ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    «ВІДПРАВ ГРОШІ НА МІЙ РАХУНОК»

Зовсім недавно, в 2005-2006 роках, українські оператори мобільного зв'язку ввели нову послугу – переказ грошей. Абонентам дозволили поповнювати рахунки своїх друзів, родичів, знайомих нехитрим способом перерахування суми зі свого рахунку на рахунок одержувача. Причому мінімальний розмір переказу 5 гривень, а максимальний може досягати 500-1000 гривень за вартості такої послуги 0,24-0,25 гривні. При цьому жодних додаткових активацій робити не потрібно – відправляєш USSD-запит або SMS-повідомлення з мобільного телефону, і гроші йдуть на інший рахунок.

Проте на практиці новий маркетинговий хід мобільних операторів зіграв на руку шахраям. Сучасні остапи давно вже крокують електронним простором, навчившись обирати чесних громадян і через інтернет, і за допомогою мобільного зв'язк. Втім, не тільки громадян, але і великі компанії. Щоправда, грабувати банки – це для зовсім просунутих, а узяти на озброєння мобільне шахрайство під силу навіть не найталановитішим послідовникам незабутнього пана Бендера.
Як же крадуть гроші у абонентів мобільного зв'язку? Жодих складнощів немає: на максимальну кількість номерів розсилається, наприклад, SMS такого змісту: ви виграли автомобіль, телефон, квартиру, півцарства або просто стали переможцем акції. Щоб отримати приз, потрібно відправити на вказаний номер SMS-повідомлення. Переславши рекомендований набір цифр, через досить незначний проміжок часу виявляєш, що грошей на рахунку катма. Вони пішли услід за SMS. Їх навіть не вкрали, абонент самостійно дав команду на відправку грошей зі свого рахунку на рахунок шахрая, пославши нещасливе SMS-повідомлення.
«На жаль, як зазвичай у всіх інших сферах життя, в мобільному зв'язку доводиться стикатися з випадками шахрайства», " каже менеджер по зв'язках з громадськістю кримського філіалу ЗАТ «Київстар Дж.Эс.Эм.» Вікторія Лапшина. – «Найпоширеніші такі його види: наприклад, дзвінки на мобільний з пропозицією прийняти участь в акціях, де обов'язкова умова – повідомити секретний код поповнення рахунку зі скретч-карти (при цьому, повідомивши код, людина ризикує втратити гроші). Або оголошення в Інтернеті або SMS, де під виглядом зламаного доступу до системи платежів оператора або акції шахраї пропонують абонентові ввести на своєму мобільному телефоні якийсь набір цифр, внаслідок чого він начебто отримає грошовий бонус, а насправді задіюється послуга «переказ коштів», і абонент добровільно перераховує гроші на рахунок шахрая».
Користуються шахраї не тільки неписьменністю людей, але й тим, що далеко не кожна людина здатна встояти перед спокусою виграти приз, купивши всього лише одну картку поповнення рахунку, або отримати який-небудь подарунок, перемігши в нікому не відомій акції. Саме невідомій, адже виграти, не беручи участь в конкурсах або розіграшах, неможливо, тим більше якщо вони не проводилися. Але віра в диво примушує відправляти SMS, а у виграші залишаються шахраї, що поповнили свій рахунок з чужого гаманця. 

ЗЛОЧИН БЕЗ ПОКАРАННЯ
Покарати шахраїв за відбирання мобільних грошей дуже непросто, зізнаються у телефонних компаніях. За словами провідного експерта по маркетингу кримського територіального управління МТС Лариси Загорулько, переказ грошей за допомогою таких SMS досить поширений. Але як зловити за руку шахрая, якщо для того, щоб зняти гроші з чужого телефонного рахунку, необхідний тільки телефон і активований номер, з якого посилається SMS або USSD-запит. Купити стартовий пакет будь-якого оператора мобільного зв'язку без проблем і, головне, документів можна на кожному розі. Грамотно скласти USSD-запит теж нескладно – як це зробити, мобільні оператори детально розписують на своїх інтернет-сайтах. Головне, придумати текстівку, щоб потенційна жертва ні в чому не запідозрила. Наприклад, повідомити про виграш або налякати тим, що SIM-карта буде заблокована, а щоб цього запобігти, потрібно всього лише набрати певну комбінацію на мобільному телефоні. Дивишся, абонент не відмітить обман або поняття не має, що вказаний набір цифр – комбінація для переказу грошей з одного рахунку на інший. Та хіба мало що можна придумати...
Розсилають SMS шахраї на максимально велику кількість номерів абонентів і чекають, хто відреагує, а, отримавши гроші, позбавляються від «засвіченого» номера і йдуть купувати наступний. Вся процедура «втрати-придбання» грошей займає всього декілька хвилин.
Найбільше, чим можуть допомогти пограбованим абонентам в телефонній компанії, це за їхнім зверненням заблокувати номер кривдника, але грошей на його рахунку, як правило, вже немає. А ще поспівчувати і нагадати, що інформація про будь-які акції, що проводяться мобільним оператором або конкурси, детально викладена на інтернет-сайті компанії, так що, перш ніж пересилати SMS, варто пошукати себе в списку переможців. «Повернення засобів, якими оволоділи шахраї, підпадає під ту ж юридичну процедуру, що й будь-які інші проблеми подібного зразка, – каже Вікторія Лапшина. – Тобто це компетенція правоохоронних органів – розшукати шахрая, передати справу до суду, після чого ухвалюється рішення про його провину, запобіжний захід і компенсацію збитку потерпілим». Але для того, щоб механізм закрутився, до «Київстару» радять тим, хто постраждав від махінацій з мобільними засобами звертатися із заявами в міліцію і до мобільного оператора – тільки в цьому разі, згідно з угодою про надання послуг стільникового мобільному зв'язку, номер можна заблокувати.
А ще бути пильними – уважно ставитися до своїх «мобільних» грошей, так само відповідально, як і до готівки. Це означає, ніколи не повідомляти код поповнення стороннім, тим більше що, як кажуть оператори мобільного зв'язку, вони ніколи не проводять акції, де потрібно було б повідомити секретний код поповнення рахунку або задіювати послугу – «переказ коштів». Не потрібно реагувати на принадні пропозиції з сумнівних джерел, а якщо вирішили взяти участь у якійсь акції, то не зайве подзвонити на безкоштовний короткий номер телефонної служби підтримки абонентів і дізнатися про всі поточні акції. 

ОБМАН В ЗАКОНІ
Напевно невідомо, наскільки корисною виявилася послуга «мобільний переказ», але те, що вона відкрила шахраям новий спосіб обману чесних громадян, це факт. При цьому, як кажуть юристи, оператори мобільного зв'язку не можуть нести відповідальність за таке шахрайство, оскільки в Україні дозволений продаж стартових пакетів без будь-яких документів. Якби анонімність абонентів була заборонена, як в інших країнах, можна було б вирахувати абонента, що спокусився на чужий рахунок. Але законодавці зробили все, щоб обман був дозволений законом. Залишається бути пильним – поки не перевелися на землі довірливі абоненти, мобільний обман продовжуватиметься.
За повідомленнями ЗМІ


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика