ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    ХАТИНКИ ЛИТВИНА. ЯК ЖИВУТЬ «ОЛІГАРХИ РОЗУМОВОЇ ПРАЦІ»

Лідер парламентської фракції Володимир Литвин якось заявив журналістам, що «він є олігархом розумової праці». «З нерухомості у мене лише батьківська хата в селі під Житомиром», – додав Литвин.

Однак насправді серйозні активи у Володимира Михайловича є не лише в голові, а й на грішній землі. Як виявив «Обоз», всі вони були надбані в часи злету політичної кар’єри Литвина – його спікерства.
Маєток в Конча-Заспі
Володимир Литвин має в довічному користуванні доволі пристойну дачу в Кончі-Заспі. Коли Володимир Михайлович став спікером, швидкими темпами на території закритого для простих смертних будинку-відпочинку Конча-Заспа почалося будівництво хатинки для голови ВР. В принципі, в Конча-Заспі тоді вистачало старих занедбаних палаців, можна було б підремонтувати, заселитися в один з них, але…
Перед очима Володимира Литвина наглядно маячив приклад Олександра Мороза, який в часи свого спікерства зайняв скромну хатинку і так у ній довічно й залишився. Отож, краще було б зачекати, поки держава побудує щось пристойне. Литвин так і вчинив.
Для спікера будинок звели на кручі над озером Конча-Заспа. Він з темної цегли, з великими тонованими вікнами на другому поверсі, з яких, певно, відкривається чудовий вигляд на став, діброву за ним, а далі на заплави Дніпра, що тягнуться до горизонту.
Цей будинок «Обозу» ще взимку показав хлопець, що ловив рибу на затягнутому кригою озері Конча-Заспи. Молодик назвався онуком одного політика-пенсіонера і охоче розповів «Обозу», хто та де в Конча-Заспі живе.
На жаль, спілкувалися ми недовго – наскочила охорона Конча-Заспи. Вся територія так званого будинку відпочинку пильно охороняється бійцями державної охорони. Тому фото будинку Литвина зробити не вдалося. Зате «Обоз» встиг сфотографувати баню Литвина.
Володимир Михайлович сам неодноразово зізнавався журналістам, що є великим фанатом банної справи. Невеличка дерев’яна баня чи то сауна в Конча-Заспі стоїть прямо на крутому схилі. Хоча навколо височить паркан, але через ухил баню видно, як на долоні. Стежечка від бані, підсвічена ліхтарями, веде прямо до причалу над озером, де в теплі дні господарі розставляють літні меблі.
До речі, в усіх помешканнях Литвина баня-сауна обов’язковий елемент.
БАНЯ ЛИТВИНА В КОНЧІ-ЗАСПІ
Володимир Литвин абсолютно законно організував собі «довічне» помешкання в Конча-Заспі. Хоча існування закритих указів Президента про забезпечення екс-спікерів та екс-прем’єрів довічним державним житлом – дикість для розвинених та демократичних держав, однак, що поробиш, якщо таке явище існує в нашій країні на цілком законних підставах.
В історії з дачею Литвина в Конча-Заспі дивує інше: на яких таких підставах Володимир Литвин обгородив навколо своєї «довічної» хати та бані аж 40 соток землі.
Адже, на відміну від нерухомості, земля в будинку відпочинку Конча-Заспи в довічне користування не дається і є державною власністю.
«Обоз» запитав про це самого Литвина. Володимир Михайлович зробив незадоволене обличчя і відповів, що нічого не знає, мовляв, яку дачу йому давали, таку і взяв. «У всіх в Конча-Заспі двори огороджені парканами», – заявив Литвин. Хоча це неправда, на фото з супутника чудово видно, що лише Литвин має велику огороджену парканом ділянку. Згори чудово видно дах будинку, баню, тепличку, гараж, а також ще кілька господарських споруд.
До речі, побутове обслуговування в Конча-Заспі також державне. Там за бюджетний кошт будинки обслуговують прибиральниці й садівники. Однак територія навколо будинку Литвина зовсім не стандартна, тому послуг державного садівника йому не вистачає. Один з працівників Конча-Заспи розповів «Обозу», що Литвин шукає садівника. «Мені пропонували 300 доларів, я не пішов – мало», – розповів чоловік.
Маєток від Кирпи
З дачі в Конча-Заспі Володимир Литвин, рухаючись в напрямку на Обухів, може потрапити в своє наступне гніздечко.
Ще одна дача Володимира Литвина знаходиться при в’їзді в місто Українка, якраз навпроти коси, де київська прокуратура зібралася зносити незаконну забудову. Хоча звідси і далеченько до Києва, зате близько до шикарного маєтку Віктора Пінчука. Це свідчить, що місцевість тут вважається престижною. Елітний маєток визначає також розмір земельної ділянки. У Литвина в цьому сенсі він справді елітний – займає майже 6 га землі з виходом на воду. Якщо перевести на нинішню ринкову ціну – це 10-15 млн. доларів. Якраз біля маєтку в Дніпро впадає Стугна, так що повз пляж Володимира Михайловича течуть змішані води двох річок.
Частина маєтку під Українкою
Найшикарнішим в цьому маєтку, безумовно, є паркан. Величезний, складений з червоної цегли та каменю він опоясує всю шестигектарну ділянку по периметру, крім однієї сторони, що виходить до річки. Зі сторони дороги цей паркан – подвійний. Між першою та другою лінією огорожі – газон з ялиночками.
А ось будинок зовсім не вражає. Розміром він не маленький – не менш 400 квадратних метрів, однак, в око враз впадають деталі занехаяності: фундамент не обкладений, газон не посіяний, кілька сосен перед вікнами всохли.
Сусід Литвина, що проживає в десятиповерховому будинку напроти, підтвердив здогадки «Обозу» – будівництво в маєтку припинилося кілька років тому, через це споруди і справляють враження занедбаних. «Тут кипіло будівництво, коли Володимир Литвин був спікером, а Георгій Кирпа живим керівником «Укрзалізниці». Литвин та Кирпа були друзями, ось залізниця і допомагала Литвину з будинком. Коли Кирпа застрелився, все зупинилося, а коли Литвин не пройшов в парламент, будівництво зовсім заморозили. Литвин хотів продати маєток своєму приятелю Азарову, але не склалося. Останнім часом знову потроху почалися будівельні роботи. Почав приїжджати Литвин. Останній раз бачив його два місяці тому», – розповів дядько.
Розповідь сусіда Литвина не позбавлена логіки. Литвин та Кирпа насправді були близькими друзями. Володимир Михайлович навіть був одним з останніх, з ким спілкувався Кирпа перед так званим самогубством. Литвин розповідав журналістам, що вони розмовляли по телефону і це була звичайна дружня розмова…
Також в контексті розповіді сусіда Литвина можна пригадати, що «Укрзалізниця» в часи, коли її очолював Кирпа, активно будувала дачі для високопосадовців. Наприклад, карпатську резиденцію Президента Леоніда Кучми «Гуту».
Окрім головного будинку на маєтку Литвина було побудовано причал та романтичну вежу посеред лісу.
Також на маєтку Литвина можна побачити будиночок для гостей, баню-сауну з невеликим басейном та два тенісних корти, кілька споруд для охорони та прислуги, а також невеликий пташник з курми та качками.
Про те, що цей маєток належить саме Володимиру Литвину, «Обозу» стверджували всі місцеві, з якими доводилося спілкуватися. Однак, щоб не бути голослівним, кореспондент вирішив у цьому пересвідчитись сам і пішов на маленьку журналістську хитрість. Постукав у ворота маєтку. Першою відгукнувся пухнастий рудий пес, за ним вийшов охоронець.
«Що треба?», – спитав він.
«Кур’єрська пошта для Володимира Михайловича Литвина! Це тут, я не помилилася?», – запитала журналістка.
«Тут, – відповів охоронець. – Давайте листа».
Квартира біля Кабміну
Окрім маєтків за містом Володимир Литвин має квартиру в самому центрі Києва. Для депутата «центральніше» не буває! Це будинок на вулиці Садовій, що фасадом виходить на депутатські комітети, а торцем до будівлі Кабміну.
Будинок цілодобово охороняється двома міліціонерами. На запитання: «Литвина охороняєте?», міліціонери ствердно кивають головою: «Його». Однак подробиці говорити відмовляються. Ще один міліціонер чергує в під’їзді.
Хоча від будинку Литвина до Верховної Ради пару хвилин йти пішки, екс-спікер їздить на роботу на стандартному чорному «Мерсі».
Коли Литвин ще був спікером, то мав козирний номер АА 0016 ВР. Однак, коли кореспондент «Обозу» підійшов до будинку Литвина, під під’їздом керівника фракції очікував «Мерседес» нової моделі, який коштує не менше 200 тисяч доларів з номером АА 0016 ЕХ. Якщо це авто Володимира Михайловича, це значить Литвин не позбавлений почуття гумору, при чому чорного гумору. Це ж яку треба було пережити депресію, щоб «ВР» змінити на «екс»?
Будинок біля Царського села
У центрі Києва, недалеко біля Лаври, в провулку Михайла Реута є ще один маєток, який людський поговір приписує Литвину. Хоча насправді тут живе колишній народний депутат з фракції Литвина Сергій Касьянов.
Хоча Володимир Литвин таки жив у цьому будинку в часи свого спікерства. Причому цей будинок будували, враховуючи всі смаки та побажання Володимира Михайловича.
Але не склалося… Однак про це пізніше, спочатку про той чудовий час, коли в будинку мешкав Литвин. Про це можна було прочитати в «Газеті по-українськи» за минулий рік. Журналістам цього видання вдалося знайти людину, яка в ті роки працювала у Володимира Михайловича.
Цитую: «Чоловік розповідає, що у дворику екс-спікера всі газони акуратно підстрижені. Їх обслуговує спеціальна ландшафтна фірма. Є великий водоспад зі штучною печерою. Усе це робили поляки.
У дворі стоїть великий стіл. Він відгороджений кам’яними арками, стилізованими під старі руїни. Увечері двір освітлюється ліхтарями на батарейках. Вони заряджаються від сонця.
У 3-поверховому будинку є басейн та ще один водоспад. Для охоронців та прислуги зробили окремий вхід. Окрасою садиби є акваріум на 400 літрів. Його виготовили два роки тому за 15 тис. грн. А за рибу Володимир Михайлович виклав майже 8 тис. грн. Обслуговування такого акваріуму коштує 750 грн. на місяць.
– Но хохма была, когда владелец фирмы забыл включить для рыбок воздух и все они подохли. Так на другой день он сказал Литвину, что рыбка сдохла из-за хлорки в воде, – сміється чоловік. Володимиру Михайловичу довелося ще раз купувати рибу за таку ж ціну».
Однак вже в 2008 році слідів Володимира Литвина в Царському селі відшукати не вдалося. Всі сусіди стверджували, що будинок з водоспадом належить Касьянову.
Очевидно, відповідь на питання, куди дівся Литвин, дуже проста – будинок ніколи не належав Литвину. Певно, житло для тодішнього спікера організував депутат його фракції Сергій Касьянов, відомий в Дніпропетровську мильно-голільними виробами та пральним порошком бізнесмен. А коли Литвин програв вибори в 2006-тому, і 17 номер списку – Касьянов – пролетів повз парламент, бізнесмен від невдахи пішов, і будинок забрав з собою.
В околицях Києва в напрямку Житомира біля села Стоянка є ще один маєток, який місцеві чутки приписують Володимиру Литвину. Маєток дуже крутий, там є навіть годинник на башті, що кожну годину бамкає. Однак жодного підтвердження чуткам, що маєток належить Литвину, «Обоз» не знайшов. Певно, це побрехеньки. Про цей маєток також говорять, що він належить Кравчуку, і в цьому випадку чутки нічим не підтверджуються.
Дуже цікаво, що місцеві приписують таку дорогу нерухомість Володимиру Литвину, котрий пнеться з усіх сил, щоб здаватися «скромним політиком». Зокрема, Литвин стверджує, що живе на одну зарплату і комерційною діяльністю не займається. Однак виходить, що народ в скромність політиків не дуже вірить.
До речі, декларацію про доходи Володимира Михайловича в цій країні ще ніхто не бачив. Литвин постійно стверджує, що публічно її покаже, але потім забуває. Хоча дуже цікаво, що декларує Литвин.
Адже в його біографії важко відшукати місце роботи, де Володимир Михайлович міг заробити гроші на той перелік нерухомості, яку виявив «Обоз». Володимир Литвин справді комерційною діяльністю ніколи не займався. Його біографія наступна: з 1978 по 1994 рік викладав на історичному факультеті Київського університету, за винятком п’яти років, впродовж яких працював в Міносвіти та ЦК КПУ. З серпня 1994 года – помічник Президента Леоніда Кучми, з 1996 року – перший помічник, з 1999 по 2002 рік – керівник Адміністрації, з 2002 по 2006 рік спікер Верховної Ради, потім темна смуга прольоту через ВР, і нарешті в кінці 2007 року по нинішній час – депутат, лідер фракції.
Переважна більшість нерухомих активів Володимира Литвина з’явилася в період його спікерства. Хоча в 2002-2006 роках зарплата спікера не була такою високою, як зараз.
Що цікаво, екс-спікер Володимир Литвин, який ніколи не займався бізнесом, має куди «пристойніші» житлові умови ніж нинішній спікер Арсеній Яценюк, що впродовж кількох років декларує мільйони.
Принаймні, від дачі в Конча-Заспі, що надається в довічне користування, Яценюк, на відміну від «олігарха розумової праці», відмовився.

За матеріалами ЗМІ


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика