ФЕДЕРАЦІЯ ПАТРІОТИЧНИХ ВИДАНЬ УКРАЇНИ
Українська газета плюс №45(185)
Персонал Плюс
18-31 грудня 2008 р.
 
 
2008
45 43 42 41
40 39 38 37
36 35 34 33
32 31 30 29
28 27 26 25
24 23 22 21
20 19 18 17
16 15 14 13
12 11 10 9
8 7 6 4
3 1    «ДО НАС ПРИХОДЯТЬ ЗА ЩАСТЯМ»

Автор: Тетяна Олійник

Ідеалізувати минуле не варто, та що поробиш, коли все частіше знаходили там більше здорового глузду, моральної чистоти, ніж тепер… Випадково почула розмову двох дівчаток-підлітків, які «мріяли» про майбутнє: «Я свою дитину не годуватиму груддю, бо від цього псується фігура. А кому я, некрасива, тоді буду потрібна…» – роздумувала вголос одна з них.

Сумніваюсь, що до такого додумалась би юна дівчина-українка двісті-триста чи навіть сто років тому.
Наші маленькі сучасниці з роками, як і належить, трохи порозмнішають і, можливо, почнуть усвідомлювати, що саме материнське молоко закладає імунітет на все життя. Та в тім-то й біда, що у найвідповідальніший момент молока у них часто не стає. За легковажні думки доводиться розплачуватися. Медична статистика доводить: чим триваліший час жінка вигодовує своє немовля груддю, тим вищим є показник її жіночого здоров’я. Зокрема, це стосується такого поширеного нині захворювання, як фіброміома.
– Дотепер в медичній науці вважається, що фіброміома (зараз частіше користуються терміном «лейоміома матки») належить до гормонозалежних захворювань, – розповідає доктор медичних наук, керівник відділення патології вагітності й пологів Ірина Жабченко. – До речі, всі пухлини жіночої статевої системи, у тім числі й пухлини молочної залози, належать саме до такого типу хвороб. Якщо тривалий час у жінки відбуваються порушення у гормональному статусі, то на якомусь етапі можливе локальне збільшення гормональної продукції, тобто під дією гормонів естрогенів в цьому місці більш активно ростуть клітини стінки матки і там розвивається доброякісна пухлина.
– А раніше це захворювання зустрічалося?
– Так, лейоміома матки відома медикам давно. Існують різні підходи щодо лікування й профілактики цього захворювання. В багатьох випадках від результату лікування залежить, чи зможе жінка народити дитину. Маю сказати, що впродовж шести років відділення вагітності та пологів нашого інституту вивчає проблему лейоміоми матки. Вчені, які займаються вивченням цієї проблематики, зокрема підготували рекомендації щодо медичного спостереження за цими жінками у післяпологовому періоді.
– Лейоміома матки може нашкодити народженню дитини?
– Саме так, адже плід розвивається у матці, і якщо форма цього органу змінюється за рахунок пухлин (часто буває декілька вузлів), то, звичайно, що у такої жінки досить часто розвиваються певні ускладнення під час вагітності. Часто у таких жінок бувають викидна або навіть завмерла вагітність. Це пояснюється тим, що у матці під час вагітності дуже активно розвивається судинна система, а лейоматозні вузли ростуть швидше, ніж сам дітородний орган. Так може виникати грізне ускладнення хвороби – некроз лейоматозного вузла.
– В чому його небезпека?
– Якщо цей процес відбувається під час вагітності, іноді постає питання про видалення матки взагалі. На щастя, за період систематичних досліджень, які проводилися у нашій інститутській клініці, не було жодного такого випадку.
– Чи можливі пологи, якщо у жінки лейоміома?
– Так, але іноді під час пологів розвиваються серйозні ускладнення, зокрема слабкість пологової діяльності. Іншою проблемою є множинні вузли, які розташовуються на матці таким чином, що перешкоджають просуненню голівки плода по родовому каналу. У цьому випадку невідворотно постає питання про кесарів розтин. Самі ж вузли, якщо це можливо, під час операції видаляються.
– Та все ж, я вважаю досягненням нашого відділення те, що дуже багато жінок, яким ми надаємо допомогу, народжують самостійно. Лише у кількох випадках під час кесаревого розтину ми змушені були видалити матку, оскільки вузли були дуже великі, орган не скорочувався, і на цьому тлі виникла загроза для життя жінки.
– Завжди, коли вдаємось до операцій з діагнозом лейоміома матки, попереджаємо жінку про таку можливість, адже, на жаль, не можемо все передбачити.
– У якому віці найчастіше виникає це захворювання?
– Якщо раніше вважалося, що лейоміома матки більше притаманна жінкам після 35 років, то нині спостерігаємо досить багато жінок значно молодшого віку.
– Чому це захворювання «молодшає»?
– Тому що змінилася екологія, у навколишньому середовищі накопичується багато шкідливих речовин. Наповнені пестицидами, важкими металами, нітратами, радіонуклідами й продукти харчування. Це все значною мірою впливає на імунітет жінки. Чи варто підкреслювати, наскільки важливі захисні механізми організму під час вагітності. У цей період імунітет сам по собі дещо знижується. Це запрограмовано самою природою, адже жінка мусить виносити половину генетичного набору від себе, а половину – від батька майбутньої дитини, що є для материнського організму чужорідним. Отож, щоб не трапилося відторгнення дитини материнським організмом, природа запрограмувала зниження захисних можливостей жіночого організму. Саме на цьому тлі на перший план виступають проблеми, які раніше були приховані, про які жінка навіть не здогадувалася. Це – вірусні інфекції, хронічні захворювання. Спливають на поверхню й генетичні проблеми: якщо у матері, бабусі чи у тьоті була певна хвороба, вона може проявитися у період вагітності.
– Досить часто лейоміому матки пов’язують з патологією щитовидної залози. У таких жінок спостерігаються порушення менструального циклу, гормональної системи. Як наслідок, можуть виникати пухлини молочної залози й матки.
– Скажіть, чи препарати із вмістом йоду можуть виконувати профілактичну роль?
– Вони справді допомагають, але тільки щитовидній залозі, а не всьому організмові жінки. Найкращим засобом, що запобігає виникненню лейоміоми, є дотримання жінкою здорового способу життя. Я не кажу про алкоголь, куріння, засоби контрацепції – це питання, як кажуть, не обговорюється.
– Сьогодні виникли інші чинники, що шкодять здоров’ю. Маю на увазі солярії, сауни, підводні масажі, ванни з гарячою водою.
Не завжди приносять користь здоров’ю жінки й відвідування теплих країн, проживання в яких не передбачене нашими генами. Звичайно, ми не можемо заборонити їздити на курорти, але люди мусять знати, що під час відпочинку в екзотичних умовах в організмі може бути запущений пусковий механізм хвороби, про який жінка навіть не здогадувалася. Тому перед тим, як зважитись на такий відпочинок, доречно було б відвідати лікаря, зробити ультразвукове обстеження. За правило дя жінки має стати систематичне відвідування кабінету гінеколога, самостійне спостереження за гормональним циклом. Хочу нагадати, що у період репродуктивного віку, який триває від 15 до 19 років, надзвичайно активною є гормональна система жіночого організму. Якщо в цей період жінка живе статевим життям, народжувала або збирається народжувати, їй варто відвідувати кабінет акушера-гінеколога хоча б раз на півроку.
Якщо жінці до 35 років, вона мусить бодай раз на рік зробити ультразвукове обстеження молочної залози. Старшим за 35 років варто робити більш серйозні рентгенологічні дослідження, наприклад, мамографію. Сьогодні саме рак молочної залози стає першопричиною смертності жіночого населення України.
Стан здоров’я чи не в найбільшій мірі залежить від самої жінки. Коли ж захворювання виявлене, то треба знати, що нині в медицині існує багато методів і лікування, і профілактики. Зокрема, лейоміоми. Якщо це захворювання, як кажуть, було виявлене випадково, і воно не турбує, то жінка повинна виконувати нескладні правила, про які я вже сказала – уникнення теплових процедур, відвідування саун, соляріїв, перебування під прямим сонячним промінням. Така жінка один раз на три місяці повинна проходити ультразвукове обстеження.
Якщо лейоміома не викликає больових відчуттів, у неї немає порушень менструального циклу, не спостерігається швидкого росту пухлини впродовж року, жінка має перебувати під наглядом лікарів.
Якщо ж у неї з’являються певні неприємні відчуття (кровотечі, порушення менструального циклу), у такому разі потрібне додаткове обстеження. Якщо лейоматозні вузли великі й вони швидко ростуть, може постати питання про хірургічне лікування. Це означає, що може бути запропонований консервативний метод, коли видалятиметься лише лейоматозний вузол. Нині з’явилася нова досить прогресивна методика, суть якої полягає в тому, що під контролем рентгенівських методів у судинну систему вводяться певні речовини, які перекривають кисень для живлення лейоматозного вузла, штучно викликаючи його некроз. Мушу зауважити, що така методика ефективна, якщо вузли невеликі.
– Пані Ірино, чи згодні Ви з досить поширеною думкою, мовляв, народиш дитину – і всі хвороби минуть?
– Звичайно, народити дитину це величезна радість. Але я не розумію, як можна зважуватись на це, дбаючи про своє власне здоров’я…
– Багато жінок стверджують, що рівень їхнього здоров’я після народження дитини значно покращився.
– Це закономірно. Але не тільки вагітність цьому сприяє, а ті зміни в організмі жінки, які відбуваються під час вагітності та після пологів. Спостерігаючи таких жінок впродовж року після пологів, вчені нашого відділення відзначають: якщо лейоматозні вузли були невеликі в діаметрі (3-4 см), то під час періоду лактації вони помітно зменшуються. А ще існує чітка залежність: чим довше жінка годує дитину груддю, тим кращі у неї результати динаміки цих вузлів. Отож можемо говорити про поліпшення гормонального стану жінки в тому разі, якщо вона не лише народила, а й самостійно вигодувала дитину.
– Скажіть, чому Ви обрали професію саме акушера-гінеколога?
– Я вважаю, що акушерство є джерелом позитивних емоцій хоча ця професія є дуже складною. Кожні пологи не передбачувані, ти маєш відповідати як за здоров’я і життя жінки, так і за здоров’я та життя її дитини. Але ж які ми буваємо щасливі, коли допомагаємо жінці подолати проблеми зі здоров’ям, і народити дитину.
Ідеалізувати минуле не варто, та що поробиш, коли все частіше знаходили там більше здорового глузду, моральної чистоти, ніж тепер… Випадково почула розмову двох дівчаток-підлітків, які «мріяли» про майбутнє: «Я свою дитину не годуватиму груддю, бо від цього псується фігура. А кому я, некрасива, тоді буду потрібна…» – роздумувала вголос одна з них. 


ЦИБУЛЯ – НАТУРАЛЬНИЙ АНТИБІОТИК
Чи помічали ви, як бідкаються в українських селах, коли неврожай на цибулю? Це зрозуміло, адже цей овоч є прекрасним антибіотиком, а ще йому властивий широкий спектр дії.
ВІД КАШЛЮ
Одну велику цибулину дрібно нарізають і варять впродовж десяти хвилин в 1 л води, проціджують, додають підсмажений цукор і сік лимона. П’ють лікувальний напій впродовж дня.

… ВІД ДІАБЕТУ, ДІАРЕЇ
Цибуля – прекрасний засіб для зниження рівня цукру у діабетиків, для лікування поносів, колітів і т.д.
Звечора одну невелику цибулину нарізають, заливають холодною водою, настоюють ніч. П’ють, попередньо процідивши.

ДЛЯ ПАМ’ЯТІ Й СУДИН
Цибуля прекрасно зміцнює пам’ять, омолоджує й очищує судини.
Взяти три великі цибулини, порізати кільцями, залити медом, настоювати 3 дні. Пити сік по одній столовій ложці тричі на день перед їжею впродовж 21 дня.
Народна цілителька Олена Світко ділиться своїм улюбленим рецептом для очистки судин всього кровоносного русла: «Завдяки процедурі з цибулею, яку я виконую щороку, у мене зникли вени на ногах і підвищилася працездатність.
Отож, беру 1 кг цибулі, 1 кг часнику, 1 кг лимонів, 1 кг хрону, перемелюю, заливаю 5 л охолодженої кип’яченої води, перемішую і розливаю по банках. Починати пити верхній шар рідини можна уже через 3 дні по 1 столовій ложці тричі на день, заїдаючи 1 чайною ложкою меду. Так продовжують 80 днів підряд. Курс повторюють весною і восени».


 Версія для друку


Інші статті номеру
© "УКРАЇНСЬКА ГАЗЕТА ПЛЮС". Усі права застережено.
Свідоцтво про реєстрацію № ІІ585-457ПР від 1 серпня 2006 р., серія КВ,
видане Міністерством юстиції України.

Передрук матеріалів дозволяэться тільки за згодою редакції.
При розміщенні матеріалів в Інтернет обов’язкове посилання на сайт видання.

Яндекс.Метрика