треба робити все можливе для профілактики цукрового діабету. Звичайно, таким хворим на сильному сонці категорично не можна перебувати. Вони повинні стежити за  метеоповідомленнями ( телефон 081 докладно розповідає про дні,  несприятливі для людей із різними  захворюваннями)  Отож за активного сонця потрібно бути особливо обережними: менше перебувати  під його прямим промінням, вживати нежирну й несолодку їжу, пити  чай з лимоном.

Тетяна ОЛІЙНИК


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика