ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    РЯСНА РІЛЛЯ

Верховна Рада остаточно заплутала вітчизняну земельну політику. Прийняті зміни до профільних законів нагадують збірну солянку з бажань окремих лобістів. Новації надають місцевим органам влади велику самостійність у розв’язанні земельних питань і змінюють порядок проведення торгів, даючи зелене світло низці тіньових схем землевідведень. Експерти запевняють, що вердикт парламентарів спровокує чергову хвилю продажів лісу, сільгоспугідь і наділів поблизу водоймищ.

ІДЕЇ ОПІВНІЧНИКІВ
Спочатку ніщо не провіщало серйозних законодавчих новацій. Враховуючи рішення Конституційного суду, уряд запропонував депутатам вилучити із закону про держбюджет всі податкові норми, оформивши їх окремим документом. Проте минулого тижня народні обранці відмовилися підтримати відповідний законопроект, відправивши його на повторне перше читання. В результаті засідання погоджувальної ради з представників парламентських комітетів і економічного блоку кабінету міністрів було підготовлено окрему ухвалу ВР, якою корегуються вилучені з бюджету податкові норми. Більшість з них торкнулася земельного законодавства. Судячи зі змісту коректив, погоджувальна рада особливо не церемонилася в їхньому опрацьовуванні, поспішивши врахувати побажання найбільш впливових лобістів. Парламент в цілому прийняв урядовий податковий законопроект з урахуванням правок, зафіксованих в згаданій ухвалі.

Серйозні зміни внесені до тих проблем, які вже стали одіозними земельних аукціонів. Депутати поставили крапку у суперечці про те, чи потрібно купувати ділянки через торги компаніям, які їх орендують. Нагадаємо, що спочатку першочергове право викупу наділу його орендарем було вилучено з тексту урядового порядку про проведення аукціонів. Після шквальної критики землевласників, Президента і практично всіх представників місцевої влади нардепи вирішили пом’якшити кабмінівське правило. Не виключивши право аукціонного продажу орендованої землі, парламентарії дозволили власникам наділів (переважно це муніципалітети і РГА) продавати їх без торгів. Але право стати власником ділянки без залучення лицитатора депутати остаточно закріпили тільки за його орендарем.

А ось переуступати право оренди або продати його відтепер стане неможливим. Також ВР заборонила орендарям відчужувати наділи на користь третіх осіб. Можна прогнозувати, що цю норму бізнес сприйме без ентузіазму. Нині активно використовується схема придбання прав на землю через механізми оренди. Суть її досить проста: вхожий у владні структури підприємець відводить на свою компанію ділянку в довгострокову оренду (на 49 років), вводить землю до статутного фонду, після чого продає (але вже у декілька разів дорожче) своє підприємство зі всіма активами, у тому числі і правом оренди.

Закрили законодавці і дискусії про те, хто ж все-таки замовляє проведення аукціонів – місцеві ради чи представництва Держкомзему. Регіональні власті неодноразово заявляли, що у разі замовлення торгів земельною адміністрацією Кабмін у спішному порядку розпродасть найпривабливіші ділянки, що позбавить області, райони і міста не тільки можливості збалансовано розвиватися, але і значно послабить їхні бюджети. За своїх представників на місцях ще в квітні нинішнього року заступився Віктор Ющенко (глави ОГА і РГА призначаються Президентом), запропонувавши вилучити цю норму з аукціонного порядку Кабміну. Наполегливі прохання не пройшли даремно: внісши зміни до законодавства, парламент дозволив замовляти торги місцевим чиновникам.
Проте добре запрацювати на аукціонах муніципалітетам і обладміністраціям все ж таки не вдасться – разом з іншими рішеннями Верховна Рада відмінила положення, що дозволяє формувати стартову вартість земельних аукціонних лотів, виходячи з цінового рівня, що склався при проведенні попередніх торгів. Простіше кажучи, до цих пір місцеві власті, провівши перший аукціон і побачивши, скільки реально готові платити покупці за наділи, могли визначити стартові ціни на ділянки, що виставляються на наступні торги. Проте парламент (очевидно, побоюючись наділити місцеві власті дуже великою фінансовою самостійністю) порахував такий підхід неправильним. Відповідно до прийнятих законодавчих правок, вартість землі прив'язуватимуть не до кон’юнктури ринку, а до нормативної грошової оцінки ділянки. Нагадаємо, що згідно із законом, переглядати її місцеві ради мають право один раз на сім-десять років. Це означає, що у більшості своїй стартові ціни на лоти вітчизняних земельних аукціонів формуватимуться, виходячи з вартості наділів кінця 90-х років, що відкриє величезні можливості для спритних маніпуляторів.

В ІМ’Я ЄВРОПИ
Достатньо багато нововведень торкнулося і сільськогосподарських земель, будь-які операції з якими формально знаходяться під забороною. Слідом за тим, як у своєму новому Порядку проведення аукціонів (прийнятий Кабміном після квітневого ветування Президентом) уряд дозволив виставляти на торги аграрні землі після відповідної зміни їх цільового призначення, парламент дав добро на їх часткову скупку. Зокрема, депутати вирішують придбання сільгоспнаділів, якщо на них планується зведення об’єктів інфраструктури під футбольний чемпіонат 2012 року. Першим етапом скупки полів стане придбання землі під будівництво дорогий. Держава вже погодилася викупляти родючі чорноземи в рамках спорудження нової окружної дороги навколо Києва, прокладка якої приурочена до проведення Євро-2012 (за різними підрахунками, близько 750 га). Крім того, дозволено викупляти поля для будівництва спортивних об’єктів і необхідної для їх функціонування інфраструктури. Слід зазначити, що разом з сільгоспземлями право бути проданими отримали і лісові угіддя, які раніше також були заборонені до відчуження.

Як уже повідомлялося, міста і області, зайняті підготовкою до європейської першості (Харків, Київ, Одеса, Львів, Донецьк, Дніпропетровськ), активно розробляють програми розвитку своїх інфраструктур. Крім спортивних і готельних об’єктів, муніципалітети і обласні адміністрації вписують у програми підготовки спорудження розважальних комплексів, торгових центрів і навіть житла. Експерти упевнені, що після дозволу парламенту викупляти сільгоспугіддя під чемпіонат практично всі українські учасники Євро-2012 істотно розширять номенклатуру об’єктів, нібито необхідних для привітного і якісного прийому його гостей.

БОГОУГОДНА СПРАВА
Крім всього іншого, парламент законодавчо закріпив ще ряд норм, що дозволяють отримати ділянки фактично безкоштовно. До таких відноситься положення, що дозволяє отримувати наділи без аукціону особам і компаніям, які почали оформляти землю ще до набуття чинності положення про обов’язковість торгів. З одного боку, рішення парламентаріїв виглядає цілком логічним: тепер місцеві власті можуть завести на свою територію інвесторів, договори з якими підписані ще в минулому році. Крім того, воно вирішує і проблему осіб, охочих закінчити приватизацію власних наділів і що не дуже розуміють, чому вони повинні розігрувати свої ділянки на торгах. Проте, як і будь-яке рішення в нашій країні, це має і негативну сторону. Експерти упевнені, що, зачепившись за дану норму, багато місцевих рад почнуть видавати погоджувальні земельні рішення заднім числом і введуть в списки сотні нових компаній і громадян, що не встигли оформити наділи.
Ще однією міною сповільненої дії можна вважати дозвіл релігійним общинам отримувати ділянки без аукціонів. Якщо не брати до уваги канонічні церкви і організації, що працюють на території України, можна прогнозувати, що після такого дозволу різного роду богословські організації почнуть розростатися на просторах нашої держави, як гриби після дощу. Під егідою ж розвитку інфраструктури окрім культових споруд можуть будуватися і об’єкти комерційної нерухомості.
Ігор ДАРМОСТУК


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика