ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    СВЯТО ДУШУ ГАРМОНІЗУЄ

(Продовження. Початок у попередньому номері)

Будемо відверті, більшість із нас не вміють виходити з великоднього посту. Зазвичай усе відбувається так: ще вчора людина сиділа,  як кажуть, на хлібі і водиці, а сьогодні, у Великодній день, уже смачно ласує запашними домашніми ковбасами, уволю їсть святкові крашанки. Наслідок того – погане самопочуття. Інакше й бути не може: адже саме  так організм реагує на продукти-антагоністи (наприклад, м’ясо і хліб, яйця і хліб).
– Невже так було завжди? – запитую дослідницю українських звичаїв, завідуючу відділом Українського інституту екології людини Марію Грицай.
– Зовсім ні. – відповідає вона. – Наші предки (маю на увазі тих, які жили не одне-два століття, а декілька  тисячоліть тому) взагалі не вживали м’яса. Як відомо, людина, котра йде дорогою світла, не може споживати продукти, які руйнують, призводять свідомість до темряви, невігластва, агресії. До цієї їжі відносяться: алкоголь та їжа насилля – риба і м’ясо. Український великодній стіл вирізнявся насамперед багатими, прикрашеними священними знаками ритуальними хлібами, вареними яйцями (писанками, крашанками), першими зеленими рослинами, узваром. Обов’язковим вважалося ставити і страви із сиру. Нині у Космачі, що на Івано-Франківщині, збереглася традиція виготовляти сирні коники. До них додають топлене масло,  різне зілля, зокрема кмин, для того, щоб цей білковий продукт краще засвоювався. Декілька слів хочу сказати про топлене масло. Це – надзвичайно важливий продукт, адже в процесі топлення масло очищується від лепких сполук, що являють собою ліпопротеїди низької щільності, які призводять до утворення атеросклеротичних бляшок.
– Важко повірити у те, що давні українці не ставили на святковий стіл м’ясо… Сьогодні ж воно – у самому центрі…
– А колись головною  була каша, яку неспроста називали «каша – мати наша». Ставили й різноманітні запіканки. Нині на Полтавщині збережений звичай ставити запіканки із сиру та гречки. В запорізьких степах і досі збереглася традиція готувати  кулешу. Зазвичай  в основі цієї страви було пшоно. Як відомо, воно усуває усі пошкодження в організмі. М’ясо ж  уперше зустрічається, здається в описах Котляревського. Саме тоді, у 18 столітті, до нас  прийшла їжа насилля. А раніше ж наші люди жили переважно на садовині та городині, яку вміли зберігати з допомогою сушарок. До речі, узвар вживали впродовж усього року, а не лише на Роздво. Це – та сонячна їжа, яка готують для пошанування своїх предків. Обов’язково на віконце хати ставили узвар, клали писанку, крашанку, по трішечки кожної страви зі святкового столу. Харчування у давнину відповідало сезонам року. Великої уваги надавали пряно-ароматичним рослинам, які покращували травлення.
– Скажіть,  як краще  вживати кмин?
– Його бажано подрібнити на дрібнесенький порошечок на млинку для прянощів або на кавомолці. Кмин кладуть по трішечки у різні страви. Не всі знають, що кмин не тільки сприяє травленню – він покращує зір, діє протипаразитарно. Популярним був і аніс (в деяких місцевостях збереглася його інша назва – ганус) . Фактично це – наш український фенхель, його завжди додавали  до всіх хлібо-булочних виробів, каш, борщів. Аніс сприяє очищенню бронхо-легеневої системи, шлунково-кишкового тракту, додає молока матері-годувальниці. А ще аніс має протипухлинну дію. Поширеним був також імбир. Він так само, як інші ароматичні трави, підсилює діяльність імунної системи. А ще на великодні свята у нашого народу завжди була яглиця. Не всі знають, що це найцінніша рослина, яка є в природному ландшафті України. Вона дуже корисна для оздоровлення сечо-статевої стистеми,  підсилення імунітету. Саме яглиця містить  найбільший набір мікро- і макроелементів. Та парадокс у тому, що ця найцінніша рослина не входить у жоден препарат, який виготовляється в Україні.
– Чи можуть бути негативні наслідки після її передозування?
– Ні, яглицю можна їсти, скільки того хотітиметься.
– В окремі роки Великдень буває досить рано, коли  рослини тільки витикаються із землі. Що тоді було на столі?
– Кожна господиня завжди мала сушену зелень селери, петрушки, любистку. Надзвичайно корисною для діяльності сечостатевої системи вважався саме любисток. Тому я й запитую: чому ми, українці, маємо купувати німецький препарат канифрон, коли у нас на причілках хат росте ця диво-рослина? Крім того, сушили маруну велику. Ця рослина має багато таємниць. З-поміж інших і оцю: аби дитина ніколи не спокусилася  на вживання тютюну,  алкоголю, наркотиків, їй потрібно давати саме маруну ( російська назва «кануфер») Цю рослину додавали як до перших, так і до других страв. Вона дуже приємна на смак.
– А чи не цим зіллям молоді українки хлопців причаровували?
– Так, наші дівчата розумілися на тому. Це вже значно пізніше зіллям отруювали. Раніше у наших людей було відчуття колосальної відповідальності за свої вчинки, етика стосунків стояла на першому місці. Дівчина напувала хлопця травами, або повернути юнака (козака) обличчям до себе. Це пояснюється просто: напар рослин діяв активізуюче на гормональну систему.
– На Великдень люди їдять багато варених яєць. Як можна нейтралізувати цю їжу?
– Для нормалізації травлення потрібно додавати зелень. Найкраще, аби то був аніс, кмин. Надзвичайно корисно ставити на святковий стіл салат із моркви з яглицею. Втім, я б радила не вживати багато яєць, оскільки вони є дуже концентрованим продуктом. Цілком достатньо одного, ну максимум двох. Але обов’язково їх споживають разом із зеленню.
– А з хроном?
– Хрін – найнеобхідніший додаток при вживанні яєць, оскільки сприяє покращенню травлення. Одночасно хрін позитивно діє на функцію печінки, сприяє розчиненню слизу, діє антисклеротично.
– А які пряно ароматичні рослини бажано додавати у тісто?
– Я б радила господиням обов’язково класти корицю. Ця рослина сприяє усуненню слизу. Якщо ритуальний хліб випікають з пшеничного борошна, добре поєднується з ним кмин та імбир. У давнину до цих найсвятіших хлібів у дуже маленькій кількості ( буквально одну граминку) клали подрібнені васильки (базилік). Це найблагодатніша рослина, яка сприяє гармонізації роботи мозку, всього організму. Надзвичайно потрібна вона і для емоційної рівноваги.
Тетяна ОЛІЙНИК
КРОПИВУ ШАНУЙМО
Кажуть, що в старовину цілителі, побачивши кропиву, знімали головні убори і кланялися їй – так дякували за здатність допомагати при багатьох хворобах.
Насамперед цю рослину застосовували для покращення кровообігу. З неї виготовляли нитку, яку застосовували при тканні  одягу. Казкова принцеса, яка плела для своїх зачарованих братів сорочки з кропиви,  – не вигадка, а, скоріше, данина поваги цілющій рослині. Ще й зараз по селах чіпляють біля порогу пучок цієї рослини від «дурного ока».
Кропива допомагає при внутрішніх кровотечах, слугує сечогінним та жовчогінним засобом, тонізує, стимулює гормональну діяльність. Насінням кропиви лікують бронхіальну астму. Корені рослини застосовують при діабеті, атеросклерозі, ревматизмі. Листя, особливо сік із них, очищує кров і допомагає при екземі, псоріазі, алергії, знімає свербіж. Навесні кропива допомагає покращити обмін речовин в організмі.
Цю рослину зазвичай ошпарюють, оскільки при 80 градусах нейтралізуються речовини, що мають обпалюючий ефект.
Практично кожна сім’я в Україні варить зелені борщі з кропивою. Вважають, що навесні потрібно сім разів зварити таку їжу – це дасть здоров’я на весь рік.
Для того, щоб заготувати насіння, у кропиви зрізають верхівки і пізнє листя. Сушити її краще в перевернутому положенні, стебла не викидати – у ній містяться основні мікроелементи для зміцнення кісток, зубів, судин. Заготовляють кропиву зазвичай наприкінці літа. Деякі господині перемелюють рослину  на порошок і додають до перших та других блюд, тіста.

ПРО ЙОД НЕ ЗАБУВАЙТЕ
Як відомо, діяльність функції щитовидної залози залежить від надходження в організм йоду та його сполук. Йод неорганічний, що надходить з їжею та водою, легко засвоюється, при чому лише в потрібній кількості. Надлишок йоду не змінює функції нормальної щитовидної залози. Брак цієї речовини може призвести до появи ендемічного зобу, при цьому у людини з’являються набряки, збільшується вага і погіршується настрій.
Одного разу в Чехії до відомої української цілительки Олени Світко привели дивовижно красиву 14-літню дівчинку. «Але коли вона повернулася до мене спиною, у мене стислося серце, - розповідає пані Олена. – Я побачила дуже значний сколіоз – хребет був викривлений настільки, що на спині навіть утворився горб».  Мамі дитини – відомому в Чехії хірургу – радили аби вставити дочці штир або упакувати в металевий корсет. Обидва ці методи жінка сприйняла як варварські.
Аналіз крові показав значний дефіцит йоду і кальцію. Лікарі стверджували, що причина цього – в неправильно функціонуючій паращитовидній залозі, що розташована безпосередньо над щитовидною залозою і з нею взаємодіє. Отож, якщо щитовидній залозі не вистачає йоду, то паращитовидна «задихається» від цього дефіциту.
Лікування дівчинки Олена Світко розпочала, призначаючи овочі і фрукти, багаті на йод та кальцій. Застосовувався також спеціальний масаж, гімнастичні вправи.
І сколіоз «здався»! Рентгенівські знімки показали, що хребет випрямляється з досить значною швидкістю – близько одного сантиметра за тиждень. Наприкінці лікування від горба не лишилося й сліду. Молоді кісточки дитини ще дуже рухливі і гнучкі. Лікування може тривати від 3-4 місяців до півроку.
КАШТАН ЦВІТЕ НЕ ЛИШЕ ДЛЯ КРАСИ…
Про цю рослину в старовину ходили легенди. Вважалося, хто навесні питиме вино з каштанових бруньок, залишиться навіки молодим. Ось рецепт цього еліксиру молодості: 200 г бруньок каштана, 5 г ванілі, мед за смаком, 2,5 л червоного вина.
Подрібнені бруньки покласти в розігріте вино, проварити впродовж 30 хвилин, потім додати ваніль і мед. Коли охолоне, процідити. П’ють тричі на день по 50 мл перед їдою.
Хтозна чи допоможе цей еліксир помолодшати, зауважує Олена Світко, а от судини очистить.
Ліки з бруньок каштана позитивно впливають на травлення, тому корисні всім, оскільки очищують організм від шлаків.
Плоди каштана прекрасно впливають на печінку, а також покращують циркуляцію крові в кінцівках, зменшують набряки і болі в ногах. Дякуючи вмістові кумаринів, практично всі частини цього дерева мають лікувальну дію: і кора, і бруньки, і листя, і, нарешті, знамениті своєю красою «свічки».
Каштанові «свічки» допоможуть навесні розсмоктати тромби, очистити судини від холестерину. Для цього беруть одну квітку, опускають в 1літр окропу, настоюють 30 хвилин, проціджують.
Настоянку потрібно випити невеликими порціями впродовж дня.
Так продовжувати два тижні, поки цвіте каштан. В цей час важливо надавати перевагу молодій зелені, яка вже з’явилася, – салату, шпинату, редисці.
Народні цілителі вважають, що каштан очищує лімфатичну систему. Якщо ви вранці не можете прокашлятися, у вас відходять мокроти,  часто мучить нежить, набрякають ноги і здуваються лімфатичні вузли, приготуйте напій за рецептом середньовічної цілительки Хільдегарди.
Беруть 200г бруньок кінського каштана, 2 склянки сметани, 3 л молочної сироватки, 1ст. ложку перемеленого чистотілу, 100 г меду.
Ранньої весни, коли бруньки лиш почали набухати, акуратно зберіть їх (не потрібно рвати всі підряд, а неначе проріджуйте їх, збираючи кожну десяту бруньку).
Готувати напій варто у великій скляній ємкості. Приготуйте сироватку з молока здорової домашньої корови, трішки підігрійте її, додайте меду й чистотілу, подрібнені бруньки каштана, а також сметану для закваски.
Ємкість поставте на підвіконні в сонячному приміщенні, щоб сироватка бродила три дні. Потім суміш процідіть і розлийте в пляшки, які зберігайте в холодильнику. Пити такий квас слід впродовж двох місяців по 100 мл 1-3 рази на день.


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика